از رویداد رونمایی آیپدهای تازه اپل چه انتظاراتی داریم؟

به گزارش کنفرانس هکا، شرکت اپل مدتی قبل خاطرنشان کرد که در تاریخ 17 اردیبهشت رویدادی تحت عنوان Let Loose را برگزار می نماید که در قرار است در این مراسم با آیپدهای تازه روبرو شویم. باید خاطرنشان کنیم در طول سال 2023 این شرکت تبلت تازهی معرفی نکرده و بنابراین کاربران زیادی بی صبرانه منتظر این رویداد هستند.آیپدها بخش مهمی از زیست بوم اپل محسوب می شوند و همیشه هواداران پروپاقرص زیادی دارند.

از رویداد رونمایی آیپدهای تازه اپل چه انتظاراتی داریم؟

مثل همواره، طی ماه های گذشته شایعات زیادی در خصوص تبلت های نو اپل منتشر شده و در این میان باید به قرارگیری اپل پنسل در پوستر این مراسم اشاره کنیم که این یعنی بدون شک نسل نو اپل پنسل هم معرفی خواهد شد. بر اساس شایعات مطرح شده، در این رویداد اپل قرار است رسما از آیپد پرو 2024 و آیپد ایر 2024 رونمایی کند. بعلاوه باید به نسل نو مجیک کیبورد و اپل پنسل هم اشاره کنیم. در ادامه به تمام ویژگی های مورد انتظار از این محصولات می پردازیم. اگر هم حالا وسوسه شده اید که به سراغ خرید آیپد بروید، خوشبختانه در خبرنگاران انواع و اقسام آیپدها به فروش می رسد.

آیپد پرو 2024

احتمالا آیپد پرو 2024 برجسته ترین محصول این رویداد خواهد بود، چرا که انتظار می رود نسبت به نسل قبلی خود، به روزرسانی های قابل توجهی دریافت کند. این تبلت بعلاوه می تواند تصویری کلی از برنامه های هوش مصنوعی آینده این شرکت به ما ارائه دهد.

تراشه M4

شایعات قبلی حاکی از آن بود که آیپد پرو 2024 دارای تراشه Apple M3 مشابه با تراشه های موجود در مک بوک ایر 13 اینچی M3، مک بوک ایر 15 اینچی M3 و مک بوک پرو 14 اینچی M3 خواهد بود. با این حال، در یک چرخش تکان دهنده، شایعات نو حاکی از آن است که آیپد پرو به تراشه M4 مجهز خواهد شد؛ که آن را به اولین دستگاه اپل با این پردازنده تبدیل می نماید.

طبق گفته های مارک گورمن، خبرنگار بلومبرگ و افشانماینده اخبار اپل (که منبع بیشتر شایعاتی است که در اینجا در خصوص آنها صحبت می کنیم)، ویژگی اصلی تراشه Apple M4 ظاهراً یک موتور عصبی ارتقاءیافته برای بهبود عملکرد هوش مصنوعی تبلت است. گورمن می گوید این امر نشان دهنده آغاز حرکت شرکت به سمت سخت افزار هوش مصنوعی است. تراشه های سری M مانند Apple M1 و Apple M2 همواره دارای موتور عصبی بوده اند، اما با توجه به علاقه شدید صنعت به هوش مصنوعی، نمی توانیم بگوییم که از تمایل اپل برای به رخ کشیدن قابلیت های هوش مصنوعی M4 متعجب هستم.

استفاده از تراشه قدرتمند M4، بدون شک آیپد پرو 2024 را به قدرتمندترین مدل بین آیپدهای نو اپل تبدیل می نماید. اپل می خواهد بسیاری از پردازش های هوش مصنوعی را درون دستگاه های خود انجام دهد و برای رسیدن به چنین هدفی، چاره ای جز افزایش قدرت پردازشی تراشه های خود ندارد.

پنل OLED

پیش از آنکه شایعات مربوط به تراشه M4 به گوش برسد، مهم ترین تغییر مورد انتظار برای آیپد پرو، استفاده از پنل OLED بود. علاقه مندان به نمایشگر، مدت ها است که خواهان ارتقای آیپد پرو به پنل OLED هستند و به نظر می رسد بالاخره این اتفاق قرار است رخ دهد. با این حال، طبق شایعات، به نظر می رسد تنها مدل 12.9 اینچی از این ارتقا بهره مند خواهد شد و مدل 11 اینچی همچنان از پنل mini-LED مدل های فعلی آیپد پرو استفاده خواهد نمود.

به طور کلی، تکنولوژی OLED کیفیت تصویر بهتری را ارائه می دهد. از آنجایی که هر پیکسل به صورت جداگانه روشن می گردد، این فناوری تضمین نماینده سیاهی مطلق و کنتراست فوق العاده است. اگرچه بسیاری از کاربران کیفیت بالای تصویر ارائه شده به وسیله پنل های mini-LED آیپد پروهای فعلی را دوست دارند، اما می دانیم که پنل OLED باعث می گردد همه چیز واضح تر و درخشان تر به نظر برسد.

قرارگیری دوربین برای استفاده افقی

از دیگر شایعات مربوط به آیپد های نو، باید به شباهت آیپد پرو 2024 با آیپد 10 برای جهت گیری افقی دوربین سلفی اشاره کنیم. این تغییر شاید مهم به نظر نرسد، اما با توجه به اینکه بیشتر کاربران ترجیح می دهند از تبلت خود به صورت افقی استفاده نمایند، قرارگیری افقی دوربین می تواند استفاده از آن را در آیپد پرو آسان تر کند.

اولین بار در ژانویه 2024 بود که صحبت از این به روزرسانی احتمالی به میان آمد. ین شایعات پس از آن قوت گرفت که کد بتای iPadOS 17.4 نشان داد حسگرهای Face ID در iPad Pro در حال جابه جایی از بالای دستگاه در حالت عمودی به بالای دستگاه در حالت افقی هستند. به طور سنتی، دوربین جلویی در آیپدها در لبه کوتاه تر صفحه نمایش قرار داشته است. اما همانطور که اشاره شد، بیشتر کاربران تمایل دارند از تبلت خود در حالت افقی به جای عمودی استفاده نمایند. بعلاوه با توجه به اینکه برترین تبلت های اندرویدی اغلب دارای دوربین های جلویی با جهت گیری افقی هستند، منطقی به نظر می رسد که اپل نخواهد نسبت به رقبا قدیمی به نظر برسد. از آنجایی که آیپد 10 نیز پیش تر دوربین جلویی خود را برای تسهیل استفاده در حالت افقی تغییر مکان داده است، بعید نیست که آیپد پرو نیز از همین رویه پیروی کند.

بدنه باریک تر

بر اساس شایعات، ضخامت آیپد پرو 11 اینچی 2024 حدود 5.1 میلی متر خواهد بود که در مقایسه با ضخامت کنونی آن یعنی 5.9 میلی متر کاهش یافته است. بعلاوه انتظار می رود ضخامت آیپد پرو 12.9 اینچی از 6.4 میلی متر به 4.8 میلی متر کاهش پیدا کند. اگر این خبر درست باشد، این تبلت های باریک تر، می توانند برای نگه داشتن در دستان برای مدت طولانی تر و حمل و نقل، راحت تر باشند.

از آنجایی که نمایشگرهای OLED ذاتا نازک هستند، منطقی است که آیپد پرو نسبت به مدل های قبلی غیر LED، باریک تر باشد. این طراحی باریک تر، احتمالا وزن تبلت را نیز کاهش خواهد داد. در حال حاضر، وزن آیپد پرو 11 اینچی کمی بیش از نیم کیلوگرم و وزن مدل بزرگ تر 12.9 اینچی آن، می تواند تا حدود 1.36 کیلوگرم برسد. کاهش وزن، می تواند علاوه بر نمایشگر OLED، یک مزیت عالی باشد.

آیپد ایر 2024

در بین آیپدهای نو، آیپد ایر 2024 قرار نیست با تغییرات گسترده ای روبرو شویم ولی در هر صورت آپدیت هایی دریافت می نماید. در ادامه به تغییرات احتمالی این مدل می پردازیم.

افزایش مقدار آیپد ایر

طبق شایعات نو، اپل میخواهد آیپد ایر را در دو سایز مختلف عرضه کند. علاوه بر مدل 10.9 اینچی فعلی، احتمالا شاهد یک مدل بزرگ تر 12.9 اینچی خواهیم بود که هم مقدار با بزرگ ترین آیپد پرو است. با اینکه مقدار این آیپد ایر ممکن است شبیه به مدل های پرو باشد، اما همچنان از همان تکنولوژی نمایشگر LCD مدل فعلی استفاده خواهد نمود و از نمایشگر mini-LED مدل های پرو بهره نمی برد.

بزرگ ترین تغییر ظاهری در آیپد ایر نو احتمالا همین سایز نو است. یک آیپد ایر 12.9 اینچی قطعا سنگین تر از مدل 10.9 اینچی خواهد بود. بنابراین ظاهرا اپل تصمیم گرفته مانند مدل های پرو آیپد، آیپد ایر را هم در دو سایز راهی بازار کند و در نتیجه اگر در پی استفاده از آیپد غول پیکر هستید و احتیاجی به توان سخت افزاری مدل پرو ندارید، می توانید سراغ مدل 12.9 اینچی آیپد ایر بروید.

تراشه M3

آیپد ایر فعلی از تراشه M1 بهره می برد و اپل هرگز مدل مجهز به پردازنده M2 را عرضه ننموده است. با توجه به این موضوع، شایعاتی که ادعای استفاده از تراشه M3 در آیپد ایر نو را دارند به احتمال زیاد صحت دارند. تراشه M3 عملکرد فوق العاده ای ارائه می دهد. این تراشه ارتقای قابل توجهی در سرعت به ارمغان می آورد و قابلیت های گرافیکی نوی مانند ردیابی پرتو (ray tracing) با شتاب سخت افزاری و سایه زنی مش (mesh shading) را اضافه می نماید. این بدان معناست که شما قادر خواهید بود بازی هایی مانند Resident Evil Village و Baldurs Gate 3 را روی آیپد ایر اجرا کنید.

از آنجایی که گفته می گردد آیپد پرو از پردازنده M4 بهره خواهد برد، منطقی است که آیپد ایر از تراشه M3 استفاده کند، زیرا قرار است از همتای بزرگتر خود ضعیف تر و مقرون به صرفه تر باشد. استفاده از تراشه M3 در یک تبلت ممکن است هنوز قدرتی فراتر از احتیاج به نظر برسد، اما افراد حرفه ای در حوزه ویرایش ویدیو و گیمرها ممکن است به این قدرت اضافی احتیاج داشته باشند. با این حال، بعضی شایعات دیگر ادعا نموده اند که آیپد ایر از تراشه M2 بهره خواهد برد.

دیگر محصولات

اپل در کنار آیپدهای نو میخواهد از اپل پنسل و مجیک کیبورد تازه نفس هم رونمایی کند.

مجیک کیبورد

مجیک کیبورد کنونی بیشتر بر فرم تمرکز نموده تا کارایی. این کیبورد با طراحی منحصر به فرد خود سعی در به حداقل رساندن وزن و حجم اضافی دارد، اما تنها تا حدی پیروز شده. انتظار می رود کیبورد مجیک نو که به طور انحصاری برای آیپد پرو عرضه خواهد شد، بیشتر به سمت کاربری حرفه ای سوق پیدا کند.

یکی از تغییرات مورد انتظار این است که کیبورد نو دارای پایه ای آلومینیومی باشد که باعث می گردد آیپد از نظر ظاهری به یک لپ تاپ واقعی شباهت بیشتری پیدا کند. بعلاوه یک ترک پد بزرگ تر نیز در راه است که تغییر خوشایندی به شمار میرود، زیرا ترک پد کیبورد مجیک کنونی به طور قابل توجهی از ترک پدهایی که اپل در مک بوک ایر و پرو ارائه می نماید، کوچک تر است.

اضافه شدن یک ردیف کلیدهای فانکشن (Function) به کیبورد مجیک نو، یکی از درخواست های رایج کاربران است. اگرچه تا به امروز گزارش های موثقی در خصوص چنین تغییری وجود نداشته است، اما با توجه به اینکه به نظر می رسد این اکسسوری نو بیشتر به سمت بازار حرفه ای ها متمایل شده است، چنین تغییری بسیار منطقی به نظر می رسد.

اپل پنسل 3

از دیگر محصولاتی که کاربران زیادی چشم انتظار معرفی آن هستند، می توانیم به اپل پنسل 3 اشاره کنیم. احتمالاً ویژگی برجسته این نسل نو، نوک های مغناطیسی قابل تعویض باشد که می تواند تجربه کار با انواع مختلف ابزارها را به طور بهتری شبیه سازی کند. به عنوان مثال، ممکن است نوک هایی وجود داشته باشد که برای نقاشی در یک برنامه، طراحی یا خوشنویسی مناسب تر باشند. از دیگر قابلیت های این قلم نو باید به پشتیبانی از Find My و امکان فشار دادن، مشابه ایرپاد، اشاره کنیم.

چه آیپدهای معرفی نمی شوند

با وجود اینکه تمرکز اصلی این رویداد بر روی آیپدهای نو است، اما گزارش های مختلف حاکی از آن است که آیپد مینی 7 و آیپد 11 چند ماه بعد از راه می رسند. نتظار می رود هیچ پیشرفت قابل توجهی در هیچ یک از این دستگاه ها صورت نگیرد، که فاصله بین معرفی آی پدها را عجیب تر می نماید. در هر صورت، هر کسی که در پی مدل آی پد رده پایین تر است، احتمالاً باید تا پاییز منتظر بماند.

سخن پایانی

برگزاری چنین رویدادی در این ماه عجیب است اما در هر صورت اپل تصمیم گرفته بالاخره بعضی از آیپدهای خود را به روز رسانی کند. در این میان دوست داریم ببینیم آیپدهای پرو چه امکانات مجذوب کننده تری نسبت به نسل های قبلی به ارمغان می آورند. در کل رونمایی از این محصول می تواند دیدگاه روشنی از منظره اپل برای نسل آینده تبلت های آی پد ارائه دهد.

منبع: 9To5Mac

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17132

به "از رویداد رونمایی آیپدهای تازه اپل چه انتظاراتی داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از رویداد رونمایی آیپدهای تازه اپل چه انتظاراتی داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید