افزایش 4.5 میلیون برابری سرعت اینترنت

به گزارش کنفرانس هکا، محققان دانشگاه استون در تحقیقی تازه، به سرعت انتقال داده ای دست یافته اند که 4.5 میلیون برابر سریعتر از میانه پهنای باند عادی خانگی است. این نرخ بی سابقه، سریع ترین نرخ انتقالی است که تا کنون ثبت شده است.

افزایش 4.5 میلیون برابری سرعت اینترنت

این پیشرفت شگفت انگیز با استفاده از طول موج های تازهی که قبلاً در سیستم های فیبرنوری استفاده نشده بودند، به دست آمده است.

این پروژه در قالب یک همکاری بین المللی و با استفاده از یک فیبرنوری کاملا معمولی و استاندارد، اجرا شده است.

سرعت انتقال شگفت انگیز

طی این پروژه، این تیم توانسته است داده ها را با سرعت 301 ترابیت در ثانیه یا 301،000،000 مگابیت در ثانیه منتقل کند که اعداد شگفت انگیزی هستند.

برای درک بهتر شگفت انگیز بودن اعداد، گزارش عملکرد پهنای باندخانگی در بریتانیا که در سپتامبر 2023 به وسیله نهاد ناظر Ofcom منتشر شد، نشان می دهد که میانگین سرعت پهنای باند خانگی 69.4 مگابیت بر ثانیه است.

البته باید توجه داشت که آزمایشات این گروه در محیط آزمایشگاه و در یک شبکه داخلی صورت گرفته است و نه در یک شبکه جهانی در مقیاس اینترنت.

این سرعت های بی نظیر نتیجه کوشش های مشترک پروفسور ولادک فوریسیاک از موسسه فناوری های فوتونیک دانشگاه آستون و دکتر ایان فیلیپس بوده است.

این دو با محققان موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات (NICT) در ژاپن و آزمایشگاه های نوکیا بل در ایالات متحده در این پروژه همکاری تنگاتنگی داشته اند.

شماتیک یک کابل فیبرنوری

در این پروژه از فیبرهای نوری برای انتقال داده ها استفاده شده است. فیبرنوری رشته های لوله ای کوچک شیشه ای هستند که اطلاعات را با استفاده از نور منتقل می نمایند.

علم پشتوانه اصلی این سرعت شگفت انگیز

کلید این فناوری تازه، استفاد از باندهایی با طول موج تازه است که هنوز در سیستم های فیبرنوری معمولی استفاده نشده اند.

طول موج باندهای مختلف، معادل رنگ های مختلف از طیف نوری هستند که از فیبرهای نوری عبور می نمایند.

محققان این پروژه، این کار را با توسعه دستگاه های تازهی به نام تقویت نماینده های نوری و اکولایزرهای بهره نوری برای دسترسی به این باندهای خاص انجام دادند.

دکتر فیلیپس که توسعه یک دستگاه مدیریت یا پردازنده نوری را در دانشگاه استون رهبری نموده است چنین نوضیح می دهد:

طی چند سال اخیر، دانشگاه استون تقویت نماینده های نوری را توسعه داده است که در باند E عمل می نمایند، که در مجاورت باند C در طیف الکترومغناطیسی قرار گرفته است، اما حدوداً سه برابر گسترده تر است.

دکتر فیلیپس می گوید که قبل از توسعه دستگاه به وسیله تیم ایشان، هیچ کس نمی توانست به درستی کانال های E-band را به روشی کنترل شده استفاده کند.

پیامدهای این روش برای آینده اینترنت

با افزایش تقاضا برای مقادیر داده بیشتر، احتیاج به سرعت و حجم انتقال بالاتری خصوصا در شبکه های زیرساختی انتقال داریم.

انتظار می رود که این فناوری تازه، به همگام شدن با تقاضای آینده یاری کند و راه را برای سرعت های بالاتر در کاربردهایی که احتیاج است باز کند.

یکی دیگر از همکاران این پروژه، پروفسور فوریسیاک است که در خصوص کاربرد این فناوری چنین می گوید:

افزایش ظرفیت سیستم با استفاده بیشتر از طیف موجود، نه فقط باند C معمولی بلکه باندهای دیگر مانند باندهای L ،S و اکنون E می تواند به کاهش هزینه های ارائه این پهنای باند گسترده یاری کند.

بعلاوه این روش مزایای محیطی زیستی نیز دارد. زیرا این روش از حداکثر توان شبکه فیبر استفاده می نماید، ظرفیت فیبر را برای انتقال داده ها افزایش می دهد و بعلاوه عمر مفید و ارزش تجاری آن را افزایش می دهد.

انتقال موفقیت آمیز داده ها با چنین سرعت بالایی به وسیله تیم دانشگاه استون، گواهی بر پتانسیل بالای فناوری فیبرنوری است.

همانطور که کاربران به تقاضای سرعت و داده های بیشتر ادامه می دهند، نوآوری هایی مانند این پروژه، در برآورده کردن این خواسته ها و بعلاوه ارائه راهکار سبزتر برای آینده دیجیتال ما، بسیار مهم خواهد بود.

منبع: شبکه چی
انتشار: 19 فروردین 1403 بروزرسانی: 19 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16591

به "افزایش 4.5 میلیون برابری سرعت اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 4.5 میلیون برابری سرعت اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید