این 19 استان آماده برف و باران سنگین باشند!

به گزارش کنفرانس هکا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی کولاک برف و کاهش دما در 19 استان از بارش قابل ملاحظه برف و باران در مناطقی از 28 استان کشور اطلاع داد.

این 19 استان آماده برف و باران سنگین باشند!

خبرنگاران: به گزارش تسنیم، پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی نشان می دهد امروز، چهارشنبه، در منطقه های از سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه های البرز مرکزی، شمال غرب و غرب کشور افزایش ابر، بارش پراکنده برف و باران روی می دهد.

پنجشنبه در نوار غربی کشور و از بعدازظهر در منطقه های از قزوین، البرز، تهران، اصفهان، فارس، بوشهر، جنوب کرمان، هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان بارندگی و وزش باد پیش بینی شده است.

بارش ها در نیمه شمالی کشور به صورت برف و باران و در جنوب و جنوب شرق به شکل باران همراه با رعدوبرق و وزش باد است. گستره بارش ها روز آدینه بیشتر منطقه ها کشور را در بر می گیرد. در این روز بارش ها در نیمه شرقی اصفهان، یزد و نیمه شمالی کرمان به شکل پراکنده و خفیف و در سایر منطقه ها کشور قابل ملاحظه است.

شنبه هفته آینده بارش ها در شرق، جنوب شرق و سواحل دریای خزر ادامه دارد و در ارتفاعات زاگرس مرکزی بارش پراکنده برف روی می دهد. یکشنبه آینده در منطقه های از شمال غرب و غرب کشور بارش برف و باران روی می دهد.

دما هوا روزهای پنجشنبه و آدینه در نیمه غربی و نوار شمالی و روزهای شنبه و یکشنبه آینده در شرق و جنوب شرق کشور به طور محسوسی کاهش می یابد.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: پنج شنبه 1402/11/12

زمان خاتمه: آدینه 1402/11/13

نوع مخاطره: بارش برف و باران، کاهش دما

منطقه اثر:

پنج شنبه 1402/11/12: کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، همدان، غرب مرکزی، لرستان، شمال ایلام، ارتفاعات شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات البرز.

آدینه 1402/11/13: جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شمال سمنان، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، شمال شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، غرب اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی.

اثر مخاطره: لغزندگی و آب گرفتگی معابر عمومی، کاهش دید ناشی از کولاک برف و مه آلودگی، کاهش دما و یخ زدگی سطح جاده ها، انسداد مسیرها به ویژه راه های روستایی و کوهستانی، احتمال قطع برق روستایی.

توصیه: امتناع از تردد و مسافرت های غیرضروری درون شهری و بین شهری، تجهیز خودروها به وسایل ایمنی و تجهیزات گرمایشی، آمادگی سازمان ها و نهادهای یاری رسان، آمادگی راهداری و شهرداری ها به منظور برف روبی، مدیریت ترافیک شهری و بین شهری.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان خاتمه: آدینه 1402/11/13

نوع مخاطره: بارش باران و برف و وزش باد و کاهش دما

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/11/11: جنوب آذربایجان غربی، شمال کردستان، گیلان، مازندران.

پنجشنبه 1402/11/12: جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، البرز، غرب تهران، مرکزی، غرب اصفهان، شمال و شرق خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، غرب فارس.

آدینه 1402/11/13: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، لرستان، ایلام، شمال و شرق خوزستان، گلستان، مازندران، گیلان.

اثر مخاطره: احتمال آب گرفتگی معابر عمومی، مه آلودگی وزش باد و کولاک برف، کاهش دما و احتمال یخ زنی سطح جاده ها، لغزندگی و کاهش دید در جاده های کوهستانی و گردنه ها،

توصیه: احتیاط و امتناع از هرگونه رفت وآمد در سطح شهرها و روستاها، احتیاط و اجتناب از سفرهای بین شهری و تنظیم و تعمیر وسایل گرمایشی و ایمنی خودروها، خودداری از فعالیت های کوهنوردی، آمادگی سازمان های امدادی و یاری رسان از جمله راهداری ها و شهرداری ها.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: پنجشنبه 1402/11/12

زمان خاتمه: آدینه 1402/11/13

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید

منطقه اثر:

پنجشنبه 1402/11/12: جنوب شرق فارس، جنوب سیستان و بلوچستان.

آدینه 1402/11/13: جنوب شرق فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: احتمال شکل گیری روان آب و آب گرفتگی معبر عمومی، احتمال بالاآمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، احتمال سیلاب، صاعقه ، وزش باد شدید.

توصیه: احتیاط و امتناع از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، اجتناب و احتیاط از ترددهای غیرضروری در سطح شهرها و روستاها، احتیاط و به همراه داشتن وسایل ایمنی در خودروها برای سفرهای بین شهری.

توصیف سامانه: افزایش شیب فشاری

زمان آغاز: پنجشنبه 1402/11/12

زمان خاتمه: شنبه 1402/11/14

نوع مخاطره: وزش باد شدید

منطقه اثر:

پنجشنبه 1402/11/12: شمال فارس، غرب کرمان.

آدینه 1402/11/13: فارس، کرمان، یزد، شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

شنبه 1402/11/14: شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: وزش باد شدید و احتمال سقوط اجسام، احتمال سقوط و تخریب سازه های موقتی، احتمال شکستن درختان فرسوده.

توصیه: احتیاط و امتناع از توقف و تردد در مجاورت ساختمان های نیمه کاره، درختان فرسوده و سازه های موقتی، مستحکم سازی گلخانه ها و تابلوها.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1402 بروزرسانی: 12 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14763

به "این 19 استان آماده برف و باران سنگین باشند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 19 استان آماده برف و باران سنگین باشند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید