تشخیص طبقه اجتماعی فقط با 7 کلمه

به گزارش کنفرانس هکا، در خصوص متقاضیانِ انگلیسی زبان، هر چه افراد از گرامر قدیمی تر و تلفظ و تن صدای نزدیک به سخنگو های آمازون و گوگل استفاده می کردند، شانس استخدام بیشتر بود، زیرا طبقه اجتماعی این افراد بالاتر تخمین زده می شد. این درحالی بود که محتوای مصاحبه اهمیت کمتری داشت. ضمن اینکه استخدام کنندگان فقط با 7 کلمه نخست درباره متقاضیان تصمیم گیری نموده بودند.

تشخیص طبقه اجتماعی فقط با 7 کلمه

طبقه اجتماعی افراد نقش مهمی در موفقیت آن ها در مصاحبه های شغلی دارد و مصاحبه نمایندگان افرادی از طبقه اجتماعی بالاتر را ترجیح می دهند؛ این در حالیست که تعیین طبقه اجتماعی افراد در کوتاه ترین زمان و فقط با شنیدن 7 کلمه از سوی مدیران تعیین می گردد. این ها نتایج تحقیقی است که در آمریکا اجرا شده است.

محققان از دانشگاه یِیل، از 272 نفر که در استخدام افراد تجربه زیادی داشتند، خواستند به مکالمات ضبط شدۀ متقاضیانِ یک شغلِ دانشگاهی گوش دهند یا نسخۀ چاپ شده آن را بخوانند.

از کارشناسان استخدام خواسته شد به ویژگی های افراد نمره دهند، حقوقِ اولیه آن ها را تعیین نمایند، تعیین نمایند آیا آن ها استحقاق دریافت مزایا را دارند یا خیر و در آخر طبقۀ اجتماعی این افراد را نیز تعیین نمایند. همۀ این موارد باید بدون مراجعه به رزومۀ افراد و فقط با گوش دادن به مکلمات ضبط شده یا خواندن متنِ مصاحبه صورت می گرفت.

یافته های این پژوهش نشان داد که استخدام نمایندگان فقط با شنیدن 7 کلمه نخستی که متقاضیان شغل استفاده می کردند، درباره طبقه اجتماعی آن ها تصمیم گیری می کردند و این کار تأثیر زیادی در میزانِ حقوقِ اولیه و همینطور سطح مزایایی که برای متقاضی در نظر گرفته بودند، داشت.

میانگین دستمزد افرادی که مدیران در طبقات بالای اجتماعی قرار می دادند حدود 58.750 دلار بود و حقوقی که برای طبقات پایین تر در نظر می گرفتند به سختی به 58.00 دلار می رسید.

به همین ترتیب، اکثر افرادی که در طبقات اجتماعی بالاتر قرار می گرفتند، مشمول دریافت مزایایی در حدود 2.500 دلار می شدند، در حالیکه برای افرادی که در طبقات پایین تر جای می گرفتند، هیچ مزایایی در نظر گرفته نمی شد.

دکتر مایکل کراس، دانشیار در رشتۀ رفتار سازمانی در دانشگاه ییل، گفت: ما به ندرت مستقیماً درباره طبقه اجتماعی افراد صحبت می کنیم، اما افرادی که مسئول استخدام هستند توانایی و قابلیت افراد را بر اساس موقعیتِ اجتماعی-اقتصادی آن ها که بر اساس دایره واژگانی شان حدس می زنند، تخمین می زنند.

اگر می خواهیم جامعه ای برابرتر داشته باشیم باید با این فرایند های روانشناختی که بروی نگرش اولیه ما نسبت به افراد تأثیر می گذارند مقابله کنیم.

در خصوص متقاضیانِ انگلیسی زبان، هر چه افراد از گرامر قدیمی تر و تلفظ و تن صدای نزدیک به سخنگو های آمازون و گوگل استفاده می کردند، شانس استخدام بیشتر بود، زیرا طبقه اجتماعی این افراد بالاتر تخمین زده می شد. این درحالی بود که محتوای مصاحبه اهمیت کمتری داشت. ضمن اینکه استخدام نمایندگان فقط با 7 کلمه نخست درباره متقاضیان تصمیم گیری نموده بودند.

دکتر کراس گفت: پژوهش ما نشان می دهد حتی در تعاملات بسیار کوتاه، الگوی سخنوری و گفتار افراد است که نحوه اندیشیدن ما درباره آن ها را شکل می دهد؛ در این پژوهش الگوی گفتاری افراد برای استخدام نمایندگان نشانه ای از توانمندی و مناسب بودن یا نبودن آن ها برای احراز شغل بود.

مدیرانی که مسئول استخدام افراد هستند نباید به طبقه اجتماعی افراد توجه نمایند، اما به نظر می رسد طبقه اجتماعی افراد یا موقعیت والدین در همان چند ثانیه اولِ مصاحبه ذهنیت فرد مصاحبه نماینده را شکل می دهد که این اتفاق مانع از تحرک اجتماعی و فرصت های شغلی برابر می گردد.

منبع: The Telegraph

ترجمه: سایت خبرنگاران

20amar.ir: آشنایی با علم آمار و ریاضیات

منبع: فرادید
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7063

به "تشخیص طبقه اجتماعی فقط با 7 کلمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص طبقه اجتماعی فقط با 7 کلمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید