اولتیماتوم چین به ماجراجویی تجاری آمریکا

به گزارش کنفرانس هکا، وزارت بازرگانی چین هشدار داد اگر آمریکا هرگونه تعرفه جدیدی برروی واردات کالاهای چینی اعمال کند، پکن ناچار به تلافی خواهد بود.

اولتیماتوم چین به ماجراجویی تجاری آمریکا

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، تهدید دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای وضع تعرفه جدید برروی واردات کالاهای چینی به ارزش 200 میلیارد دلار، بازارهای دنیای را در اضطراب فروبرده است.

گائو فنگ، سخنگوی وزارت بازرگانی چین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: اگر آمریکا تدابیر تعرفه ای جدیدی را بکار گیرد، چین ناچار خواهد شد اقدامات تلافی جویانه ضروری را در پیش بگیرد. وی در ادامه اضافه کرد: چین به دقت تاثیر هرگونه تعرفه جدید آمریکا را زیر نظر دارد و اقدامات قاطعانه ای برای یاری به شرکت های چینی یا خارجی فعال در چین به منظور غلبه بر مسائل صورت خواهد داد.

منابع مطلع از برنامه های دولت ترامپ به رویترز اظهار کردند دولت ترامپ آماده است تا دور جدید تعرفه ها را پس از خاتمه مهلت اظهارنظر عمومی در نیمه شب پنج شنبه به وقت واشنگتن اجرا کند، اما زمان اجرای آن نامعلوم است.

تعرفه های جدید مستقیما به مصرف کنندگان محصولاتی از جمله مبلمان، لاستیک، دوچرخه و جایگاه کودک برای خودرو آسیب خواهد زد. چین و آمریکا تاکنون در اقدامات تلافی جویانه روی واردات کالاهای یکدیگر به ارزش 50 میلیارد دلار تعرفه سنگین وضع نموده اند. اقدامات مذکور بازارهای مالی را در ماه های اخیر به وحشت انداخته است زیرا سرمایه گذاران و سیاستگذاران نگران تاثیر منفی جنگ تجاری روی رشد اقتصاد دنیای هستند.

واشنگتن از پکن خواسته است دسترسی به بازار خود و حمایت از مالکیت معنوی برای شرکت های آمریکایی را بهبود دهد، یارانه های صنعتی را کاهش داده و کسری تجاری 375 میلیارد دلاری با آمریکا را کم کند.

بازارها از این واهمه دارند که هرگونه تعرفه جدید آمریکا روی واردات کالاهای چینی، جنگ تجاری میان دو غول اقتصادی دنیا را تشدید کند و به سرمایه گذاری تجاری، تجارت و رشد اقتصادی لطمه بزند.

چین در اوت فهرستی از کالاهای آمریکایی به ارزش 60 میلیارد دلار که مشمول تعرفه تلافی جویانه می شوند را رونمایی کرد که شامل گاز طبیعی مایع و انواعی از هواپیماها بود.

ترامپ چهارشنبه هفته جاری گفت هنوز آماده توافق با چین درخصوص اختلاف تجاری نیست اما مذاکرات میان دو کشور ادامه خواهد یافت.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 489

به "اولتیماتوم چین به ماجراجویی تجاری آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولتیماتوم چین به ماجراجویی تجاری آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید