اینجا تاریکی ابدی است

به گزارش کنفرانس هکا، پژوهشگرها سیاره ای ابرزمین موسوم به LHS 3844b را کشف کردند که دارای قفل کشندی نسبت به ستاره خود است .

اینجا تاریکی ابدی است

به گزارش خبرانلاین، تصور کنید در نیم کره غربی زمین همواره شب و در نیم کره شرقی همواره روز باشد و تنها راه لندنی ها برای تماشا خورشید این باشد که به جایی مثل توکیو بروند.

براساس گزارش زومیت، دانشمندان قانع نماینده ترین شواهد را از وجود سیاره ای با ویژگی یادشده، یعنی گرفتار در قفل کشندی ارائه داده اند. به باور ستاره شناس ها بسیاری از سیاره های فراخورشیدی به ویژه تعداد زیادی از کاندیدهای احتمالی حیات، شرایط مشابهی دارند.

وقتی سیاره ای در فاصله بسیار کمی از ستاره اش می چرخد، سمت نزدیک آن کشش گرانشی بیشتری را نسبت به سمت دورتر تجربه می نماید. به مرور زمان این عدم تعادل که نیروی کشندی نامیده می گردد، چرخش سیاره را تا زمانی که با مدارش هماهنگی کامل پیدا کند، کند می نماید. به این ترتیب زمان صرف شده برای چرخش سیاره به دور خود با زمان مورد احتیاج برای تکمیل مدارش به دور ستاره اش یکسان خواهد شد. به نظر می رسد ماه نیز تحت همین فرآیند قرار گرفته و به همین علت است که سمت دور آن هرگز به طرف زمین قرار نمی گیرد.

بسیاری از سیاره های فراخورشیدی بر اساس مقدار نزدیکی به ستاره میزبانشان، دارای قفل کشندی هستند، اما اثبات این شرایط اندکی سخت است. مقدار گیری مدار سیاره فراخورشیدی کار آسانی است؛ اما ارزیابی چرخش آن به دور خودش سخت است؛ به ویژه اگر سیاره دارای جوی باشد که سطح در حال چرخش آن را از دیدمان مخفی کند.

پژوهشگرها برای اثبات فرضیه قفل کشندی، به آنالیز یک سیاره فراخورشیدی خاص به نام LHS 3844b در نزدیکی ستاره اش پرداختند. آن ها در سال 2019 با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر شدت نور این سیاره ابرزمین را مقدار گیری کردند و در نهایت متوجه شدند که با این مقدار گیری ها می توانند دمای سطح رو به زمین را مقدار گیری نمایند زیرا این سیاره فاقد جو است.

سیاره هایی که از نظر کشندی هماهنگ نیستند، درنتیجه تضاد بین چرخش و نیروی کشندی انبوه اعمال شده از سمت ستاره شان، داغ می شوند؛ اما بر اساس یافته ها، سطح LHS 3844b نسبتا سرد است.

سیاره LHS 3844b یکی از برجسته ترین نمونه های قفل کشندی است. بر اساس پژوهش نو این سیاره جوی ندارد، اما بر اساس پژوهشی در سال 2022 ممکن است جوی رقیق و زمین مانند داشته باشد. شاید این یافته ادعای مقاله نو را پیچیده کند، اما این توافق وجود دارد که سیاره دارای قفل کشندی است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا (JWST) می تواند شواهد بیشتری را درباره سیاره یادشده فراهم کند و به ستاره شناس ها امکان دهد تا چرخش سیاره های فراخورشیدی اندکی دورتر از ستاره هایشان را نیز آنالیز نمایند. به باور ستاره شناس ها چنین سیاره هایی که می توانند جو و دمای معتدل را حفظ نمایند، بیشترین بخش از سیاره های سکونت پذیر راه شیری را تشکیل می دهند. اگر بر اساس یافته های جیمز وب، این سیاره ها مانند LHS 3844b دارای قفل کشندی باشند، احتمالا بخش قابل توجهی از سکونت پذیرترین سیاره ها این ویژگی را داشته باشند.

هنوز تعیین نیست که سیاره های گرفتار در قفل کشندی چگونه می توانند سکونت پذیر باشند، زیرا این سیاره ها هیچ جزر و مد، فصل یا چرخه شب و روزی ندارند. درنتیجه آیا می توانند از همان نوع تنوع و پیچیدگی حیات درحال تکامل برخودار باشند؟

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 فروردین 1403 بروزرسانی: 20 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16600

به "اینجا تاریکی ابدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا تاریکی ابدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید