ایلان ماسک: دریافت کننده تراشه مغزی نورالینک تنها با فکر کردن می تواند ماوس را حرکت دهد

به گزارش کنفرانس هکا، ایلان ماسک، بنیانگذار نورالینک، روز دوشنبه 19 فوریه (30 بهمن) گفت اولین فردی که تراشه این شرکت در مغز او قرار داده شده توانسته است از افکار خود برای حرکت دادن نشانگر ماوس یک کامپیوتر استفاده کند.

ایلان ماسک: دریافت کننده تراشه مغزی نورالینک تنها با فکر کردن می تواند ماوس را حرکت دهد

شرکت نورالینک، که در زمینه فناوری عصبی فعالیت دارد، پیشتر در ماه گذشته اعلام نموده بود اولین ایمپلنت مغزی خود را به مقدار یک سکه درون سر یک بیمار کاشته است.

ماسک که در یک رویداد صوتی اسپیس در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) شرکت نموده بود، درباره شرایط فرد دریافت نماینده تراشه مغزی گفت: پیشرفت خوب بوده و به نظر می رسد بیمار به طور کامل و بدون عوارض سوء بهبود یافته است. او حالا تنها با فکر کردن می تواند نشانگر ماوس را روی صفحه نمایش حرکت دهد.

وی اضافه نمود نورالینک اکنون در کوشش است تا بیشترین تعداد کلیک روی دکمه ماوس را از بیمار دریافت کند.

نورالینک جزئیات بیشتری در این باره منتشر ننموده است. این شرکت پیشتر اعلام نموده بود هدف اولیه از کاشت تراشه مغزی این است که افراد بتوانند نشانگر موس یا صفحه کلید کامپیوتر را با استفاده از فکر خود کنترل نمایند.

نورالینک پس از دریافت تاییدیه برای انجام آزمایشات بالینی انسانی در ماه سپتامبر، ماه گذشته با موفقیت تراشه ای را در مغز اولین بیمار انسانی خود کاشت. ایلان ماسک گفته بود که این تراشه تله پاتی نام دارد.

تراشه تله پاتی در واقع یک دستگاه استنت مانند کوچک است که وارد رگ های خونی مغز می گردد. این دستگاه که شامل چندین الکترود است نمی تواند افکار فرد را بخواند، اما سیگنال های ارسال شده به وسیله نورون ها و سلول های عصبی در مغز را رصد و پردازش می نماید.

نورالینک اعلام نموده است به وسیله کاشت چنین تراشه هایی در مغز افراد میخواهد کاری کند که بیماران فلج دوباره راه بروند، بینایی را به نابینایان بازگرداند و حتی بیماری هایی مانند افسردگی، آلزایمر و پارکینسون را درمان کند.

در سال 2021، نورالینک چگونگی کار این تراشه را با کار گذاشتن دو دستگاه بی سیم از آن در مغز میمونی به نام پیجر نشان داده بود. این دستگاه ها به پیجر امکان می دادند نشانگر را با افکار خود کنترل کند و یک بازی به نام مایند پونگ را انجام دهد.

ایلان ماسک گفته است میخواهد ایمپلنت خود را به عموم ارائه دهد تا مردم بتوانند ارتباط بهتری با کامپیوترها داشته باشند و به گفته او خطر برای تمدن ما ناشی از هوش مصنوعی را مهار نمایند.

منبع: یورونیوز

منبع: انتخاب
انتشار: 1 اسفند 1402 بروزرسانی: 1 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15274

به "ایلان ماسک: دریافت کننده تراشه مغزی نورالینک تنها با فکر کردن می تواند ماوس را حرکت دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایلان ماسک: دریافت کننده تراشه مغزی نورالینک تنها با فکر کردن می تواند ماوس را حرکت دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید