این خانم سوگلیِ محبوب شاه جز زیبایی، چیزی نداشت

به گزارش کنفرانس هکا، از 24 بهمن 1400 تا 4 فروردین 1402 با یک وقفه چند ماهه به دلایل مسائل حقوقی پیش آمده و به خاطر شکایت نویسنده سریال نیمه تمام آهوی من مارال سریال جیران به شکل مداوم با مخاطبان خود در ارتباط بود.

این خانم سوگلیِ محبوب شاه جز زیبایی، چیزی نداشت

به گزارش بهترین ها، جیران سیزدهمین سریالی است که حسن فتحی در کارنامه کارگردانی خود دارد، اسماعیل عفیفه بیش از 3 دهه بی وقفه در کسوت تهیه نمایندگی سریال در شبکه های سیما حضور داشته و احسان جوانمرد که با سریال بانوی عمارت در نوشتن سریال تاریخی نامی شده و قبل از آن هم تجربه در نوشتن انواع سریال دارد که او را تازه کار ندانیم.

با چنین مثلث کارآمدی نوشتن و فراهم کردن و ساختن یک رومانس عاشقانه از حرمسرای ناصری باید نتیجه با طراوت، نشاط آور و خاطره انگیزی باشد، اما وقتی نتیجه همه این 52 قسمت را مرور می کنیم، مهم ترین احساسی که برای ما به یادگار می ماند چیزی جز ملال نیست.

ملالی که جیران جاری کرد و باعث نشد نتیجه به جای پای فصل اول شهرزاد نرسد در به کارگیری الگوها نبود. در درام درباری که 52 هفته قرار بود مخاطبان تورم زده و گرانی خورده را با خود همراه کند، از نیمه، نفس لازم را نداشت و وقتی هم از قسمت 46 به بعد داستان جانی گرفت و بهتر و بهتر شد دیگر آنقدر تماشاگر پابند نبود که برای خاتمه بندی قابل قبول خودش را به قهرمان ها برساند.

از طرف دیگر انتخاب بازیگران برای مثلث اصلی روابط عاطفی جاری از شکارگاه تا حرمسرا به مقدار هوش ربایی از مخاطبان آتشین نبود. در میان همه بازیگرانی که نقش ناصرالدین شاه را بازی نموده اند (جمشید مشایخی، ایرج راد، عزت الله انتظامی...) بهرام رادان برای شاه جوان انتخابی ایده آل نیست. رادان بازیگر پیروز نقش ها پرتحرک است. او با حرکت، سردی موجود در بیان و نگاهش را جبران می نماید و نتیجه بازی رادان در نقش ناصرالدین شاه برای کسانی که تاریخ نمایش را دنبال می نمایند اگر نگوییم ناپیروز، نامتعارف است.

پریناز ایزدیار هم بازیگر روز است. یعنی مورد توجه محافل و به دور از حاشیه و انتخاب اول بسیاری از پروژه ها اما انتخابش برای بازی در نقش جیران بیش از هرچیزی برای پرآوزاه کردن سریال بوده تا هرچیزدیگر. بالاترین هنر ایزدیار در سمیه ابد و یک روز به جای مانده و فتحی که تجربه کار با او را دارد چیزی از استعداد کشف نشده این بازیگر مهم این سال های سینما و تلویزیون ایران علنی ننموده.

درباره امیر حسین فتحی و بازی در نقش سیاوش حرفی جز این باقی نمی ماند که آمدن نامش در سیاهه بازیگران جیران در جای سوم اعتباری برایش نیاورد. موقعیتی بود که سوخت و دودش به چشم مثلثی رفت که قرار بود ضلع جذابش او باشد. به هر حال جیران به خاتمه رسید و حسن فتحی ترجیح داد قسمت آخر سریال پر قصه اش را با خاتمه سلطنت ناصرالدین شاه به خاتمه برساند و نه جیران. بی شک شاه قاجار جزو شاخص ترین شاهان تاریخ ایران است که داستان ها و سرنوشت های بسیاری پیرامون زندگی اش وجود دارد. کشته شدن سریالی بچه ها ذکور شاه و از دست دادن سوگلی محبوبش در جوانی و حکومت ماندگاری که 50 سال ادامه داشت همگی نشان از آن دارد که ناصرالدین شاه در تاریخ روایت های ایران زمین جایگاهی ویژه دارد.

برای همین کارگردان سریال جیران نیز خاتمه این سریال پرماجرا را همانند روایت مکتوب تاریخی به سفر بی بازگشت شاه قاجار به ری و زیارت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی اختصاص داد تا پرونده این سریال عاشقانه در جایی بسته گردد که شاه قاجار زخمی از تیر میرزا رضای کرمانی بر سر مزار خدیجه تجریشی که در مجاور حرم به خاک سپرده شده است جان بسپارد. خاتمهی دراماتیک برای شاهی که بعد از مرگ معشوقه اش دیگر نای حکومت نداشت و غصه فراق جیران هیچ گاه نتوانست او را سرپا نگه دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 فروردین 1402 بروزرسانی: 9 فروردین 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14055

به "این خانم سوگلیِ محبوب شاه جز زیبایی، چیزی نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این خانم سوگلیِ محبوب شاه جز زیبایی، چیزی نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید