اگر دوقلو می خواهید، بخوانید

به گزارش کنفرانس هکا، روزنامه جام جم - پونه شیرازی: خیلی از خانم ها پیش از مادر شدن در اندیشه این هستند که اگر می شد صاحب فرزندان دوقلو بشوند، چند سالی طی دوران نوزادی و کودکی فرزندانشان سختی می کشیدند، اما ناگزیر به تجربه دوباره بارداری و زایمان نمی شدند. اما نکته مهم اینجاست که بارداری دوقلویی یا چند قلویی ممکن است عوارض جدی برای مادر و جنین ها به دنبال داشته باشد.

اگر دوقلو می خواهید، بخوانید

فشار خون بارداری و نیز زایمان زودرس از عوارضی است که در بارداری های دوقلویی، احتمال بروز آن وجود دارد. از این رو پای صحبت های دکتر مژگان وهابی دستجردی، متخصص زنان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا نشستیم تا از عوارض و خطرات بارداری های چند قلویی بیشتر بدانیم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید معمولا دوقلو ها حاصل لقاح دو تخمک مجزا با دو اسپرم هستند؛ یعنی وقتی طی چرخه قاعدگی، دو تخمک آزاد گردد و با دو اسپرم لقاح یابد حاصل آن تشکیل دو جنین و تولد دوقلو های ناهمسان است. در مواردی هم که به صورت تصادفی رخ می دهد، یک تخمک و یک اسپرم لقاح می یابند، اما در همان اول، سلول لقاح یافته به دو سلول تقسیم می گردد که این دو سلول به صورت مجزا جفت و جنین تشکیل می دهند و در نهایت به تولد دوقلو های همسان می انجامد که به لحاظ ژنتیکی نیز مشابه اند.

شانس بارداری دوقلویی، ارثیه مادری

دکتر وهابی درباره عواملی که احتمال بارداری دو یا چندقلویی را افزایش می دهند، می گوید: یکی از این عوامل نژاد است. مثلا در نژاد آفریقایی - آمریکایی احتمال دوقلویی بیشتر است. عامل مهم دیگر وراثت، به ویژه از سوی مادر است. زمانی که مادر خودش حاصل یک زایمان دوقلویی است یا در خانواده اش سابقه بارداری دوقلویی دارد، احتمال بارداری دوقلویی برایش به مراتب بیشتر است. عامل دیگر قد و جثه مادر است؛ در مادران قدبلند و با جثه درشت، احتمال بارداری دو یا چندقلویی بیشتر است. تغذیه مناسب و کافی نیز احتمال بارداری دوقلویی را افزایش می دهد. همچنین تعدد بارداری، به ویژه بیش از چهار بار، احتمال بارداری چندقلویی را بیشتر می نماید.

چند قلو های آی وی افی!

این متخصص زنان احتمال بارداری با اشاره به این که احتمال دو یا چندقلویی در روش های یاری باروری بیشتر است، می گوید: در روش های یاری باروری یا درمان ناباروری تمرکز بر این است که با افزایش تعداد تخمک، احتمال بارداری افزایش یابد، به همین دلیل در زوج هایی که از روش های درمان ناباروری استفاده می نمایند، احتمال بارداری دو یا چندقلویی بیشتر است. البته، با پیشرفت روش های درمان ناباروری، متخصصان کوشش می نمایند تا تعداد جنین کمتری را منتقل و از بروز عوارض بارداری دو یا چندقلویی پیشگیری نمایند.

مراقب افزایش فشار خون تان باشید

بارداری دو یا چندقلویی عوارض متعددی دارد. از همان ابتدای بارداری، به دلیل بزرگ تر بودن سطح جفتی و ترشح بیشتر هورمون بارداری، احتمال بروز تهوع و استفراغ بیشتر است و حتی در مواردی چاره ای جز بستری باردار وجود ندارد.

دکتر وهابی با بیان این مطالب می افزاید: در طول بارداری دوقلویی، احتمال بروز فشار خون بارداری، شدت بالای فشار خون بارداری و سن پایین ابتلا به آن به نسبت بارداری تک قلویی بیشتر است.

البته علت ابتلا به فشار خون بارداری هنوز تعیین نیست، ولی نظریاتی وجود دارد که آن را به ترشح مواد جفتی مرتبط می نماید. در بارداری دو یا چندقلویی میزان ترشح این مواد، به دلیل توده جفتی بزرگ تر، بیشتر است و این می تواند توجیه نماینده علت خطر بیشتر ابتلا به فشارخون بارداری در بارداری های چندقلویی باشد. عارضه مهم دیگر خطر زایمان زودرس به صورت خودبه خود، به عللی مثل پارگی کیسه آب، یا با مداخله پزشکی، به دلایلی مثل وجود خطر برای سلامت مادر است.

زایمان پرخطر چند قلو ها

میزان خونریزی در بارداری چندقلویی دوبرابر بارداری تک قلویی است. همچنین خطر زایمان اورژانسی به دلایلی مانند کنده شدن جفت و خطر ابتلا به مسائل انعقادی نیز بیشتر است. این متخصص زنان یادآور می گردد: بارداری های چندقلویی جنین را هم تهدید می نمایند. خطر سقط به ویژه در سه ماهه اول بارداری بیشتر است. احتمال از بین رفتن یکی از قل ها در طول بارداری، به دلایل نامعلوم، بیشتر است. خطر وزن کم و مسائل رشد هم در بارداری دو یا چندقلویی زیادتر است.

مراقبت بیشتر در بارداری دوقلویی

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با تاکید بر این که در بارداری دو یا چندقلویی ضرورت و میزان مراقبت ها بیشتر از بارداری تک قلویی است، می افزاید: این بارداری ها به ویزیت ها و سونوگرافی های بیشتری احتیاج دارند، زیرا پزشک باید مواظب بروز عوارض بارداری باشد و مثلا در سه ماهه نخست آنالیز کند که آیا بارداری دوقلویی تک جفتی است یا دوجفتی. زیرا بارداری تک جفتی می تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد. همچنین، باید به طور مداوم شرایط جنین ها را از نظر وزن گیری و رشد و بروز ناهنجاری ها آنالیز کرد؛ بنابراین طبق صلاحدید پزشک، ممکن است تعداد ویزیت ها بیشتر و فواصل آن ها کمتر از بارداری تک قلویی باشد.

مادر دوقلو ها نباید دو برابر غذا بخورد

مادرانی که دوقلو یا چندقلو باردار می شوند ممکن است فکر نمایند که باید بیشتر غذا بخورند یا مواد قندی بیشتری مصرف نمایند، اما این تصور اشتباه است.

به گفته دکتر وهابی، خانم های دارای وزن طبیعی، یعنی دارای شاخص توده بدنی بین 20 تا 25، می توانند در بارداری دو یا چندقلویی بین 16 تا 24 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشند، اما اگر خانمی خودش اضافه وزن دارد، باید مراقب افزایش وزن خود در دوران بارداری باشد. به طور کلی توصیه می گردد که تغذیه خانم های باردار روزانه شامل 40 درصد کربوهیدرات، 40 درصد چربی و 20 درصد پروتئین باشد که باید در وعده های متعدد و از مواد غذایی متنوع و سالم دریافت شوند.

مراقبت از زایمان زودرس

دکتر وهابی درباره راه های جلوگیری از زایمان زودرس در بارداری دوقلویی یا چندقلویی می گوید: متأسفانه این عارضه جزو خطرات جدی این نوع بارداری هاست و علت آن می تواند اتساع رحم، انقباضات رحمی و پارگی کیسه آب باشد. در بارداری دوقلویی حتی در تجویز دارو نیز محدودیت های بیشتری داریم و بنابراین، چاره ای جز مراقبت و کنترل بیشتر خانم باردار نداریم. اما در بارداری چندقلویی که خانم با نارسایی دهانه رحم روبرو است، می توانیم با سونوگرافی منظم و مداوم، طول سرویکس را اندازه گیری کنیم و زمانی که از محدوده طبیعی کوتاه تر شد و خطر زایمان زودرس پیش آمد، با انجام سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم، این خطر را کاهش دهیم.

به جهان آمدن دوقلو ها با سزارین

دکتر وهابی درباره امکان پذیر بودن زایمان طبیعی در این بارداری ها می گوید: معمولا در موارد اندک و خاص زایمان طبیعی در بارداری دوقلویی امکان پذیر است. اگر سر هر دو قل به سمت پایین باشد، متخصص زنان هنگام زایمان حضور داشته باشد، یک فرد مجرب همه مراحل زایمان را انجام دهد و اتاق عمل هم برای موارد اضطراری و انجام سزارین در دسترس و آماده باشد، ممکن است به صورت طبیعی زایمان انجام گردد.

استراحت مطلق لزومی ندارد

خانم های باردار، چه بارداری ناشی از آی وی اف یا بارداری دوقلویی باشد، لازم نیست در دوران بارداری مدام استراحت نمایند و بیشتر از حد احتیاج غذا بخورند. مثلا در سه ماهه نخست اصلا لازم نیست مادر وزن اضافه کند، به ویژه اگر از قبل اضافه وزن داشته باشد در طول بارداری هم باید رژیم غذایی کافی، متعادل و متنوع داشته باشد. بنابراین، نباید پرخوری نمایند یا اطرافیان آن ها را به مصرف بیش از حد مواد غذایی وادار نمایند. همچنین، گرچه در بارداری دو یا چندقلویی توصیه می گردد خانم کمتر فعالیت کند، اما این به معنی استراحت مطلق نیست، زیرا نداشتن تحرک می تواند باعث ایجاد عوارضی مثل مسائل انعقادی گردد.

وبلاگ پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

کالارنا: کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7997

به "اگر دوقلو می خواهید، بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر دوقلو می خواهید، بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید