تب کروم: برترین و قدرتمندترین ترفندها

به گزارش کنفرانس هکا، گوگل کروم با اختلاف محبوب ترین مرورگر اینترنت در دنیا است. این مرورگر قدرتمند قابلیت های بسیار ویژ ه ای دارد که بعضی از آن ها تا حد زیادی مورد توجه قرار نمی گیرند. اگر شما از افرادی هستید که اغلب از تب کروم استفاده می کنید، در اینجا ده ترفند مجذوب نماینده برای استفاده بهتر شما از این مرورگر که تجربه مرور شما را سرگرم نماینده تر و جالب تر می نمایند، با هم آنالیز می کنیم.

تب کروم: برترین و قدرتمندترین ترفندها

در این مطلب می خوانید:

Toggle
 • ترفندهای استفاده از تب کروم
  • 1- ایجاد و مدیریت گروه های برگه
  • 2- در حالت تمام صفحه، تب کروم را تغییر دهید
  • 3- تب کروم مورد نظر خود را جستجو کنید
  • 4- تب کروم را برای بعد ذخیره کنید
  • 5- یک برگه تازه را بلافاصله باز نموده و مشاهده کنید
  • 6- یک فایل را در تب Current باز کنید
  • 7- تب کروم را به پنجره تبدیل کنید
  • 8- به سرعت یک یا همه برگه ها را ببندید
  • 9- برگه ای که تازه بسته اید را دوباره باز کنید
  • 10- تب کروم خود را سفارشی کنید

ترفندهای استفاده از تب کروم

در این بخش بعضی از مهمترین و کاربردی ترین ترفندهای مدیریت تب های کروم را معرفی خواهیم کرد. این ترفندها، بهره وری و کار شما با این مرورگر وب را بهبود می دهد و سریع تر می نماید:

1- ایجاد و مدیریت گروه های برگه

اگر تعداد زیادی برگه باز دارید، می توانید با ایجاد گروه های برگه کروم آن ها را بهتر سازماندهی کنید.

برای این کار یک تب تازه باز کنید و روی آن کلیک راست کنید تا یک منوی پاپ آپ ظاهر گردد. در نزدیکی بالای این منوی پاپ آپ، گزینه Add Tab To New Group را خواهید دید. با انتخاب این گزینه یک گروه از تب کروم ایجاد می گردد.

هنگامی که یک گروه برگه کروم ایجاد کردید، نماد نقطه کوچکی را در سمت چپ آن خواهید دید. برای انتخاب رنگ و نام گروه، روی نماد کلیک راست کنید.

وقتی از چندین گروه تب کروم استفاده می کنید، این کار سازماندهی آن ها را برای شما به مراتب آسان تر می نماید. شما می توانید با کلیک راست بر روی موارد مورد نظر و انتخاب Add Tab To Group یا با کشیدن یک تب به داخل گروه ایجاد شده، تب های بیشتری را به این گروه اضافه کنید.

برای جمع کردن یک گروه برگه، به سادگی روی نماد آن کلیک کنید و برای باز کردن دوباره آن، یک بار دیگر روی آن کلیک کنید.

اگر می خواهید یک برگه را از یک گروه حذف کنید، روی آن کلیک راست نموده و از منوی باز شده گزینه Remove From Group را انتخاب کنید.

وقتی کار با یک گروه برگه تمام شد، روی نماد آن کلیک کنید و Ungroup یا Close Group را انتخاب کنید تا به طور کامل از شر آن خلاص شوید.

2- در حالت تمام صفحه، تب کروم را تغییر دهید

برای جابه جایی سریع بین برگه ها در حالت تمام صفحه کروم، می توانید از چند میانبر صفحه کلید مختلف بهره ببرید. در اینجا مواردی برای Windows ،Linux و Chrome OS آمده است:

Ctrl+1-8: این به شما امکان می دهد بین هر یک از هشت برگه اولی که باز نموده اید جابجا شوید. شماره گذاری از سمت چپ آغاز می گردد، تب سمت چپ شماره 1 است.

Ctrl+9: اگر همزمان بیش از هشت تب دارید، از این میانبر برای جابجایی به سمت راست ترین برگه ای که باز نموده اید بهره ببرید.

Ctrl+Tab یا Ctrl+Page Down: از یکی از این میانبر ها برای رفتن به تب کروم سمت چپ برگه ای که در آن هستید بهره ببرید.

Ctrl+Shift+Tab یا Ctrl+Page Up: برعکس میانبر بالا، این یکی به شما امکان می دهد به برگه سمت راست موردی که در حال حاضر استفاده می کنید، بروید.

اگر از Mac استفاده می کنید، در اینجا میانبر ها با تغییرات کوچک قابل استفاده هستند:

Cmd+1-8: همچون Ctrl+1-8 به شما امکان می دهد بین هشت تب اولی که باز نموده اید جابه جا شوید؛ جایی که شماره 1 در سمت چپ قرار گرفته است.

Cmd+9: مشابه Ctrl+9 از این برای رفتن به سمت راست ترین تب بهره ببرید.

Cmd+Option+Right Arrow: درست مانند Ctrl+Tab یا Ctrl+Page Down، این یکی به شما امکان می دهد به برگه سمت چپ بپرید.

Cmd+Option+فلش چپ: در نهایت، مانند Ctrl+Shift+Tab یا Ctrl+Page Up، از این میانبر برای پرش به برگه سمت راست بهره ببرید.

3- تب کروم مورد نظر خود را جستجو کنید

پس از تست نسخه آزمایشی در سال 2021، کاربران می توانند از نماد جستجوی Tab استفاده نمایند.

با کلیک کردن روی این فلش کوچک رو به پایین در کنار دکمه کوچک کردن پنجره در کروم، می توانید منوی مفیدی را که رسانه های صوتی و تصویری در حال پخش، برگه های باز و برگه های اخیرا بسته شده را نشان می دهد، جستجو کنید.

به وسیله این منو می توانید به سرعت به هر یک از گزینه های ذکر شده بروید. اگر تعداد زیادی تب مشابه باز دارید، مانند چندین YouTube ،Slack یا Google، این منو به شما امکان می دهد جزئیات هر کدام را مشاهده کنید تا بتوانید به شیوه ای سریع و کارآمد به آن ها منتقل شوید.

4- تب کروم را برای بعد ذخیره کنید

اگرچه از سال 2020 مرورگر کروم با تغییرات زیادی روبرو شده است، اما ذخیره کردن برگه ها در کروم عمدتاً به شکل قبل قابل استفاده است.

هنگامی که یک جلسه مرور مهم دارید و می خواهید همه برگه های فعلی خود را ذخیره کنید، می توانید این کار را به راحتی با کلیک راست روی هر فضای باز در بالای پنجره مرورگر خود و انتخاب گزینه Bookmark All Tabs انجام دهید؛ یا از میانبر Ctrl+Shift+D در Windows ،Linux و Chrome OS بهره ببرید.

در مک، میانبر Cmd+Shift+D برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد.

وقتی این کار را انجام می دهید، گوگل کروم یک پوشه مفید برای آن ها ایجاد می نماید که می توانید آن را قبل از زدن دکمه آبی Save در سمت راست پایین پنجره ایجاد پوشه، نام گذاری کنید.

از طرف دیگر، می توانید با کلیک کردن روی نماد Bookmark This Tab در سمت راست نوار آدرس خود، که شبیه یک ستاره کوچک است، برگه ها را ذخیره کنید. یا در عوض، می توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl+D برای انجام همین کار در ویندوز، لینوکس و سیستم عامل کروم بهره ببرید. برای مک، از Cmd+D بهره ببرید. پس از انجام این کار، روی Save کلیک کنید تا این برگه به طور ایمن ذخیره گردد.

برای پیدا کردن همه نشانک های ذخیره شده خود، روی دکمه سه نقطه در سمت راست بالای پنجره خود کلیک کنید و گزینه Bookmarks را می بینید. ماوس را روی این گزینه نگه دارید تا به آنچه در اینجا ذخیره کرد هاید و بعلاوه به Bookmark Manager دسترسی داشته باشید.

5- یک برگه تازه را بلافاصله باز نموده و مشاهده کنید

در ویندوز، لینوکس و سیستم عامل کروم، می توانید از کلید های Ctrl+T برای باز کردن و رفتن به یک تب کروم تازه در یک حرکت شیفت بهره ببرید! معادل آن در مک، میانبر Cmd+T است.

اگر یک URL در کلیپ بورد خود دارید و می خواهید با حداکثر سرعت به آن پیمایش کنید، از این میانبر بهره ببرید و سپس Ctrl+V را در ویندوز، لینوکس و سیستم عامل کروم (Cmd+V در Mac) فشار دهید. روی دکمه enter ضربه بزنید و به سادگی به صفحه مورد نظر منتقل شوید.

به طور مشابه، در ویندوز، لینوکس و سیستم عامل کروم، می توانید از Ctrl+N برای باز کردن و ورود به پنجره تازه کروم (Cmd+N در مک) بهره ببرید. یا، در موارد شخصی تر، می توانید از Ctrl+Shift+N برای باز کردن یک پنجره ناشناس تازه (Cmd+Shift+N در مک) بهره ببرید.

6- یک فایل را در تب Current باز کنید

گوگل کروم علاوه بر اینکه یک مرورگر اینترنتی قوی است، قابلیت های رسانه ای بسیار بالایی نیز دارد. می توانید از آن برای باز کردن تعداد زیادی فایل مختلف که در رایانه شخصی شما ذخیره شده اند، از جمله فیلم، صدا و تصاویر بهره ببرید.

برای انجام این کار، از Ctrl+O در ویندوز، لینوکس و سیستم عامل کروم (Cmd+O در Mac) برای باز کردن لیست فایل خود بهره ببرید. از اینجا، فایلی را که می خواهید در تب کروم مشاهده کنید انتخاب کنید و روی Open کلیک کنید تا در برگه فعلی شما ظاهر گردد. بعلاوه مسیر فایل را در نوار آدرس خود خواهید دید.

این یک روش جایگزین برای باز کردن یک فایل به جای استفاده از برنامه در رایانه شما است. برای مثال، Windows Media Player می تواند برنامه پیش فرض در سیستم عامل ویندوز باشد که هنگام دوبار کلیک کردن روی یک فایل ویدیویی استفاده می گردد.

بعضی از ویژگی هایی که این ترفند در تب کروم را مفید می نمایند، شامل آزمایش یک فایل برای مشاهده درست پخش آن می گردد. کاربرد دیگر اشتراک گذاری فایل، فرستادن آن، یا اشتراک گذاری پیوند به یک فایل به وسیله کروم است. به علاوه، از آنجایی که فایل اکنون در کروم است، می توانید از سایر ویژگی های مرورگر روی آن بهره ببرید.

7- تب کروم را به پنجره تبدیل کنید

در مواقعی، خواهید دید که باز کردن چندین پنجره علاوه بر تب های زیاد می تواند مفید باشد. به راحتی می توانید با یک ترفند سریع دومی را به اولی تبدیل کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که قبل از کشیدن برگه به سمت پایین، روی آن کلیک نموده و نگه دارید.

همانطور که پنجره تازه را به سمت پایین می کشید، یک نوار سفید در بالای صفحه خود خواهید دید. نگران نباشید؛ این فقط نشان می دهد که شما در حال جابجایی یک پنجره هستید.

اگر می خواهید این فر ایند را معکوس کنید تا یک پنجره به یک تب در یک پنجره دیگر تبدیل گردد، برعکس عمل کنید: قبل از کشیدن آن در بین برگه ها در پنجر ه های دیگر، بالای پنجره جدا شده خود را کلیک کنید و نگه دارید. می توانید آن را به هر شکاف برگ های بکشید و در هر کجا که فکر می کنید بهتر است قرار دهید.

8- به سرعت یک یا همه برگه ها را ببندید

اگر در مواقعی احتیاج به بستن سریع تب ها دارید، میانبر صفحه کلید زیر را در ویندوز، لینوکس و سیستم عامل کروم وارد کنید: Ctrl+W (Cmd+W در مک). اگر در استفاده از ماوس سریعتر از صفحه کلید هستید، می توانید با کلیک وسط روی آن نیز تب کروم را ببندید.

یا اگر تعداد زیادی برگه باز دارید که احتیاج به بسته شدن فوری دارند، می توانید از Ctrl+Shift+W برای بستن همه برگه های باز در یک پنجره در ویندوز، لینوکس و سیستم عامل کروم بهره ببرید (Option+Cmd+ W در مک).

9- برگه ای که تازه بسته اید را دوباره باز کنید

تا به حال شده است که به طور تصادفی تب کروم خود را به اشتباه ببندید؟

خوشبختانه، در این حالت همه چیز از بین نمی رود، زیرا می توانید با استفاده از Ctrl+Shift+T در ویندوز، لینوکس و سیستم عامل کروم (Cmd+Shift+T در مک) یک برگه بسته را دوباره باز کنید.

برگه احیا شده دقیقاً در جایی که بسته شده است ظاهر می گردد؛ صرف نظر از اینکه در یک انتهای پنجره شما باشد یا در بین چند برگه دیگر.

10- تب کروم خود را سفارشی کنید

آخرین ترفند این است که چطور برگه های کروم خود را سفارشی کنید. در یک برگه تازه، به گوشه پایین سمت راست نگاه کنید تا دکمه Customize Chrome را پیدا کنید.

هنگامی که روی آن کلیک می کنید، یک منوی عمودی در سمت راست پنجره شما ظاهر می گردد.

در اینجا، می توانید یک طرح رنگ تازه برای برگه های خود انتخاب کنید که گاهی اوقات به عنوان Colorway شناخته می گردد؛ قابلیتی که دارای عکس ها یا آثار هنری با وضوح بالا، گزینه فعال کردن میانبر های برگه تازه و امکان تغییر میانبر های برگه به مواردی که خودتان انتخاب نموده اید یا آن ها را برای سایت هایی که اغلب بازدید می کنید، تنظیم نموده اید.

منبع: شبکه چی
انتشار: 3 اسفند 1402 بروزرسانی: 3 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15325

به "تب کروم: برترین و قدرتمندترین ترفندها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تب کروم: برترین و قدرتمندترین ترفندها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید