اندومتریوز سرطان نیست

به گزارش کنفرانس هکا، عضو تیم تخصصی پژوهشگاه ابن سینا گفت: آندومتریوز سرطان نیست و احتمال تبدیل شدن آن به سرطان بسیار اندک است.

اندومتریوز سرطان نیست

دکتر رکسانا کارگر روز شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: هرچند آندومتریوز حالت تهاجمی و پیش روندگی دارد اما این بیماری به احتمال خیلی زیاد به سرطان تبدیل نمی گردد.

وی ادامه داد: اگر بیماری آندومتریوز به حال خود رها گردد، احتمال پیش روندگی آن به دیگر اعضای بدن وجود دارد، لذا این بیماری باید به موقع تشخیص داده و درمان گردد.

کارگر، سیر ابتلا به بیماری آندومتریوز را کند اظهار داشت و گفت: معمولاً حدود 9 تا 10 سال طول می کشد که از آغاز علائم، این بیماری تشخیص داده گردد. لذا زنانی که در ناحیه لگن احساس درد دارند حتماً به پزشک مراجعه نمایند.

فلوشیپ لاپاراسکوپی، روش های تصویربرداری مانند سونوگرافی و ام ار ای و معاینه پزشک را بهترین شیوه تشخیص این بیماری اظهار داشت و گفت: اگر مریضی کاندید عمل جراحی هم باشد، باید تحت نظر پزشک باشد تا جلوی پیشرفت بیماری گرفته گردد.

وی شیوع این بیماری را حدود 10 درصد در زنان سنین باروری اظهار داشت و گفت: چند فرزندآوری، شیردهی، ورزش و رژیم غذایی غنی از میوه و سبزی می تواند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

عضو تیم تخصصی پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه این افراد ممکن است دچار ناباروری شوند، گفت: این افراد دچار کاهش کیفیت زندگی می شوند، در کنار درمان های جسمی باید به دنبال درمان های روحی و روانی هم باشند.

کارگر، عمل جراحی لاپارسکوپی را بهترین نوع جراحی برای درمان آندومتریوز اظهار داشت و گفت: این بیماران چسبندگی های شدید لگن دارند و با این نوع عمل جراحی بهتر می توان به آنان خدمات ارائه کرد.

عضو تیم تخصصی پژوهشگاه ابن سینا بیان داشت: برداشت ضایعات در عمق لگن با عمل جراحی باز، بسیار سخت است ولی با لاپاراسکوپی این امکان با سهولت بیشتری فراهم می گردد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4163

به "اندومتریوز سرطان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندومتریوز سرطان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید