بسته حمایتی صندوق نوآوری وشکوفایی ویژه شتاب دهنده ها تشریح شد

به گزارش کنفرانس هکا، تهران- خبرنگاران- معاون توسعه صندوق نوآوری وشکوفایی ریاست جمهوری از تصویب بسته حمایتی ویژه شتاب دهنده ها در این صندوق خبر داد و کلیات آن را تشریح کرد.

بسته حمایتی صندوق نوآوری وشکوفایی ویژه شتاب دهنده ها تشریح شد

به گزارش روزسه شنبه گروه علمی خبرنگاران از صندوق نوآوری وشکوفایی ریاست جمهوری، سیاوش ملکی فر در نشست شتاب دهنده های دانش بنیان با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی برنامه های ویژه ای برای حمایت از شتاب دهنده ها دارد، گفت: بیشتر نگاه ما به شتاب دهنده ها به عنوان بازیگرانی است که جریان توسعه شرکت های کوچک و متوسط فناور محور را تقویت می کنند.

وی با اشاره به حضورمدیران سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این نشست، ابراز کرد: این سازمان به نیابت از شهرداری تهران برای حمایت از شتاب دهنده ها و استارت آپ ها در حوزه های مختلف به ویژه حوزه شهر هوشمند و شهرهای آینده برنامه هایی دارد که امیدوارم با کمک و همکاری همدیگر بتوانیم کارهای خوبی در این حوزه انجام دهیم.

ملکی فر در ادامه با اشاره به سرفصل های برنامه حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از شتاب دهنده ها، گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی به لحاظ قانونی برای حمایت از شتاب دهند ه ها محدودیت هایی دارد زیرا صرفا موظف است به شرکت های دانش بنیان خدمات ارایه کند اما اگر شتاب دهنده ها، دانش بنیان شوند این مسئله کاملا مقدور و ممکن است و دست ما نیز برای حمایت بازتر خواهد بود.

معاون توسعه صندوق نوآوری وشکوفایی با بیان اینکه شهرداری محدودیت های ما را ندارد و قید دانش بنیان بودن برای حمایت از شتاب دهنده ها مهم نیست، گفت: البته شتاب دهنده های غیردانش بنیان هم به صورت غیرمستقیم می توانند از حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند شوند.

ملکی فر با بیان اینکه هم اکنون فرم های دریافت تسهیلات برای شتاب دهنده ها درحال تنظیم است، اعلام کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی پیشتر برنامه خاصی برای حمایت از شتاب دهنده ها نداشت اما خوشبختانه در دوره جدید کلیت این بسته حمایتی در هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به تصویب رسیده است.

*** کلیات بسته حمایتی از شتاب دهنده ها

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با اشاره به کلیات این بسته حمایتی، گفت: تامین 70 درصد مبلغ ودیعه رهن محل استقرار شتاب دهنده ها به مدت 5 سال بدون کارمزد و سود، یکی از این روش های حمایتی است و مزیتش این است که این ودیعه، وثیقه نیز محسوب می شود و نیازی به وثیقه ندارد. یعنی اگر یک شتاب دهنده برای استقرار نیاز به یک میلیارد تومان ودیعه داشته باشد، کافی است 300 میلیون تومان از آن را خود پرداخت کند و 700 میلیون تومان دیگر را صندوق تامین می کند و در قرارداد، شتاب دهنده مستاجر خواهد بود نه صندوق.

وی دومین شیوه حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از شتاب دهنده ها را تسهیلات ارزان قیمت به منظور بازسازی، مرمت و آماده سازی فضای استقرار برشمرد و افزود: روش دیگر حمایتی که در این بسته پیش بینی شده، تسهیلات ارزان قیمت برای تجهیز فضای استقرار شتاب دهنده ها است که طبیعتا چون تسهیلات است شامل سود، ضمانت، وثیقه و بازپرداخت می شود.

ملکی فر به موضوع تامین سرمایه خطرپذیر نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه وقتی شتاب دهنده ها به عنوان سیدمانی از صندوق تسهیلات بگیرند پذیرش ریسک با خود شتاب دهنده هاست؛ این روش مانند وام دریافت از بانک است با این تفاوت که این وام کم بهره است اما زمانی که شتاب دهنده ها از مرحله سیدمانی عبورکردند، دراین روش رویکرد مستقیم را حذف کرده ایم. البته صندوق با هیچ کدام از بازیگران اکوسیستم دانش بنیان به صورت مستقیم وارد دیالوگ نخواهد شد. به نظرم این به نفع همه است چون صندوق، وی سی(سرمایه گذاری جسورانه) نیست و تا جایگاه صندوق سرمایه گذاری جسورانه فاصله دارد لذا ما باید وی سی های فعال کشور را تقویت کنیم.

ملکی فر گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق های پژوهش و فناوری و صندوق های جسورانه بورسی به عنوان عوامل و کارگزاران بحث وی سی همکاری می کند.

معاون صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده های بزرگ در مواردی که نیاز به تسهیلات با اعداد بزرگتر دارند، کافی است به صندوق های جسورانه بورسی یا صندوق های پژوهش و فناوری مراجعه کنند و از آنها کمک بگیرند و در قالب مشارکت از منابع صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.

وی به موضوع توانمندسازی به عنوان یکی دیگر از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و گفت: این خدمت فقط به شرکت های دانش بنیان اختصاص دارد و اگر شتاب دهنده ای دانش بنیان نباشد، نمی تواند از این خدمات استفاده کند. این کمک های خرد بلاعوض است یعنی نه بازپرداخت دارد، نه وثیقه می خواهد اما به صورت وجه نقد نیست و شامل آموزش، مشاوره، بحث های بازاریابی، حضور در نمایشگاه ها و دریافت گواهی نامه ها و استانداردها است.

وی در خاتمه خطاب به شتاب دهنده ها گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی سالن هایی را در مجتمع شکوفایی شرکت های دانش بنیان در اختیار دارد که می تواند به صورت رایگان و یا با تخفیف های خوب در بازده های زمانی یک تا سه روزه در اختیار شتاب دهنده ها قرار دهد.

علمی ** 9340**1485

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2874

به "بسته حمایتی صندوق نوآوری وشکوفایی ویژه شتاب دهنده ها تشریح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته حمایتی صندوق نوآوری وشکوفایی ویژه شتاب دهنده ها تشریح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید