از مولاژ تخته بازی و جمجمه جراحی شده شهر سوخته رونمایی شد

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا/ براساس آخرین گزارش های بدست آمده، از مولاژ تخته بازی و جمجمه جراحی شده شهر سوخته رونمایی شد.

از مولاژ تخته بازی و جمجمه جراحی شده شهر سوخته رونمایی شد

زهره شیرازی، سرپرست پایگاه میراث جهانی شهر سوخته سیستان در حاشیه بازدید استاندار سیستان و بلوچستان از شهر سوخته اظهار کرد: محمد کرمی با حضور در محل موزه پایگاه میراث جهانی شهر سوخته، از مولاژ تخته بازی و جمجمه جراحی شده رونمایی کرد.

وی اضافه کرد: استاندار سیستان و بلوچستان به همراه منصور بیجار معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، حاجی حسینی فرماندار شهرستان هامون و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی از ایستگاه استقبال از مسافران نوروزی در پایگاه میراث جهانی شهر سوخته نیز بازدید کرد و به صورت میدانی آخرین شرایط خدمات رسانی به مسافران نوروزی را مورد آنالیز قرار داد.

سرپرست پایگاه میراث جهانی شهرسوخته سیستان ادامه داد: استاندار سیستان و بلوچستان بعلاوه در حاشیه بازدید از ایستگاه استقبال مسافران نوروزی از غرفه های صنایع دستی پایگاه میراث جهانی و بعلاوه موزه باستان شناسی شهر سوخته بازدید کرد.

پیش از این نیز مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان از رونمایی و فراوری بازی باستانی شهر سوخته برای اولین بار در کشور خبر داده و گفته بود: نسخه هیجان انگیز بازی فکری محبوب مردمان جنوب شرق ایران باستان در عصر مفرغ که به چهار هزار و 600 سال پیش بر می شود، برای اولین بار به وسیله سام جلوه (میثم جلوه مقدم) رمزگشایی و به مرحله فراوری رسیده است.

محمد هادی طهرانی مقدم اضافه کرد: نسخه اصلی این بازی از گور شماره 731 در قبرستان باستانی شهر سوخته سیستان کشف و چند نسخه محدود آن به فراوری رسیده است که یک نسخه به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اهدا شد.

به گفته وی؛ نسخه های دیگر این بازی نیز در اختیار موزه ملی ایران، پژوهشگاه میراث فرهنگی و موزه های این استان و شهر سوخته نهاده شد.

منبع: همگردی
انتشار: 28 اسفند 1402 بروزرسانی: 28 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16130

به "از مولاژ تخته بازی و جمجمه جراحی شده شهر سوخته رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مولاژ تخته بازی و جمجمه جراحی شده شهر سوخته رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید