آیا سریال حلقه های قدرت شخصیت دوست داشتنی تام بامبادیل را هم نابود خواهد نمود؟

به گزارش کنفرانس هکا، با خبر حضور تام بامبادیل در فصل دوم سریال حلقه های قدرت، هواداران سفت و سخت سرزمین میانه از نحوه معرفی این شخصیت دوست داشتنی و عجیب و غریب که قدمتی به میزان خود آرادا دارد، در اقتباس آمازون نگرانند. هواداران این فرنچایز بزرگ میترسند که آمازون مانند سایر موارد داستان نتواند عدالت را در خصوص این شخصیت هم رعایت کند.

آیا سریال حلقه های قدرت شخصیت دوست داشتنی تام بامبادیل را هم نابود خواهد نمود؟

زمانی که پیتر جکسون در حال ساخت سه گانه فیلم لایو اکشن از کتاب های ارباب حلقه ها بود، تصمیم گرفت فصل هفتم کتاب یاران حلقه تحت عنوان در خانه تام بامبادیل را حذف کند. در این بخش هابیت ها که به اعماق جنگل کهن رفته بودند. به وسیله شخصیتی که خود را تام بامبادیل می نامد، پیدا می شوند و نجات می یابند.

بامبادیل شخصیتی مرموز است که به نظر می رسد قدرتی ذاتی بر طبیعت دارد. او حتی زمانی که میزبان هابیت ها در خانه خود بود حلقه را از آن ها می گیرد و آن را با بی دقتی به اطراف پرتاب می نماید. جکسون تصمیم گرفت تام را از فیلم هایش کنار بگذارد زیرا معتقد بود این کار باعث خراب شدن سرعت فیلم می گردد، تصمیمی که بسیاری از هواداران از آن استقبال کردند.

به هر حال، سر و کار داشتن با موجودی مرموز که حتی از درک عاقل ترین ارواح در سرتاسر سرزمین میانه، حتی گندالف نیز فراتر است به خودی خود سردرد است. علاوه بر این، همانطور که خود تالکین می گوید، همه چیز خوب است تا زمانی که نتیجه خوب باشد.

اما افسوس که به نظر می رسد آمازون این سخن تالکین را هرگز ندیده است.

چرا حضور تام بامبادیل درحلقه های قدرتباعث نگرانی است

برای کسانی که با این شخصیت آشنا نیستند باید گفت تالکین همواره می خواست بامبادیل یک شخصیت مرموز در آردا باقی بماند. این شخصیت خود را بزرگترین می نامد و نام الوی او به پیرترین و زاده نشده ترجمه می گردد. برخی از هواداران این نظریه را مطرح نموده اند که بامبادیل تجلی روح خود آردا یا شاید خود جی آر آر تالکین یا حتی یک شخصیت متا است که به داستان محدود نشده است.

منشأ و ماهیت واقعی او هرچه باشد، واضح است که به تصویر کشیدن بامبادیل در هر قالبی باعث دردسر می گردد، زیرا حتی خود تالکین نیز مطمئن نبود که می خواهد این شخصیت چه باشد. علاوه بر این، طبیعت بی خیال او با روند فعلی داستان در تضاد کامل است. تمام هدف در خانه تام بامبادیل این بود که به هابیت ها یک مهلت کوتاه و نامتناسب قبل از بیرون رفتن دوباره به دنیایی پر خطر داده گردد و این نقشی بود که آرادایی سرخوش می توانست انجام دهد.

با این حال، گنجاندن تام بامبادیل در درگیری های عصر دوم، جایی که حلقه های قدرت در آن اتفاق می افتد، به تمام دلایل ذکر شده در بالا، انتخاب پر خطری است. به نظر می رسد سازندگان سریال هم با وجود این که نتوانستند در برابر هیجانی که این خبر بین هواداران ایجاد می نماید مقاومت نمایند، ولی به خوبی به این خطر آگاهند. همانطور که پاتریک مک کی در Vanity Fair شرح داد:

علتی وجود دارد که او در اقتباس های قبلی حضور نداشته است، زیرا از برخی جهات او یک شخصیت ضددراماتیک است. او شخصیتی نیست که دستور کار خاصی داشته باشد. بامبادیل درام را می بیند، اما خود را از آن دور نگه می دارد. در کتاب یاران حلقه (The Fellowship of the Ring)، شخصیت های داستان به خانه اش می روند و مدتی با او همنشینی می نمایند، و تام مقداری از دانشش را در اختیار آن ها قرار می دهد. دانشی که صرفاْ به کاری که آنها انجام می دهند یا می خواهند انجام دهند مربوط نیست.

به جرات می توان گفت که علت خوبی وجود داشت که سایر اقتباس ها تصمیم گرفتند به طور کامل تام را کنار بگذارند، اما داستان به همین جا ختم نمی گردد و حتی بدتر می گردد. مجریان برنامه فهمیده اند که بامبادیل نمی تواند کارکرد روایی داشته باشد، بنابراین تصمیم گرفته اند که یک روایت برای او بسازند.

جی دی پین در این باره شرح می دهد: ما آغاز کردیم به فکر کردن، او به چه چیزی اهمیت می دهد؟ و چگونه می تواند دریچه ای برای درام باشد؟ ما می دانیم که او به طبیعیت اهمیت می دهد و می دانیم که او شخصیتی حامی دارد. او به شما فشار نخواهد آورد، اما به شما یاری خواهد نمود.

اصرار بر جان دادن به شخصیتی که حتی تالکین آن را گیج نماینده می دانست و سعی می کرد آن را تا حد امکان از داستان دور نگه دارد، کوششی گیج نماینده و تقریباً جاه طلبانه است. علیرغم اصرار آنها بر درک این شخصیت، به نظر می رسد نقشی که برای او در داستان در نظر گرفته اند قرار است نقطه مقابل تام بامبادیل باشد.

پین در ادامه می گوید: در داستان ما، او به سرزمین های رون رفته است، جایی که می دانیم قبلاً به نوعی عدنی و سبز و زیبا بوده است، اما اکنون به نوعی زمینی بایر و مرده است. تام به آنجا رفته است تا ببیند وقتی او مشغول سفرهای عجیب و غریبش بوده چه اتفاقی برای این سرزمین افتاده است.

بنابراین بامبادیل، این نیروی مرموز طبیعت، اکنون به شخصیتی سرگردان مانند گندالف تبدیل شده است که با آنچه تالکین برای این شخصیت در نظر گرفته است کاملا در تضاد است. تالکین در نامه ای در سال 1954 به نویل کوگیل، یکی از اعضای اینکلینگ، بامبادیل را صرفاً یک ناظر دنیا توصیف می نماید.

بامبادیل معمایی است که نباید کاوش گردد. این واقعیت که او در میان هواداران محبوب است نباید تأثیری بر جایگاه او در داستان یا آینده او در فرنچایز داشته باشد.

از منظر نمایشی و داستان سرایی، می توان درک کرد که پین و مک کی در کوشش هستند تا به عمق این شخصیت دست یابند. با وجود حضور چهره های افسانه ای دنیای ارباب حلقه ها مانند گندالف و گالادریل در این داستان، شخصیت های آشنای زیادی باقی نمی ماند که بتوان در داستان از آن ها استفاده کرد و تام بامبادیل برای همین وارد داستان شده، اما به قیمت از بین رفتن این شخصیت.

آیا هالیوود متوجه است که در برخی نقاط باید مخاطب را با تفکرات خود تنها گذاشت و نکته رمز و راز این است که یک راز باقی بماند؟

منبع: WGTC

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 تیر 1403 بروزرسانی: 10 تیر 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17176

به "آیا سریال حلقه های قدرت شخصیت دوست داشتنی تام بامبادیل را هم نابود خواهد نمود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سریال حلقه های قدرت شخصیت دوست داشتنی تام بامبادیل را هم نابود خواهد نمود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید