استارشیپ به فضا رسید

به گزارش کنفرانس هکا، موشک 100 متری استارشیپ در سومین پرتاب آزمایشی از مرزی تازه گذشت و به فضا رسید. این موشک غول پیکر قرار است پس از آزمایش های پی در پی انسان را به ماه و در نهایت به مریخ ببرد.

استارشیپ به فضا رسید

به گزارش خبرنگاران ، موشک 120 متری استارشیپ با وزنی معادل 5 هزار تن در ساعت 9:25 صبح به وقت محلی از پایگاه استاربیس در بوکاچیکای تگزاس به فضا پرتاب شد و پس از چند دقیقه به فضا رسید.

در این آزمایش استارشیپ با پیکربندی کامل همچون دو آزمایش قبلی روی سکوی پرتاب قرار گرفته بود. هر دو آزمایش قبلی با انفجار موشک به خاتمه رسید.

هدف نهایی سومین آزمایش روشن کردن دوباره موتورهای رپتور موشک در فضا، باز کردن در محفظه حمل بار و ورود کنترل شده به جو در اقیانوس هند است. هر دو بخش بالایی و پایینی موشک استارشیپ برای استفاده مجدد و بازگشت به زمین طراحی شده اند که باعث صرفه جویی بسیار زیاد در هزینه سفرهای فضایی آینده خواهد شد. این موشک قرار است در پروژه بزرگ سفر به ماه آرتمیس نیز به وسیله ناسا مورد استفاده قرار گیرد.

در مرحله نخست موشک توانست با توان کامل و با روشن شدن تمام موتورها از زمین بلند گردد و پس از 9 دقیقه با خاموش شدن موتور و جدا شدن قسمت پایینی موشک به سرعت مناسب برای ورود به مدار رسید.

قسمت پایینی موشک پس از آن به سمت خلیج مکزیک در تگزاس برگشت که البته در نهایت فرود موفقی طبق برنامه نداشت و در حالی که بیشتر موتورهایش از کار افتاده بود در آب دریا افتاد.

در هر صورت در آزمایش سوم مراحل بیشتری نسبت به دو آزمایش قبلی طی شد و موشک مرزهای جدیدی را پشت سر گذاشت.

استارشیپ بلندترین و قدرتمندترین موشک تاریخ است. این موشک در پیکربندی کامل بیش از 121 متر طول و قطری نزدیک به 10 متر دارد.

استارشیپ محصول کمپانی مشهور اسپیس ایکس ایلان ماسک است.

منبع: گاردین

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 اسفند 1402 بروزرسانی: 24 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16016

به "استارشیپ به فضا رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارشیپ به فضا رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید