آنالیز اسپیکر JBL Boombox 2؛ گران قیمت ولی همه فن حریف

به گزارش کنفرانس هکا، اسپیکر JBL Boombox 2 یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین اسپیکرهای قابل حمل بلوتوثی است که در میان طیف وسیعی از بوم باکس های مدرن یک گزینه جالب برای خرید تلقی می گردد. در این یادداشت قصد داریم ضمن آنالیز JBL Boombox 2 درباره ارزش خرید این محصول هم صحبت کنیم.

آنالیز اسپیکر JBL Boombox 2؛ گران قیمت ولی همه فن حریف

JBL Boombox 2 یک اسپیکر بلوتوثی پرتابل به نسبت بزرگی است که کیفیت صدای به نسبت خوبی را از جنبه بیس و حجم صدا در پی دارد. این محصول که 500 دلار قیمت گذاری شده تا حدودی کار را برای مشتری ها برای خرید سخت نموده است؛ چراکه یک فرد باید هزینه نسبتا زیادی را برای یک اسپیکر بلوتوثی قابل حمل در نظر بگیرد. با وجود این که کیفیت صدای این اسپیکر به پای اسپیکرهای برندهای درجه یک نمی رسد، همچنان قابلیت هایی دارد که می توان یک تجربه بسیار خوبی را از بابت خرید یک بوم باکس نسل نو به کاربر منتقل کند. از طرفی، خرید یک اسپیکر که بتوان در فضاهای باز و بیرون از آن بهره برد، خود یک عامل وسوسه انگیز برای خرید محسوب می گردد؛ به خصوص این که اسپیکر مورد بحث، ضد آب ساخته شده است. در ادامه، JBL Boombox 2 را از دو جنبه طراحی و عملکرد آنالیز می کنیم.

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل جی بی ال مدل PARTYBOX 110

16,950,000

تومان

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل جی بی ال مدل Party Box 310

25,300,000

تومان

خرید اسپیکر بلوتوثی قابل حمل از خبرنگاران

مشاهده همه

مشخصات فنی اسپیکر JBL Boombox 2

کانال هااستریو
بلوتوث
وای-فای-
جک 3.5 میلی متر
قابلیت حمل و نقل
ضد آب
اسپیکرفون-
دستیار صوتی-

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل جی بی ال مدل BoomBox 2

14,200,000 تومان

مشاهده و خرید

طراحی

مدل هایی از JBL Boombox 2 به رنگ مشکی ساده و حالت پلنگی در ابعاد 10.1×19.1×7.9 اینچ و به وزن 6 کیلوگرم عرضه می گردد. به علت وزن تقریبا بالای این محصول نمی توان این بوم باکس را به راحتی در یک کیف گذاشته و حمل و نقل کرد. بنابراین، پرتابل بودن این دستگاه صرفا برای این هدف است تا شما بوم باکس را از یک محیط به محیط دیگر منتقل و مستقر کنید. JBL Boombox 2 از استاندارد IPX7 بهره می برد؛ یعنی اگر شما این دستگاه را به مدت سی دقیقه زیر یک متر آب ببرید، این وسیله از بین نمی رود. با این حال، فرو بردن دستگاه زیر آب را اصلا توصیه نمی کنیم؛ چراکه فناوری بلوتوث در این اسپیکر زیر آب به درستی کار نمی نماید. در هر صورت، از آنجایی که ویژگی ضد آب، یک قابلیت مجذوب نماینده به نظر می رسد اما به کارایی دستگاه چیز آنچنان خاصی اضافه نمی نماید.

JBL Boombox 2 تقریبا شبیه به مدل بوم باکسِ قبلی این شرکت است. یک دسته تقریبا بزرگ روی بدنه اسپیکر قرار گرفته تا بتوان حمل و نقل را به آسانی انجام داد. در زیرِ این دسته، اسپیکرهای دوگانه 30 وات به اندازه 0.8 اینچ و بعلاوه ووفرهای دوگانه ی 40 وات با یک دامنه فرکانس از Hz 50 تا kHz 20 قرار گرفته است. در هر انتهای اسپیکر، دو رادیاتور بزرگ قرار گرفته است که بِیسِ دستگاه را فراوری و پخش می نمایند.

روبه روی صفحه جلویی اسپیکر، دکمه هایی برای کنترل روشن/خاموش بودن دستگاه، جفت سازی به وسیله بلوتوث، دکمه پخش/توقف وجود دارد. با فشردن دکمه پخش/توقف به صورت دو بار می توان آهنگ بعدی را پخش کرد اما عجیب است که برای برگشت به آهنگ قبلی هیچ سیستمی طراحی نشده است. مثلا با سه بار فشار دادن دکمه مورد نظر بتوان آهنگ قبلی را مجدد شنید. شما صرفا می توانید آهنگ های بعدی را گوش دهید. بعلاوه دکمه هایی برای زیاد و کم کردن اندازه صدا هم وجود دارد. بعلاوه یک دکمه هم به نام Partyboost وجود دارد که JBL Boombox 2 را به سایر محصولات اسپیکری JBL در فضای مورد نظر متصل می نماید. بعلاوه یک LED هم وجود دارد که شرایط باتری را به کاربر نشان می دهد تا در صورت احتیاج، دستگاه به شارژر متصل گردد.

پنلِ پشتی دستگاه اسپیکر، محلی برای اتصالات منبع تغذیه، یک پورت USB برای شارژ کردن دستگاه های موبایل، یک جایگاه micro USB است. علاوه بر موارد گفته شده، یک ورودی 3.5 میلی متری Aux هم در دستگاه تعبیه شده تا بتوان دستگاه های مختلف را با سیم Aux به اسپیکر بوم باکس متصل کرد. با این حال، وقتی شما این محصول را خریداری می کنید، در داخل جعبه خبری از سیم Aux نیست و باید خودتان این کابل را بخرید. بعلاوه هیچ نرم افزاری برای این دستگاه توسعه پیدا ننموده و به همین علت خبری از تنظیمات EQ و شخصی سازی نیست. از طرفی دیگر، قابلیت پخش صدای تلفن در این بوم باکس وجود ندارد که به علت اندازه اسپیکر نباید تعجب خاصی کرد. هر چند، این قابلیت در مدل های کوچکتر رایج است.

JBL Boombox 2 با فناوری بلوتوث 5.1 سازگار بوده اما تنها کُدِکِ بلوتوثی SBC را پشتیبانی می نماید و خبری از AAC و حتی AptX نیست. برای یک اسپیکر بلوتوثیِ قابل حملِ ساده شاید این مورد یک نقطه منفی حاد نباشد اما برای اسپیکری که 500 دلار قیمت دارد، فقدانِ این نوع پشتیبانی یک نقطه ضعف اساسی است. به طور میانه عمر باتری JBL Boombox 2 تقریبا 24 ساعت گزارش شده است. هر چند، اندازه سطح صدا می تواند روی نتیجه تاثیرگذار باشد.

عملکرد

JBL Boombox 2 در پخش قطعات موسیقی که محتوای ساب بیس (Sub-bass) شدیدی دارند عملکرد بسیار قدرتمندی از خود نشان می دهد. در صدای بسیار بالا، بِیس دچار تحریف نمی گردد، با این که مولفه DSP (پردازش سیگنال دیجیتالی) کمی پایین می آید. در هر صورت، حتی زمانی که DSP موجب کم شدن بِیس به منظور جلوگیری از تحریف می گردد، پاسخ دستگاه بسیار خوب است. در اندازه صدای میانه رو به بالا شما می توانید بیشترین عمقِ بیس و کمترین تغییر در DSP را تجربه کنید.

قطعه موسیقی Drover از بیل کالاهان، یک قطعه موسیقی است که بیس بسیار کمتری در میکس داشته و حس بهتری به وسیله اسپیکر JBL Boombox 2 به مخاطب منتقل می گردد. صدای درام روی این موسیقی روی مرز بین کیفیت خوب و بد قرار می گیرد. با این حال، اندازه بِیس به نسبت زیادی در اینجا رخ می دهد. صداهای بین بم و زیرِ کالاهان بعلاوه یاری اضافه بر سازمانی را از غنایِ اندازه کم-میانه دریافت می نماید اما خوشبختانه کوشش های متعددی با فرکانس بالا و میانه رو به بالا وجود دارد تا افت های ایجاد شده به یک توازن و بالانس برسد. بنابراین، در شرایطی که یک عنصر بیس وجود دارد که کمی بیش از اندازه ایجاد شده، ضربات پرکاشن با ثبت بالاتر و صدای نوازنده آکوستیک به وسیله صدای فرکانس پایین مدفون نمی شوند. به طور کلی، کیفیت صدای اسپیکر بوم باکس JBL در اندازه دامنه میانه، عملکرد به مراتب بهتری را از خود نشان می دهد.

پخش ترک No Church in the Wild از کانیه و جی-زی باعث شد تا کیک درام لوپ در دامنه میانه و بالا بیشتر حس گردد. این مورد موجب شد تا فشار تند و تیز خود را در میکس حفظ کند. هر چند، حفظ لوپ موجب می گردد تا بیس عمیق تری به دست آید. ضرباتِ ترکیب نماینده ساب بیس که ضرب را نشانه گذاری می نمایند قدرتمند هستند اما نه به اندازه حلقه درامی که تقویت می گردد (به طور معمول این اتفاق نمی افتد). ضربات ترکیب نماینده ساب بیس، قدرتمندترین عنصر در میکس به شمار می روند. بنابراین، تقویت در دامنه پایین قوی است اما پیش از رسیدن به قلمرو ساب ووفرِ فوق العاده کم، کاهش می یابد. وکال ها در این ترک خیلی شفاف و تمیز است و نازک شدگیِ خاصی از صدا حس نمی گردد.

JBL Boombox 2 می تواند به خوبی از پسِ بالانس نگه داشتن فرکانس های بالا و پایین بربیاید. در موسیقی های ارکستری هم این محصولِ JBL توانسته عملکرد خوبی را از بابت تحویل یک صدای طبیعی ارائه دهد. هر چند برای مثال در قطعه جان آدامز به نام The Gospel According to the other Mary با وجود اضافه شدن عمق بیس، یک صدای طبیعی به گوش می رسد. با این که مسئله اضافه شدن عمق بیس برای افرادی که حرفه ای موسیقی را دنبال می نمایند چندان نکته مسرور نماینده ای به شمار نمی رود، JBL Boombox 2 می تواند یک صدای به نسبت بالانس و با یک راندمان بسیار خوب را از لحاظ کیفیت یک صوت شفاف به مخاطبین عادی تحویل دهد.

نقاط قوت
  • عملکرد صوتی بسیار قدرتمند با بیس قوی
  • قابلیت ضد آب
  • با دستگاه های موبایل می تواند شارژ گردد
نقاط ضعف
  • قیمت زیاد
  • سنگین و حجیم بودن از نظر ابعاد
  • کیفیت صدا دقتِ بسیار بالایی ندارد

آیا JBL Boombox 2 ارزش خرید دارد؟

وقتی حرف از خرید یک اسپیکر برای فضاهای بزرگ و باز می زنیم، می توان JBL Boombox 2 را یک گزینه بسیار خوب برای خرید دانست. هر چند اسپیکرهای دیگری هم با قابلیت های مشابه با قیمت های کمتر موجود هستند. برای مثال می توان به اسپیکر Braven مدل BRV-XXL/2 اشاره نمود که 400 دلار قیمت دارد. حتی مدل های بهتر و قوی تری از JBL Boombox 2 از خود شرکت JBL مثل ParyBox 300 موجود است که قوی تر از سیستمِ مورد بحث بوده، اما وزن به مراتب بیشتری هم دارد. از طرفی اگر به شدت در جست وجوی خرید یک اسپیکر بلوتوثی قابل حمل و نقل هستید، مدل Ultimate Ears Hyperboom هم می تواند توجه شما را با قیمت 400 دلاری خود جذب کند؛ هر چند قدرت ضد آبِ این اسپیکر، ضعیف تر از محصول مورد آنالیز در این یادداشت است. اگر از آن دسته از افرادی نیستید که خیلی حرفه ای موسیقی را دنبال می کنید و دلتان می خواهد یک اسپیکر بلوتوثی، هیچ نقصی را در ارائه یک کیفیت بسیار بالا نداشته باشد، شما می توانید JBL Boombox 2 را بخرید. وجود قابلیتِ اتصال بلوتوثی در این محصول و مدت زمان به نسبت بالای دستگاه در نگه داشتن شارژ می تواند دو عامل بسیار مهمی باشد که شما را برای خرید این محصول ترغیب کند.

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل جی بی ال مدل BoomBox 2

14,200,000 تومان

مشاهده و خرید

منبع: pcmag

سوال و جواب های رایج درباره JBL Boombox 2

اسپیکر JBL Boombox 2 تا چه اندازه شارژ نگه می دارد؟

در یک استفاده معمولی این اسپیکر می تواند تا 24 ساعت شارژ نگه دارد.

آیا اسپیکر JBL Boombox 2 از بلوتوث پشتیبانی می نماید؟

بله. اسپیکر JBL Boombox 2 از بلوتوث 5.1 پشتیبانی می نماید.

آیا اسپیکر JBL Boombox 2 گران قیمت است؟

این بوم باکس با قابلیت هایی که دارد، 500 دلار قیمت گذاری شده است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14029

به "آنالیز اسپیکر JBL Boombox 2؛ گران قیمت ولی همه فن حریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز اسپیکر JBL Boombox 2؛ گران قیمت ولی همه فن حریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید