به دوربین دست تکان دهید؛ هزار سال دیگر ما را خواهند دید!

به گزارش کنفرانس هکا، یک فیلسوف دوربینی ساخته است که برای گرفتن عکس از مدت زمان هزار سال، طراحی شده است. چیزی که این دانشمند آن را دوربین هزاره می نامد، در واقع برای این ساخته شده است که انسان ها را به این فکر بی اندازد که آیندگان رفتار ما را خواهند دید و بعلاوه به آیندگان بگوید که ما زمانی به فکر شما بوده ایم.

به دوربین دست تکان دهید؛ هزار سال دیگر ما را خواهند دید!

تینا مزدکی: یک فیلسوف تجربی از دانشگاه آریزونا چیزی را راه اندازی نموده است که آن را دوربین هزاره می نامد. این دستگاه برای گرفتن یک تصویر واحد از چشم انداز توسان، آریزونا در طول هزار سال طراحی شده است. به گفته خالق این دوربین جاناتان کیتس، دوربین هزاره تفکر عمیق تری را در خصوص گذشته، حال و آینده بشریت برمی انگیزد.

بیشتر مردم دیدگاه بسیار تیره ای نسبت به آنچه در پیش است دارند، از طرفی می توان تصور کرد که آیندگان در 1000 سال بعد چه دیدگاهی نسبت به ما خواهند داشت درست مانند همان دیدگاهی که ما هم اکنون به گذشتگان خود داریم. در واقع دید آیندگان ما نسبت به امروز ما بسیار بدتر از دید ما نسبت به گذشتگان خواهد بود و اگر تصور کنیم که این دوربین چه لحظاتی را می تواند ثبت کند ما تشویق می شویم که برای شکل دادن به آینده ای بهتر اقدام کنیم.

این دوربین از یک قطب فولادی و یک استوانه مسی ساخته شده است که وقتی نور وارد استوانه می گردد، از سوراخ بسیار کوچکی از طلای 24 عیار عبور می نماید و سپس به سطحی می رسد که با رنگدانه رنگ روغنی به نام Rose Madder پوشیده شده است. این فیلسوف فقط باید رنگی را به کار می برد که طی قرن ها از بین نرود و بتواند تصویری قابل تشخیص ازخود به جا بگذارد. بنابراین او امیدوار است که این نوع رنگ بتواند از پس این کار بر بیاید. این دوربین در یک مسیر پیاده روی قرار گرفته است و اعلامیه ای در کنار آن واقع شده است که رهگذران را تشویق می نماید تا در خصوص آنچه ممکن است در هزار سال آینده رخ دهد فکر نمایند.

هنگامی که تصویر در نهایت شکل بگیرد، ایستاترین قسمت های چشم انداز واضح تر به نظر می رسند، در حالی که مناطقی که مرتباً تغییر نموده اند شکل های شبح آلودتری به خود می گیرند. احتمالا طرح کلی چشم انداز دقیق تر حک می گردد و ساختمان ها و امثال آن در طی مدت ها تغییر پیدا می نماید. به گفته این فیلسوف دوربین به هیچ وجه به انسان ها نمی گوید برای آینده کاری را بکنید یا نکنید، شهر و خانه بسازید یا نسازید، در واقع کاری که این دوربین می نماید این است که انسان ها را وادار کند تا لحظه ای با خود فکر نمایند که دیدگاه نسل های آینده به رفتارهای آن ها چیست و بعلاوه به انسان های آینده بگویند که ما به فکر شما هم هستیم.

تصور اینکه زندگی در هزار سال آینده چگونه خواهد بود، سخت است، اگرچه فکر کردن به این مسائل بسیار جالب است، برای مثال اگر به هزاره قبل برگردید، ما هنوز در قرون وسطی هستیم و با شمشیر و تبر در نبردهایمان می جنگیم. با گذشت هزار سال دیگر، تغییرات آب و هوا، فناوری هوش مصنوعی و بسیاری از عوامل دیگر، بدون شک جهان ما را به گونه ای تغییر خواهند داد که با امروز بسیار فرق دارد.

به گفته جاناتان کیتس دلایل بسیار زیادی وجود دارد برای این که این دوربین نتواند به درستی کار کند، چراکه هیچ کس قبلا آن را نساخته است، حتی ممکن است نسل های آینده آن را حذف نمایند با این حال او این دوربین را به گونه ای برنامه ریزی نموده است که بتواند تا 3023 به کار خود ادامه دهد و اگر در این مدت دوربین باز گردد آنچه که از آن می خواهیم را به درستی انجام نخواهد داد.

  • بامزه ترین بچه گوریل جهان

  • نابود کردن هدف با سرعت نور به وسیله یک سلاح تازه

  • تصاویر دیده نشده از ماشینی که هیتلر را به خاک سیاه نشاند

منبع: sciencealert

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 بهمن 1402 بروزرسانی: 2 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14427

به "به دوربین دست تکان دهید؛ هزار سال دیگر ما را خواهند دید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به دوربین دست تکان دهید؛ هزار سال دیگر ما را خواهند دید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید