بایدها و نبایدهای سافاری در آفریقا

به گزارش کنفرانس هکا، بسیاری از علاقمندان طبیعت گردی و ماجراجویی رویای سفر به آفریقا را دارند، اما آیا می دانید برای تجربه ای لذت بخش باید بایدها و نبایدهای سافاری در آفریقا را بشناسید؟

بایدها و نبایدهای سافاری در آفریقا

آفریقا یکی از برترین مقاصد برای تجربه ماجراجویی در طبیعت و دیدنی حیوانات در زیستگاه طبیعی شان و در یک کلام سافاری است. هر کدام از کشورهای کوچک و بزرگ این قاره بالاخره چیزی برای عرضه در این زمینه دارند که عاشقان سافاری دوست رو مجذوب خود کند.

به هر حال از قلم نیاندازید که 5 حیوان بزرگ و محبوب سفرهای سافاری (شیر، پلنگ، فیل، کرگدن و بوفالو) در این گستره وسیع قابل مشاهده هستند، موجوداتی که نمی توان به سادگی از لذت مشاهده آنها و رفتارهای طبیعی شان در حیات وحش گذشت. اما برای سافاری در آفریقا رعایت یک سری نکات لازم است. نکاتی که به شما یاری می نمایند سفر لذت بخش تری را تجربه نموده و بدون اذیت شدن بابت مسائل پیش پا افتاده، از گشت و گذار خود لذت ببرید.

در واقع هنگام برگزاری سافاری در آفریقا عمده چیزهایی که باید مایه نگرانی شما باشد ثبت تصاویر زیبا و خیره نماینده از حیات وحش، آرامش و لذت بردن از منظره ها اطراف یا انتخاب یادگاری و سوغاتی های منحصربفرد برای خودتان یا اعضای خانواده و دوستان است. در یک کلام شما نباید حین سفر از درد و تاول پا، دوربین و لنزهای غبار گرفته یا پوشیدن لباس هایی از جنس نامرغوب یا رنگ های نامناسب آزرده خاطر شوید.

بسیاری از افراد به تدریج و به تجربه مهم ترین نکات برای لذت بردن از سفر را آموخته اند و همه می دانیم که گاهی کسب تجربه شخصی کاری سخت و آزار دهنده است. اما اگر پای صحبت این دسته از افراد بنشینید، توصیه های خوبی دریافت می کنید که رنج تجربه شخصی را از روی دوش شما برداشته و کار را برای تان ساده می نمایند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مجال از مشاوره شماری از فعالان این حوزه استفاده برده و بایدها و نبایدهای سافاری در آفریقا را با شما نیز در میان بگذاریم.

انتخاب کفش مناسب

لطف اصلی سافاری حضور در طبیعت و ماجراجویی از نزدیک است. در سفرها گاهی گردشگران با ماشین به سواری و بازدید جاذبه های گردشگری یا طبیعی می فرایند. اما بسیاری از اوقات راهنمای تور شما را به راهپیمایی می برد تا بدون جلب توجه و از نزدیک حیوانات را دیدن کنید، اینجا است که انتخاب یک کفش مناسب امتیازی شگفت انگیز است. بنابراین به خاطر داشته باشید برای تجربه سافاری در آفریقا حتما از کفش هایی با پاشنه هایی از جنس پلاستیک سخت و محکم بهره ببرید.

نیک ون رنسبورگ (Nic van Rensburg) یکی از مدیران فعال در منطقه ها حفاظت شده شمال موزامبیک اشاره می نماید که بهتر است گردشگران طی سفر در آفریقا کفش مناسبی به همراه داشته باشند که آنها را از مسائل احتمالی راهپیمایی های طولانی در امان نگه دارد. او در ادامه می افزاید که تیغ و خار به آسانی به کفش هایی با کفی نرم نفوذ نموده و اسباب آزار مسافران را فراهم می نمایند. به همین دلیل استفاده از کفش هایی با کفی پلاستیکی محکم مؤثرتر است، به ویژه اگر قرار است از میان بوته زارها حرکت کنید. بعلاوه بهتر است کفش خود را حداقل یک ماه قبل از سفر پوشیده و از راحتی و مناسب بودن آن اطمینان حاصل کنید.

درمان تاول ها به روش درست

شاید شما هم از حضور تاول های ناخوشایند آن هم بعد از یک راهپیمایی طولانی آزار دیده باشید، یکی از مسائلی که ممکن است حین سافاری در آفریقا نیز با آن روبرو شوید. به همین دلیل بهتر است به خاطر داشته باشید که ترکاندن تاول یکی از راه های غلط برای خلاص شدن از این ضایعه پوستی است که ممکن است در ادامه، با ایجاد حساسیت پوستی باعث دردسرهای بیشتری بگردد. در واقع شما با ترکاندن تاول، لایه بالایی پوست خود را خراشیده و آن را تحریک می کنید.

پس بهتر است به جای این روش از یک سوزن و مقداری نخ بهره ببرید! بله، کافی است سوزن تمیز و ضد عفونی شده را از گوشه تاول وارد و از گوشه دیگر خارج کنید. اکنون با کشیدن سوزن نخ را وارد تاول کنید و سپس آن را ببرید. در این حالت به جامانده نخ در محل تاول به جای مانده و به خارج شدن مایعات جمع شده در تاول و در ادامه، خشک شدن پوست یاری می نماید. با این روش پوست تازه به آرامی در زیر پوست مرده تاول شکل می گیرد و شما نیز درد و ناراحتی زیادی را تحمل نمی کنید.

کیف سیاه رنگ دوربین خود را در خانه جا بگذارید

مارک ایویلی (Mark Eveleigh)، عکاس خبری فعال در زمینه مسافرت و گشت و گذار به سبک سافاری است. او می گوید بهتر است هنگام برنامه ریزی برای حضور در آفریقا، کیف سیاه رنگ دوربین خود را فراموش کنید و به جای آن یک کیف یا کوله ضد آب برای دوربین و تجهیزات اضافی آن تهیه کنید تا لوازم عکاسی شما را از گرد و غبار و نفوذ شن و ماسه محافظت کند.

در عین حال بهتر است بدانید انتخاب رنگ دیگر کلید مهم محافظت بهتر از لوازم عکاسی است. به همین دلیل بهتر است ترجیحا به سراغ رنگ های روشن رفته و قید رنگ تیره و مشکی را بزنید. کیف های تیره اغلب گرمای بیشتری را به خود جذب نموده و ممکن است دوربین و تجهیزات اضافی و اغلب گرانقیمت آن را خراب نمایند.

با خود یک کلاه مخصوص دوش بیاورید

شاید باورتان نگردد اما این نوع کلاه نه تنها برای شما، که برای حفاظت از لوازم عکاسی و دوربین نیز قابل استفاده است.

به همین دلیل بهتر است همواره یک کلاه دوش و یک تی شرت اضافه در کیف دوربین خود داشته باشید. کلاه دوش برای حفاظت دوربین از ریزش باران های ناگهانی و خیس شدن به کار می آید و تی شرت از لوازم شما در مقابل گرد و خاک محافظت می نماید، به ویژه هنگامی که مشغول رانندگی هستید یا در ماشین های مخصوص گشت و گذار حضور دارید.

نخ دندان را از قلم نیاندازید

مارک ایویلی که راهنمایی گروه های اعزامی و گردشگران در کشورهایی همانند غنا، اوگاندا، پاناما، بورنئو، ماداگاسکار و عمان را برعهده داشته اشاره می نماید که تا به حال هرگز بدون نخ دندان و یک سوزن به سفر نرفته است.

نخ دندان دارای الیاف بسیار محکمی است که برای دوختن دکمه های کنده شده، تعمیر کیف های کوچک و حتی بازسازی کفش به کار می آید. جای نخ دندان هم جای مناسبی برای قرار دادن و نگهداری سوزن است. به هر حال اگر نخ دندان برای این کارها هم به کارتان نیاید مهم نیست، چون برای داشتن دندان های سالم همواره به نخ دندان احتیاج دارید.

دوباره در خصوص رنگ لباس های خود فکر کنید

انتخاب لباس مناسب یاری مؤثری برای نامرئی شدن در محیط اطراف است و این مسئله شانس شما برای دیدنی حیوانات و رفتارهای شان در زیستگاه طبیعی را بیشتر می نماید. استیو آدامز (Steve Adams) جنگل بانی است که یک شرکت آنلاین فروش پوشاک مناسب سافاری را تأسیس نموده است. او می گوید رنگ سفید بدترین رنگ ممکن برای حضور در سافاری است، به ویژه زمانی که در بیشه زارها حضور دارید. این رنگ توجه حیوانات را به خود جلب نموده و ممکن است حتی آنها را از محیط دور کند.

در واقع درست این است که رنگ لباس براساس منظره، پوشش گیاهی و طبیعت محلی انتخاب گردد که قصد بازدید و گشت و گذار در آن را دارید. به عنوان مثال اگر مقصد شما منطقه ها جنگلی و دشت های است که بخش هایی از زامبیا، زیمباوه، تانزانیا، موزامبیک و شمال و شرق آفریقای جنوبی را در برگرفته است، بهتر است به سراغ رنگ سبز تیره بروید. در حالی که اگر قرار است به بازدید منطقه ها خشک تری همانند صحرای کالاهاری، بوتسوانا، نامیبیا و غرب آفریقای جنوبی بروید، رنگ قهوه ای یا خاکی انتخاب های ایده آل تری هستند.

برای تجربه عکاسی، مسافرت انفرادی را نیز مد نظر قرار دهید

آن دسته از مسافراتی که به صورت جدی در پی ثبت تصاویر خیره نماینده از سافاری خود هستند، بهتر است خیلی در خصوص همسفران خود سختگیر و دقیق باشند. عکاس حیات وحش و راهنمای تور دیل موریس (Dale Morris) در این مورد می گوید:

در سافاری هیچ چیز بدتر از احاطه شدن به وسیله مردمی نیست که خواست شما برای رسیدن به لحظه موعود و ثبت تصاویر دیدنیی را درک نمی نمایند.

او در ادامه اضافه می نماید که اگر عکاسی دغدغه اصلی شما از تجربه سافاری است، پس چند انتخاب پیش روی شما است. یا به تنهایی مسافرت کنید، یا به گروه های عکاسی سافاری بپیوندید و یا در نهایت همسفر کسی باشید که در این هدف با شما اشتراک داشته باشد، نه کسی که تنها تصورش از سافاری، ساعت ها و ساعت ها نشستن در میان بوته زارها باشد تا زمانی که انتها روز به خاتمه برسد.

به فکر بچه ها باشید

بهتر است همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که صرف کردن ساعت ها برای جستجوی حیوانات، شاید برای بزرگسالان سرگرم نماینده و مهیج باشد، اما بی شک برای بچه ها کم سن و سال خسته نماینده و شکنجه ای تمام عیار است.

به همین دلیل بهتر است والدین برای اقامت خود، کمپ یا اقامتگاه هایی را در نظر بگیرند که برنامه های خاصی برای بچه ها ارائه نموده و اوقات آنها را نیز پر نمایند. مثلا اقامتگاهی در کنیا برنامه ای خاص و بی ظیر برای بچه ها ارائه می نماید، یک کلوب ماجراجویی که به وسیله طبیعت شناسی از ماسایی مارا اداره شده و به بچه ها درمورد طبیعت و مهارت های زنده ماندن آموزش می دهد. بعلاوه تعدادی از اقامتگاه های خصوصی و مصون از خطر مالاریا در آفریقای جنوبی وجود دارند که بین برنامه حرکت ماشین ها و گشت و گذار در طبیعت، اوقاتی را نیز به بچه ها اختصاص داده و آنها را سرگرم می نمایند.

در انتخاب جنس لباس خود دقت کنید

در حالی که در بسیاری از سایت های مرتبط با سفرهای سافاری قید شده که لباس های نخی انتخابی ایده آل برای گشت و گذار در طبیعت و تجربه این نوع سفر هستند، اما بهتر است بدانید الیاف دیگری هم هستند که در مقایسه با نخ پنبه مزایای بیشتری داشته و راحتی مناسبی را برای افراد به ارمغان می آورند. امتیازی که به ویژه حین گشت و گذار در بیشه زارهای آفریقا نمود بیشتری پیدا می نماید.

استیو آدامز در این زمینه اشاره می نماید که ویژگی اصلی پوشاک مناسب به نوع واکنش آنها به فرایند گرم و سرد شدن بدن شما بستگی دارد. تبخیر عرق از روی سطح پوست باعث خنک شدن بدن شما می گردد. لباس های نخی اجازه تبخیر صد در صدی عرق بدن را نمی دهند. در واقع بیست درصد عرق بدن قبل از تبخیر شدن جذب می گردد. این در حالی است که الیاف مناسب تری هم وجود دارند که این مقدار را کاهش داده و به افزایش تبخیر عرق یاری می نمایند.

در این میان لباس هایی هم وجود دارند که دارای برچسب moisture-wicking هستند. این مسئله نشان می دهد که جنس این لباس ها هم به تسریع فرآیند تبخیر عرق یاری نموده و باعث خنک تر شدن بدن می گردد و هم خود رطوبت نگرفته و حالت خیس و چسبنده پیدا نمی نماید. این مسائل باعث می گردد که فرد هنگام پوشیدن آنها راحتی بیشتری داشته باشد. با این حال اگر لباس مناسب به همراه ندارید، می توانید با استفاده از سربند، دستمال سر یا کلاه های مرطوب دمای بدن خود را کاهش دهید.

به خاتمه این مطلب رسیدیم. امیدواریم اگر روزی گذرتان به آفریقا افتاد و سافاری در این سرزمین شگفت انگیز را تجربه کردید، رعایت این نکات سفر خاطره انگیزتری را برای تان به ارمغان بیاورد. حتما نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: کجارو / cnn.com
انتشار: 1 خرداد 1401 بروزرسانی: 1 خرداد 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13735

به "بایدها و نبایدهای سافاری در آفریقا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای سافاری در آفریقا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید