این ربات های بسیار ریز وارد بدن می شوند ، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، محققان ربات نانویی ساختند که می تواند به سلول های ایمنی بدن متصل گردد و عملکرد آنها را آنالیز کند. این ربات به نام هگزاپود روشی نو و بسیار سازگار برای مطالعه سلول های ایمنی بدن است و از آن می توان برای یاری به سیستم ایمنی درمانی در برابر سرطان، عفونت یا بیماری های خود ایمنی استفاده کرد.

این ربات های بسیار ریز وارد بدن می شوند ، عکس

هر ربات هگزاپود دارای 6 بازوی حاوی مولکولی است که ممکن است به وسیله سیستم ایمنی بدن به عنوان جسم خارجی نظیر پروتئین تومور، ویروس یا باکتری شناخته گردد. محققان می توانند از هگزاپود برای اسکن مجموعه ای بزرگ از سلول های ایمنی استفاده نمایند.

سلول های تی (T) نوعی از گلبول های سفید خون هستند که وظیفه تشخیص پاتوژن های خارجی را دارند که به وسیله سلول های دندریتیک پردازش شده اند. سلول های ایمنی با بازوهای شاخه ای بلند عوامل بیماری زا را به دام می اندازند.

در بدن هر فرد تریلیون های سلول تی مجزا وجود دارد که هر یک از آن ها گیرنده سلول T متفاوت دارند که به طوری تنظیم شده اند تا یک مولکول بیماری زا (آنتی ژن) را بر روی یک سلول دندریتیک تشخیص دهد.

محققانی که قصد دارند تا قدرت سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با یک آنتی ژن خاص تقویت نمایند، اغلب کوشش دارند، دریابند که سلول تی بیماری را چگونه تشخیص می دهد. اما پیدا کردن این موضوع مثل یافتن سوزن در انبار کاه است.

برای حل این مشکل، محققان یک ربات نانویی ساختند که هسته ای مغناطیسی داشته و از بازوهایی از جنس دی اکسیدسیلیکون دارد که می توان آنتی ژن به آنها وصل کرد. عملکرد این ربات تنها به پاسخ ایمنی سلول های تی محدود نشده و می توان از آن برای تشخیص این که کدام سلول ایمنی قوی تر عمل می نماید، استفاده کرد.

جون هوانگ استادیار مهندسی مولکولی دانشگاه شیکاگو در آمریکا درمورد این دستاورد گفت: جنبه هایی از کارکرد سلول های ایمنی برای دانشمندان شناخته شده نیست و چگونگی عملکرد این سلول ها بر علیه پاتوژن ها همواره پنهان بوده است. اکنون با استفاده از این ابزار نو، می توان درک بهتری از عملکرد سلول های ایمنی داشت.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 اسفند 1402 بروزرسانی: 10 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15559

به "این ربات های بسیار ریز وارد بدن می شوند ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ربات های بسیار ریز وارد بدن می شوند ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید