ارسال پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی میبد به یونسکو

به گزارش کنفرانس هکا، ارسال پرونده ثبت شهر میبد در یونسکو

با توجه به جاذبه های جهانگردی منحصر به فرد شهرستان میبد در یزد مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی بیان نمود: پرونده بافت تاریخی میبد یزد به منظور ثبت در لیست آثار تاریخی یونسکو در حال تدوین است تا به زودی به این سازمان ارسال گردد. این شهر با توجه به بافت تاریخی ای که دارد و بعلاوه قدمت هفت هزار ساله اش ظرفیت این را دارد که به عنوان یکی از قطب های جهانگردی در کشور تبدیل گردد. به گفته مدیر کل میراث فرهنگی و جهانگردی شهر یزد، امید است تا شهرستان میبد مورد توجه بیشتری قرار بگیرد و از ظرفیت های نهفته این شهر به منظور جذب جهانگرد استفاده گردد. با خبرنگاران همراه باشید تا از جزئیات جلسه ارسال پرونده ثبت شهر میبد در یونسکو با خبر شوید.

ارسال پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی میبد به یونسکو

به گزارش خبرگزاری های رسمی کشور روز دوشنبه چهارم دی ماه 96، در یک نشست خبری در فرمانداری شهرستان میبد درباره آنالیز مسائل و مسائل حوزه های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی این شهرستان که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد، سرپرست معاونت میراث فرهنگی و معاون صنایع دستی این اداره و فرماندار، شهردار و مسئول میراث فرهنگی میبد برگزار گردید. تا با مشارکت یکدیگر در خصوص پرونده ثبت شهر میبد در یونسکو و ارسال آن به این سازمان اتخاذ گردد.

در این جلسه با توجه به جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی که در شهرستان میبد در شهر یزد وجود دارد، فاطمه دانش یزدی اعلام کرد: این منطقه احتیاج جدی به برنامه ریزی هایی در جهت توسعه زیرساخت های جذب گردشگر دارد. بعلاوه او در ادامه بیان نمود که ظرفیت هایی زیادی در این شهر نهفته است اما به دلیلی بی توجهی های ممکن نتوانسته است تا به امروز به عنوان یک قطب گردشگری در کشور تبدیل گردد و رضایت گردشگران را جلب نماید. فاطمه دانش یزدی با اشاره به ضرورت موضوع برنامه ریزی برای توسعه صنعت گردشگری، گفت: انتظار می رود با برنامه ریزی دقیق و همکاری همه جانبه این کاستی ها را جبران کنیم. در این خصوص شهردار میبد اعلام آمادگی خود را جهت مشارکت و حمایت از طرح های سه حوزه میراث فرهنگی اظهار داشت. در ادامه این جلسه مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر یزد در قسمت دیگری از بیانات خود اذعان داشت که این شهر دارای بافت تاریخی زنده ای بوده و می تواند ظرفیت فوق العاده ای جهت جذب گردشگری داشته باشد. او بعلاوه گفت: بافت تاریخی میبد این قابلیت را دارد تا در سطح جهانی معرفی گردد. به همین منظور پرونده ثبت جهانی میبد در حال تدوین بوده و به منظور ثبت در لیست آثار تاریخی جهانی یونسکو ارسال خواهد شد. مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد در سرانجام سخنان خویش بیان نمود امیدواریم با همکاری و کوشش های پی در پی مسئولین عزیز کشور و بعلاوه مردم ایران شاهد ثبت شهر میبد در یونسکو بشویم.

تاریخچه ای از شهرستان تاریخی میبد در شهر یزد

یکی از کانون های یک جانشینی در کشور ایران شهرستان میبد شناخته شده است، شهر میبد دارای پیشینه هفت هزار ساله است. این شهر دومین مرکز شهری و تجاری شهر یزد به شمار می رود که به واسطه بافت تاریخی ارزشمند خود بیشتر از نقاط دیگر این شهر آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است. با توجه به پیدا شدن سکه ضرب در شهر میبد معین شده که این شهر در دوره ساسانی شهری معتبر و با اهمیت به شمار می رفته است. زیرا از یکصد و یازده شهری که در ایران قبل از اسلام شناسایی شده از تعداد معدودی از آن ها شرایط ضرب سکه یا اجازه آن را داشته اند. دلایل متعددی را می توان نام برد که میبد و به ویژه نارین قلعه آن بیش از منطقه ها دیگر یزد، مسکون شده و اولین نقطه یکجانشینی در این ناحیه بوده است. جعفری، اولین مورخ یزدی قرن هشتم در خصوص بنای نارین قلعه حکایت اسطوره ای و افسانه ای عنوان می کنند که نشانگر آن است که حتی در آن موقع هم عامه و خاص از دیرینه بودن این مکان آگاه بوده اند. وی می گوید که سلیمان نبی نارین قلعه را برای اختفای دفینه و گنج خود ایجاد نمود. نقش نگاره ای که اخیراً در همین مکان برروی پاره سفال پیدا شده است نشانگر واقعیت های بسیاری است. نقش نیمه انسان - نیمه حیوان حک شده براین سفال شبیه همان نقش نگاره ایی است که در تمدن هزاره سوم پیش از میلاد ایلامی ها می باشد. قابل بیان است افراد این منطقه از دیرباز تا به امروز یکتاپرست بوده اند . نارین قلعه میبد در قرون اولیه اسلامی هم از عظمت و اهمیت زیادی برخوردار بوده و از قلاع غیرقابل نفوذ برای دشمنان بوده است که از داخل قلعه راه های زیر زمینی به کل شهر برای تأمین آب و غذا وجود دارد که از دلایل مهمی بوده است که تا به امروز به وسیله هیچ کدام از دشمنان فتح نشده است. عمده اقتصاد شهر میبد بر پایه صنایع دستی است. از جمله مهمترین مهمترین صنایع دستی شهر میبد عبارت از سفالگری، کاشی و سرامیک و ذوب آهن است. بعلاوه کارخانه های متعدد کاشی و سرامیک سازی، میبد را به قطب صنعت کاشی و سرامیک ایران تبدیل نموده است.

منبع: الی گشت
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13191

به "ارسال پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی میبد به یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی میبد به یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید