بلوتوث 5.3 چیست؟ آشنایی با نسخه های مختلف بلوتوث 5

به گزارش کنفرانس هکا، نسخه های مختلف بلوتوث چه تفاوتی با هم دارند و تفاوت آن ها چه نقشی در کارکرد نهایی خواهد داشت؟

بلوتوث 5.3 چیست؟ آشنایی با نسخه های مختلف بلوتوث 5

به طور کلی باید عنوان کنیم که نسخه بلوتوث دستگاه شما سرعت انتقال داده، مصرف انرژی و پایداری اتصال را معین می نماید. با این حال، با وجود بسیاری از نسخه های بلوتوث در دستگاه های مختلف، تشخیص اینکه آیا از برترین نسخه استفاده می کنید؛ سخت است.

بلوتوث 5.3 به سرعت در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در بین دستگاه های تازه است. اما آیا واقعاً برای همگام شدن با آخرین استاندارد های بلوتوث احتیاج به ارتقای سخت افزار خود یا تازه دارید؟ در این مقاله هر آنچه را که راجع به بلوتوث 5.3 احتیاج دارید بدانید؛ آنالیز خواهیم کرد.

بلوتوث 5.3 چیست؟

بلوتوث 5.3 در سال 2021 راه اندازی شد و دارای قابلیت های متفاوتی برای مصرف نمایندگان و توسعه دهندگان بود. یکی از پیشرفت های عمد ه ای که به وسیله این نسخه ارائه شد، زیرسازی اتصال است. اغلب، دستگاه ها برای صرفه جویی در انرژی روی یک اتصال با چرخه کم کار فعالیت می نمایند. با این حال، زمانی که به پشتیبانی از پهنای باند بالا احتیاج است، پارامتر های اتصال باید فوراً تغییر نمایند وگرنه تاخیر در ارسال ایجاد می گردد.

زیرسازی اتصال، انتقال بین حالت های کم و زیاد را سریع تر می نماید، تاخیر ها را حذف می نماید و تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهد. به عنوان مثال، صدای هدفون با استفاده از اتصال زیرسازی شده، تاخیر کمتری را تجربه می نماید، به خصوص اگر هدفون نزدیک دستگاه میزبان نباشد.

بلوتوث 5.3 بعلاوه بلوتوث BR/EDR را بهبود بخشید. BR/EDR کنترل نماینده هایی هستند که مسئول تصمیم گیری در خصوص میزان کلید رمزگذاری در طول برقراری اتصال بلوتوث هستند.

این تغییر دستگاه میزبان را قادر می سازد تا حداقل میزان کلید قابل قبول را تعریف کند و کنترل و انعطاف پذیری بهتری را بر روی فرآیند رمزگذاری ارائه دهد. این قابلیت به میزبان اجازه می دهد تا سطح امنیتی مورد احتیاج خود را بر اساس حساسیت داده های مبادله شده یا مطابقت با استاندارد های امنیتی معین کند.

دو ویژگی قابل توجه دیگر به روز رسانی بلوتوث 5.3 شامل طبقه بندی کانال و بهبود دوره ای تبلیغات است. اولین طبقه بندی کانال، به دستگاه های بلوتوث جانبی اجازه می دهد تا با یک دستگاه مرکزی بر اساس شرایط فرکانس رادیویی واقعی لوازم جانبی ارتباط برقرار نمایند، بنابراین از تداخل جلوگیری نموده و قابلیت اطمینان را افزایش می دهد.

دوم، بهبود دور های تبلیغات، نحوه اشتراک گذاری اطلاعات به وسیله دستگاه ها را ساده می نماید. به طور معمول، دستگاه های بلوتوث به طور مکرر همان داده ها را ارسال می نمایند تا مطمئن شوند که داده ها به شکلی قابل اعتماد تحویل داده می شوند.

اکنون، دستگاه هایی که از بلوتوث 5.3 استفاده می نمایند می توانند یک بار تکرار را آنالیز نمایند و از تکرار های غیرضروری خودداری نمایند، در مصرف انرژی صرفه جویی نموده و عمر باتری دستگاه را افزایش می دهند.

تفاوت بلوتوث نسخه 5.3 با 5.0 و 5.1 و 5.2

بلوتوث 5.3 مجموعه ای از ویژگی های تازه را ارائه می دهد، اما باید عملکرد آن را در مقایسه با نسخه های قبلی آنالیز کنیم.

نسخه بلوتوث5.05.15.25.3
سال انتشار2016201920202021
انتقال اطلاعات2Mbpsپیشرفت قابل توجهی وجود نداردپیشرفت قابل توجهی وجود نداردپیشرفت قابل توجهی وجود ندارد
محدوده ارتباطاتبرد 120 فوت در فضای بازدقت موقعیت یابی داخلی به 1 سانتی متر بهبود یافته است.پیشرفت قابل توجهی وجود نداردپیشرفت قابل توجهی وجود ندارد
ویژگی های تازهظرفیت پیغام 255 بایتبلوتوث LE صوتی پیشرفتهEATT - انتقال داده کارآمدتر، کدک LC3 برای بهبود کیفیت صدا و CTKD برای امنیت بیشترطبقه بندی کانال برای کاهش تداخل فرکانس و بهبود دوره ای تبلیغاتی برای کارایی بهتر شبکه

بلوتوث 5.0

بلوتوث 5.0 در سال 2016 راه اندازی شد و پیشرفت بزرگی نسبت به نسخه 4.2 بود. ظرفیت پیغام آن 255 بایت بود که هشت برابر بزرگتر از 31 بایت بلوتوث 4.2 برآورد می شد. این امر سرعت انتقال داده را دو برابر و برد ارتباطی را چهار برابر کرد و در عین حال نرخ مصرف انرژی پایینی داشت.

در این نسخه سرعت انتقال داده از 1 مگابیت بر ثانیه به 2 مگابیت در ثانیه افزایش یافته است و برد آن در محیط های داخلی تا 120 فوت می رسد. دستگاه هایی که از بلوتوث نسخه 5 استفاده می نمایند می توانند مدت زمان بیشتری نسبت به همتایان قدیمی خود روشن بمانند.

بلوتوث 5.1

ارتقاء بلوتوث 5.1 در ژانویه 2019 منتشر شد که دستگاه ها را قادر می سازد دستگاه های متصل را در فاصله کوتاهی پیدا نموده و تعیین نمایند که سیگنال از کجا منشأ می گیرد. بهبود خدمات مبتنی بر مکان، قابلیت های ناوبری و ردیابی را در محیط های داخلی بهبود بخشید.

به روزرسانی های دیگر این نسخه شامل ذخیره سازی تعیینات عمومی (GATT) بود که نحوه مدیریت انتقال داده های مکرر به وسیله دستگاه ها، کاهش مصرف انرژی، قابلیت های تبلیغاتی و بهبود همزیستی با سایر فناوری های بی سیم را تغییر داد. صدای بلوتوث کم انرژی (LE) نیز برای کیفیت صدا و همگام سازی بهتر بهبود یافته است.

بلوتوث 5.2

بلوتوث 5.2 که در اوایل سال 2020 منتشر شد؛ بر بهبود کیفیت صدا تمرکز داشت. کنترل توان کم مصرف بلوتوث برای بهینه سازی مصرف انرژی در دستگاه های کم مصرف معرفی گردید.

بعلاوه ویژگی Low Complexity Communication Codec (LC3) را معرفی کرد که کیفیت صوتی بالاتری را ارائه می کرد و تجربه پخش موسیقی و بازی را افزایش می داد. این دو جزء با هم، بلوتوث Aura cast را می سازند که امکان پخش همزمان صدا را از یک دستگاه فراهم می نماید.

نسخه 5.2 بعلاوه پروتکل ویژگی پیشرفته (EATT) را معرفی کرد. پیش از این، دستگاه های بلوتوث به طور ناکارآمد، داده های ویژگی را برای انتقال اطلاعات در خصوص شرایط و قابلیت های خود معامله می کردند. EATT فرآیند تبادل این داده ها را ساده تر و آن را مستقیم تر و کارآمدتر کرد؛ بعلاوه کانال ارتباطی آن را بهینه کرد.

بلوتوث 5.2 بعلاوه قابلیت Cross-Transport Key Derivation را معرفی کرد، پروتکلی که مدیریت کلید های رمزگذاری را در دستگاه های چند حمل و نقل ساده می نماید و در نتیجه امنیت را افزایش می دهد.

بلوتوث 5.4 چیست؟

نسخه 5.4 آخرین نسخه است که به طور رسمی در اوایل سال 2023 منتشر شد. دارای چند به روز رسانی است که با فعال کردن ارتباط دو طرفه و ایمن بین دستگاه های کم مصرف، عملکرد بلوتوث را بهبود می بخشد. این ویژگی ها عبارتند از:

  • تبلیغات دوره ای با پاسخ (PAwR): داده ها را در بسته های کوچکی که درون رویداد های فرعی ارسال می شوند پخش می نماید که می توانند با ناظران همگام شوند و به آن ها پاسخ دهند. این قابلیت به ناظران امکان می دهد که داده ها را فقط در زمان های خاص اسکن نمایند و در نتیجه انرژی کارآمدتری داشته باشند.
  • داده های تبلیغات رمزگذاری شده یک روش استاندارد برای رمزگذاری داده های تبلیغاتی که امکان رمزگذاری جزئی یا کامل داده های مشترک را فراهم می نماید. این بدان معناست که هر دستگاه دارای بلوتوث می تواند داده های تبلیغاتی را از میزبان دریافت کند، اما فقط دستگاه هایی که دارای کلید رمزگشایی هستند (دستگاه های مجاز) می توانند به داده های رمزگذاری شده دسترسی داشته باشند.
  • تعیینه سطوح امنیتی گات کم انرژی: این قابلیت به دستگاه ها اجازه می دهد تا قبل از کوشش برای دسترسی به ویژگی های خاص، به سطوح امنیتی مورد احتیاج برای دسترسی دست پیدا نمایند. اگر دستگاه از سطح امنیتی برخوردار نباشد، مشتری از آن ها می خواهد که آن را ارتقا دهند. این سیستم از ایجاد وقفه در انتقال برنامه ها جلوگیری می نماید و تجربه ای روان تر و ایمن تر را ارائه می دهد.
  • انتخاب کدگذاری تبلیغات: این قابلیت دستگاه میزبان را قادر می سازد تا سیستم کدگذاری را برای استفاده در هنگام انتقال داده های تبلیغاتی به یک کنترل نماینده معین کند. این بهبود، کنترل بیشتری را بر روی تعادل بین نرخ داده و محدوده فراهم می نماید و امکان عملکرد بهینه بر اساس احتیاج های ارتباطی خاص را فراهم می نماید.

همه این پیشرفت ها به ویژه برای موارد استفاده با حجم بالا مانند برنامه های خرده فروشی برچسب قفسه الکترونیکی (ESL) که در آن تعداد زیادی دستگاه متصل و همگام وجود دارد، مفید هستند، اما در محصولات فناوری مصرف نماینده مانند هدفون و هدست نیز فیلتر می شوند.

منبع: شبکه چی
انتشار: 22 بهمن 1402 بروزرسانی: 22 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14981

به "بلوتوث 5.3 چیست؟ آشنایی با نسخه های مختلف بلوتوث 5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلوتوث 5.3 چیست؟ آشنایی با نسخه های مختلف بلوتوث 5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید