نمایش عظمت دیوار بزرگ گرگان در نمایشگاه شکوه ایران باستان در چین

به گزارش کنفرانس هکا، ایلنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، نمایش عظمت دیوار بزرگ گرگان در نمایشگاه شکوه ایران باستان در چین صورت پذیرفت.

نمایش عظمت دیوار بزرگ گرگان در نمایشگاه شکوه ایران باستان در چین

حرید عمرانی رکاوندی گفت: نمایشگاه شکوه ایران باستان که از 21 دی در شهر ممنوعه افتتاح شده است، چشم بسیاری از بازدید کنندگان چینی و دیگر گردشگران خارجی این مجموعه فرهنگی بزرگ را به خود معطوف داشته است که از اشیای باستانی شاخص در سطح کشور گردآوری و به نمایش گذاشته شده اند.

مدیر پایگاه ملی دیوار بزرگ گرگان اضافه کرد: دیوار بزرگ گرگان اثری متعلق به دوره ساسانی در استان گلستان است که در این نمایشگاه برای بازدید کنندگان معرفی می گردد و تا به امروز نیز مورد استقبال بازدید کنندگان چینی قرار گرفته است.

او با ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد فرهنگی و قدردانی از متولیان برپایی نمایشگاه بیان نمود: نمایش یافته های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان در نمایشگاه شکوه ایران باستان در کشور چین، معرفی زاویه دیگری از نبوغ و افتخار میراث گران سنگ ایرانیان است که مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفته است.

عمرانی رکاوندی گفت: در نمایشگاه شکوه ایران باستان یکی از خمره های بزرگ ذخیره سازی مواد غذایی متعلق به اتاق نگهداری آذوقه قلعه شماره 2 از قلعه های دیوار بزرگ گرگان به نمایش گذاشته شده است. این اتاق در قرن ششم میلادی به عنوان انباری مورداستفاده قرار گرفته و خمره های مشابهی دیگری نیز در همین قلعه و بعلاوه در سایر قلعه های دوره ساسانیان در قلمرو دیوار بزرگ گرگان یافت شده است.

او یادآور شد: در پی اصلاحات پادشاه معروف ساسانی خسرو اول (531-579 پس از میلاد) در راستای ساماندهی و سازمان دهی نیروهای نظامی، مدیریت بهینه ابزارآلات جنگی و ذخیره سازی مواد غذایی با استفاده از خمره های بزرگ به عنوان الگوی جدیدی در ساختار ارتش قدرتمند ساسانی ایجاد شد که با این روش امکان ذخیره سازی مقادیر قابل توجهی مواد غذایی و نوشیدنی برای پشتیبانی نیروهای نظامی داخل قلعه ها را در بلند مدت فراهم میکرد. بعلاوه در مجاورت این انبارها، آشپزخانه و اجاق های متعدد پخت غذا وجود دارد که نشان از اهمیت و امنیت غذایی نظامیان در دوره ساسانی است.

مدیر پایگاه ملی دیوار بزرگ گرگان تأکید کرد: دیوار بزرگ گرگان در کنار همتای آسیایی خود یعنی دیوار بزرگ چین به طول بیش از هزاران کیلومتر از ارزشمندترین میراث بشری در دنیای باستان محسوب می شوند که دارای نقاط مشترک و باهدف حفظ سرزمین و امنیت و آسایش مردم و کاروان های تجاری احداث شده اند که بیانگر شکوه و عظمت و سابقه تمدنی این دو کشور کهن در قاره آسیاست.

او در ادامه توضیح داد: برگزاری این رویداد فرهنگی در سطح بین المللی حرکتی ارزشمند است که دوستی دو ملت بزرگ ایران و چین و رونق گردشگری پایدار و از همه مهمتر در معرفی چهره ایران فرهنگی تأثیرگذار و رهاورد بزرگی برای کشور به همراه خواهد داشت.

عمرانی رکاوندی اضافه کرد: بدون تردید خلاقیت و ابتکار مهندس ضرغامی وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، دکتر دارابی قائم مقام محترم وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور، دکتر نوکنده، رئیس کل محترم موزه ملی ایران و دیگر عزیزان و مسئولان محترم برگزاری نمایشگاه در کشور چین برای این اقدام فرهنگی بسیار ستودنی و قابل ستایش است.

او اظهار امیدواری کرد برگزاری هر چه بیشتر نمایشگاه های ملی، منطقه ای و جهانی بیش از پیش استمرار داشته باشد که در تقویت جایگاه فرهنگی و تاریخی ایران و معرفی فرهنگ و تمدن باشکوه ایرانی نقش بسزایی در جامعه جهانی خواهد داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 18 بهمن 1402 بروزرسانی: 18 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14912

به "نمایش عظمت دیوار بزرگ گرگان در نمایشگاه شکوه ایران باستان در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش عظمت دیوار بزرگ گرگان در نمایشگاه شکوه ایران باستان در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید