تجربه پرواز با سرعت مافوق صوت نزدیک تر از همواره!

به گزارش کنفرانس هکا، ناسا از هواپیمای منحصربفرد X-59 رونمایی کرد که قرار است رویای پرواز با سرعت مافوق صوت رو بدون ایجاد صدای بلند در هنگام شکست دیوار صوتی ممکن کند.

تجربه پرواز با سرعت مافوق صوت نزدیک تر از همواره!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، هواپیماهای مسافربری مافوق صوت چیز جدیدی نیستن و معروفترین آن ها کنکورد بود که می توانست تا دو برابر سرعت صوت (2 ماخ) پرواز کند. ولی یکی از مسائل بزرگ این هواپیماها ایجاد صدای بلند در هنگام پیشی گرفتن از سرعت صوت و شکست دیوار صوتی بود که علاوه بر وحشت شهروندان از صدای آن ها، حتی ممکن بود باعث شکستن شیشه ها و اختلال در زندگی حیوانات هم بشوند. بدین خاطر دولت امریکا پرواز این هواپیماها روی اسمان امریکا رو ممنوع نمود، در نتیجه این هواپیماها به مسیرهایی که روی دریا انجام میشد محدود شدند و در نهایت به همراه دلایل دیگری از جمله قیمت بالای بلیط ها، مصرف بالای سوخت و غیره، کنکورد حدود 20 سال بازنشسته شد.

اما رویای پرواز با سرعت مافوق که انجام پروازهای طولانی رو با تقریبا نصف زمان هواپیماهای معمول ممکن می نماید، همچنان باقی ماند و باعث تاسیس شرکت های مختلف برای توسعه نسل جدیدی از اونها با صدای کمتر شد. یکی از آن ها هواپیمای X-59 ناسا است که با همکاری شرکت لاکهید مارتین به عنوان پلتفرمی برای ازمایش این ایده در حال اجرا هست.

این هواپیما با 9 متر عرض و 30 متر طول طراحی عجیبی دارد که حدودا نصف آن نوک این هواپیما است و کابین خلبان تقریبا در وسط قرار گرفته که به خاطر طراحی ایرودینامیک آن امکان داشتن پنجره ای در جلو ندارد در نتیجه خلبان به وسیله یک نمایشگر 4K با دوربینهای مختلفی که این هواپیما دارد روبه رو را می بیند.

نوک بلند این هواپیما به همراه دیگر ویژگی های طراحی آن باعث میشه بعضی از موجهای شوکی که در حین عبور از سرعت صوت و ایجاد صدای مهیب میشن، را خنثی نمایند و شهروندان در زمین به جای شنیدن صدایی در حد انفجار، صدایی بسیار ارامتر در حد بستن درب خودرو را بشنوند.

این هواپیما قرار است سال جاری اولین پرواز خود را روی منطقه ها مسکونی امریکا انجام دهد و به سرعتی تا 1500 کیلومتر بر ساعت (تقریبا دو برابر هواپیماهای مسافربری) برسد تا با شکست دیوار صوتی، ناسا واکنش شهروندان در این منطقه ها رو بسنجد و در صورت موفقیت راه رورابرای پروازهای تجاری که می توانند مسیری مثل نیویورک تا لندن رو از 7 ساعت به 3.5 ساعت کاهش بدهند، باز کند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 بهمن 1402 بروزرسانی: 4 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14498

به "تجربه پرواز با سرعت مافوق صوت نزدیک تر از همواره!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه پرواز با سرعت مافوق صوت نزدیک تر از همواره!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید