اجداد ما چه می خوردند؟

به گزارش کنفرانس هکا، این طور به نظر می رسد که برای توصیف انسان های اولیه، دیگر نباید به میزان قبل روی عبارت شکارچی بودن آنها تاکید نمود.

اجداد ما چه می خوردند؟

غزال زیاری: باستان شناسان مدت ها بر این باور بودند که رژیم غذایی انسان های اولیه برپایه گوشت بوده است؛ اما رندی هاس، دستیار پروفسورا، در آنالیز بقایای 24 فرد که در سایت های تدفین مختلفی از جمله ویلامایا پاتیسا و سورو میکایا پاتیسا در پرو به دست آمده، به این نتیجه رسید که رژیم غذایی انسان های اولیه ساکن در کوه های آند، 80% از مواد گیاهی و تنها 20% از گوشت تشکیل شده بود.

نتایج این آنالیز در مجله Plos One منتشر شده است. در این روش، از شیمی ایزوتوپ و مدل سازی آماری استفاده شده تا پیچش شگفت آور جوامع اولیه منطقه آند و روایت های سنتی جامعه شکارچی- گردآورنده را شرح دهد.

هاس در این باره شرح داده: عقل متعارف بر این باور است که اقتصاد اولیه بشر بر شکار متمرکز بوده؛ این ایده ای است که منجر به تعدادی از متدهای غذایی بر پایه پروتئین بالا مثلا Paleo Diet (رژیم غارنشینان یا انسان های عصر حجر) شده است. اما تجزیه و تحلیل های ما حکایت از آن دارد که رژیم غذایی انسان های آن دوره از 80% مواد گیاهی و 20% گوشت تشکیل شده بود.

شواهدی از رژیم غذایی غالب گیاهی

شواهدی وجود دارد که انسان های اولیه ساکن کوه های آند در آمریکای جنوبی که از 9000 تا 6500 سال پیش در این منطقه زندگی می کردند، با شکار پستانداران بزرگ، بخشی از موادغذایی شان را تامین می کردند. اما آنالیزهای اخیر که از ترکیب ایزوتوپی استخوان های این انسان های اولیه صورت گرفته، نشان می دهد که غذاهای گیاهی، بخش عمده رژیم غذایی آنها را تشکیل می داده و گوشت نقشی فرعی داشته است.

به علاوه بقایای گیاهان سوخته یافت شده در این سایت ها و به علاوه الگوهای سایش دندان های اسکلت ها، حکایت از آن دارد که احتمالا غده هایی مثل سیب زمینی (یا گیاهانی که در زیر زمین رشد می نمایند)، احتمالا برجسته ترین منبع معاش این انسان های اولیه بوده.

تحقیقاتی با مشارکت دانشجویان

هاس دراین باره شرح داده: ترکیب روش های شیمی ایزوتوپ، دیرینه- قوم شناسی و باستان شناسی، واضح ترین و دقیق ترین تصاویر را از رژیم های انسان های اولیه آند تا به امروز ارائه می دهند. این یافته ها، درک ما را از مسیر اقتصاد کشاورزی در ارتفاعات منطقه آند به روز می نماید.

  • رقیب آسیایی شاهد از راه می رسد/ عکس
  • گرگ های چرنوبیل سرطان نمی گیرند

در ادامه این تحقیقات، محققانی از دانشگاه پن، دانشگاه مرسدس کالیفرنیا، دانشگاه دیویس کالیفرنیا، دانشگاه بینگهامتون، دانشگاه آریزونا و موسسه ملی باستان شناسان پرو، به هاس ملحق شدند. دانشجویان مقطع کارشناسی نیز این فرصت را یافتند تا در حفاری های اولیه در سال 2018، در سایت تدفین ویلامایا پاتیسا به تحقیق و آنالیز بپردازند.

جنیفر چن، دانشجوی دکترای انسان شناسی در دانشگاه ایالتی پن و نویسنده اصلی مقاله که در دوران تحصیل، شاگرد آزمایشگاه تحقیقاتی هاس بوده، کار آزمایشگاه ایزوتوپی و بسیاری از تجزیه و تحلیل های ایزوتوپی پس از کاوش ها را برعهده داشته.

او در این باره شرح داده: غذا برای بقا نقشی مهم و سرنوشت ساز را ایفا می نماید؛ به ویژه در منطقه ها مرتفعی مثل کوهستان های آند. بسیاری از چارچوب های باستان شناسی درباره شکارچی- گردآورندگان و یا علوفه جویان، بر شکار و رژیم های غذایی گوشتی متمرکز بودند. اما ما به این نتیجه رسیدیم که غذای شکارچیان اولیه در کوه های آند عمدتا گیاهی و برپایه غده های وحشی بوده است.

هاس در ادامه به این نکته اشاره نموده که باستان شناسان، در حال حاضر ابزارهایی برای درک رژیم غذایی انسان های اولیه در اختیار دارند و نتایج به دست آمده با آنچه آنها پیش بینی می کردند، فرق دارد. این مطالعه موردی، برای اولین بار نشان می دهد که رژیم غذایی انسان های اولیه، دست کم در یک بخش از دنیا، مبتنی بر گیاه بوده است.

او در این باره گفت: با توجه به اینکه سوگیری های باستان شناسی مدت هاست که باستان شناسان در آند را گمراه می نموده، احتمالا تحقیقات آینده ایزوتوپی در بخش های دیگر دنیا نیز ثابت خواهد نمود که باستان شناسان درباره سبک غذایی جاهای دیگر دنیا نیز در اشتباه بوده اند.

هاس درباره رفتار انسان ها در جوامع جوینده گذشته تحقیق می نماید تا بتواند رفتارهای انسان در زمان حال را بهتر درک کند. او رهبری حفاری های باستان شناسی و آنالیز پروژه ها در آند و منطقه ها کوهستانی غرب آمریکای شمالی را برعهده دارد.

منبع: scitechdaily

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 اسفند 1402 بروزرسانی: 3 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15319

به "اجداد ما چه می خوردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجداد ما چه می خوردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید