آیین رونمایی از مجموعه چهار جلدی مصور ایران باستان برگزار گردید

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، آیین رونمایی از مجموعه چهار جلدی مصور ایران باستان برگزار گردید.

آیین رونمایی از مجموعه چهار جلدی مصور ایران باستان برگزار گردید

آیین رونمایی از مجموعه چهار جلدی مصور ایران باستان با حضور جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران، سلمان رئیسی عبداللهی دبیر هنری مجموعه، احسان رضایی دبیر مجموعه، شاهرخ رزم جو باستان شناس، مصطفی ده پهلوان رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، علی نصیریان بازیگر و جمعی از پژوهشگران این حوزه در موزه ملی ایران برگزار گردید.

نوکنده با بیان اینکه یکی از رسالتهای موزه ملی ایران حفظ میراث ایران فرهنگی است، گفت: به این منظور موزه ملی همکاری هایی را با ناشران ملی و بین المللی داشته است.

رئیس موزه ملی ایران با اشاره به همکاری مشترکی که با ناشر این مجموعه داشته است، ادامه داد: از سال 1401 همکاری مشترک با انتشارات سایان منجر به انتشار کتاب در چهار جلد شد. مجموعه ایران باستان از دوره پارینه سنگی تا دوره ساسانی را در بر می گیرد.

نوکنده با اشاره به کوشش پژوهشگران برجسته در تألیف این مجموعه اضافه نمود: گروهی کوشش کردند تا این مجموعه منحصر بفرد را تألیف نمایند. این مجموعه به زبان قابل فهم برای همگان نوشته شده است تا مخاطبان بدون احتیاج به پیشینه علمی بتوانند درباره آن اطلاعات کسب نمایند.

وی ادامه داد: مخاطبان بعد از خواندن چهار جلد اطلاعاتی درباره تاریخ و میراث فرهنگی ایران کسب خواهند کرد.

سلمان رئیسی عبداللهی در پیغامی که فرستاده بود با اشاره به اینکه نزدیک 2 دهه است که در حوزه تصویرگری کتاب فعال است، گفت: وقتی تاریخ ایران را مرور می کنیم، متوجه می شویم تصویر نقش مهمی در انتقال آن برعهده داشته است. در کتیبه های باستانی ایران، تصویر بزرگ از فیگورهای مختلف می بینیم؛ این مساله نشان دهنده توجه خاص بر تصویر است، تا جایی که حتی بعد از کاربردن خط هم از اهمیت تصویر کم نشد.

دبیر هنری مجموعه چهار جلدی ایران باستان درباره اینکه فرم خوب می تواند به انتقال محتوا یاری کند، شرح داد: این مجموعه تاریخ مصور نتیجه همکاری نزدیک به دو سال نیروی متخصص نزدیک است که با کمترین تخیل و با استفاده از مستندات تاریخی تهیه شده است.

شاهرخ رزم جو نیز با تاکید بر اینکه جای چنین مجموعه ای در ایران خالی بود، گفت: جای مجموعه ای که به زبان ساده این اطلاعات را در اختیار همگان بگذارد، خالی بود.

به گفته این باستان شناس دوره هخامنشی از نظر هویتی دوره مهمی است اما اطلاعات کمی از این دوره در اختیار است. در دوره هخامنشی میتوان درباره گستره ایران صحبت کرد و بنابر این شواهدی که از این دوره وجود دارد، این گستره و فرهنگ آن دوره را نشان می دهد.

مسئول بخش هخامنشیان مجموعه با اشاره به زبان ساده مورد استفاده در 4 جلد اضافه نمود: مهم بود که مجموعه از زبان باستان شناسی خارج گردد تا همه بتوانند به سادگی آن را متوجه شوند. تاریخ باستان شناسی دیوار کوتاهی دارد که هر کس به خود اجازه می دهد از دیوار آن بالا رود و درباره آن اطلاعات دهد.

او اضافه نمود: برای اطلاع درباره هخامنشی باید کتابهای زیادی مطالعه گردد اما در این مجموعه با مطالعه هر جلد، اطلاعات کاملی درباره یک دوره بدست می آوریم.

احسان رضایی نیز با تاکید بر اینکه در این مجموعه جای گفتن از بزرگی تاریخ ایران این عظمت نشان داده شد، گفت: کتابهای تاریخی معمولا از مسائلی صحبت می نمایند و جز چند تصویر محدود ندارند، این در حالی است که سالها شاهد مجموعه های مصور درباره روم و مصر بودیم. جای خالی این مجموعه در ایران معین بود.

دبیر مجموعه چهار جلدی ایران باستان با اشاره به اقدامات تألیف این مجموعه که از سال 1401 در دفتر انتشارات شروع شده است، اضافه نمود: برای تهیه این مجموعه حدود 100 بنای تاریخ بازسازی و به آنالیز 60 شخصیت پرداخته و 70 محوطه تاریخی عکاسی و عکس هایی درباره آن خریداری شد.

او با شرح درباره مراحل تهیه و تنظیم این مجموعه، اعلام کرد: نگارش متن و تبدیل آن به فرم گرافیکی دوش به دوش هم پیش رفت، تعدادی از متن ها به وسیله متخصصان آن دوره تالیف شد، به نقطه ای رسیدیم که بگوییم کاری کوچک درباره ایران بزرگ انجام دادیم. راه گذر از سختی ها این است که ایران را بیشتر بشناسم و ایران را دوست داشته باشیم.

مصطفی ده پهلوان درباره دوران سلوکی و اشکانیان شرح داد: سالها بود که کتاب درخوری برای فارسی زبانان نداشتیم، امروز احتیاج داریم تا مردم را به سواد میراثی دعوت کنیم، زیرا محوطه های این کشور به دست بچه ها این کشور به یغما می رود.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه در ایران آگاهی تاریخی کمی وجود دارد، گفت: در آموزش از کتاب هایی که نمی توانند خروجی برای افراد از جنس غیر باستان شناس داشته باشند، استفاده می گردد. در دروس باستان شناسی هم کتاب جذابی نداریم.

او با تأکید بر اینکه تا زمانی که ایران باستان را درک نگردد، نمیتوان ایران این روزها درک کرد، ادامه داد: این مجموعه می تواند به مخاطبان روایت درست، دقیق و علمی از تاریخ باستان ارائه دهد. این مجموعه می تواند ذهنیت و عینیت درستی از گذشته به مخاطبان کتاب بدهد.

تورج دریایی و خداداد رضاخانی که خارج از مرزهای ایران هستند هم پیغام هایی را برای این آیین فرستادند.

علی نصیریان نیز با ابراز خرسندی از اینکه در این آیین درباره ایران صحبت شد، گفت: در این روزها احتیاج به برگزاری این جلسات است و مردم از نظر روانی احتیاج به بازسازی روانی دارند و هیچ چیز جز فرهنگ و هنر نمی تواند ضایعات را جبران کند.

به گفته این بازیگر پیشکسوت، تشکیل و برگزاری مجالس فرهنگی که در آن درباره فرهنگ و کتاب گفت و گو می گردد، فرصتی است که افراد از نظر روانی استراحت نمایند و لحظاتی به موسیقی، شعر و تاریخ ایرانی فکر نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 21 اسفند 1402 بروزرسانی: 21 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15901

به "آیین رونمایی از مجموعه چهار جلدی مصور ایران باستان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین رونمایی از مجموعه چهار جلدی مصور ایران باستان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید