آیفون ریفربیش شده چیست و با مدل آکبند چه تفاوتی دارد؟

به گزارش کنفرانس هکا، از آنجایی که آیفون های سری 14 و 15 در بازار ایران رجیستر نشده اند، بسیاری از کاربران به استفاده از سری آیفون 13 و پایین تر روی می آورند. آیفون های ریفربیش شده، بخش مهمی از بازار گوشی های آیفون را تشکیل می دهند که به دلیل قیمت پایین تر و ارایه کیفیت نزدیک به آکبند، در بازار رواج زیادی پیدا کرده اند. اما سؤال اینجاست که آیفون ریفربیش شده چیست و چه تفاوتی با آیفون آکبند دارد؟ آیا می توانیم به خرید یک آیفون ریفربیشد اعتماد کنیم؟

آیفون ریفربیش شده چیست و با مدل آکبند چه تفاوتی دارد؟

در این مطلب هر آنچه لازم است درباره آیفون ریفربیش شده بدانید را برایتان توضیح داده ایم.

آیفون ریفربیش شده چیست؟

آیفون ریفربیش شده (Refurbished iPhone) دستگاهی است که به دلایل مختلف از طریق خریدار به کنندگی های شرکت اپل مرجوع شده، اما اپل یا شرکت های تحت قرارداد آن، پس از بازبینی کامل دستگاه و برطرف نقایص، گوشی را مجددا به عنوان دستگاه سالم بسته بندی کرده و این بار با قیمتی پایین تر روانه بازار می کنند.

در ابتدا، باید تفاوت بین دستگاه های دست دوم و ریفربیش شده را درک کنیم. یک آیفون دست دوم ممکن است بدون هیچ گونه بازسازی یا بازبینی به کاربر فروخته شود، در حالی که یک آیفون ریفربیش شده تحت فرآیندهای کنترل کیفیت کارخانه قرار گرفته و غالباً با گارانتی ارائه می شود. این امر به مشتریان اطمینان می دهد که دستگاهی که خریداری می کنند، عاری از هرگونه نقص فنی بوده و تجربه ای مشابه خرید یک دستگاه نو را به آن ها ارائه می دهد.

در واقع آیفون ریفربیش شده آیفونی بوده که تحت نظارت کارخانه سازنده، مسائل و نواقصش برطرف شده و پس از بسته بندی مجدد (و با علامتی برای مشخص بودن این موضوع) دوباره روانه بازار شده است و گوشی تقلبی نیست.

فرآیند ریفربیش کردن شامل چندین مرحله است. ابتدا، اپل دستگاه های مرجوعی یا کارکرده را از نظر فیزیکی بررسی می کند تا هرگونه آسیب ظاهری شناسایی شود. سپس، تمامی قطعات داخلی مورد آزمایش قرار می گیرند و قطعات معیوب یا فرسوده با قطعات اصلی جایگزین می شوند. در این زمینه باید اشاره کنیم که این فرآیند گاهی اوقات از طریق خود شرکت اپل صورت می گیرد، در غیر این صورت، شرکت های ثالث تحت نظر اپل انجام این کارها بر عهده می گیرند و بر همین اساس نیز دسته بندی شده و به فروش می رسند.

روش تشخیص آیفون ریفربیش شده (ریفربیشد Refurbished)

برای اینکه آیفون ریفربیش شده را تشخیص دهیم کافی است به مدل نامبر (شماره مدل) آن توجه کنیم. در حقیقت اگر یک آیفون از نوع ریفربیش شده باشد، پسوند خاصی در مدل نامبر آن دیده می شود که این موضوع را به طور واضح و شفاف برای کاربران مشخص می کند. هر گوشی آیفون دارای یک مدل نامبر مخصوص به خود است که می توانید آن را در تنظیمات دستگاه از طریق مسیر (Settings > General > About > Model) بیابید. دستگاه هایی که مدل نامبر آن ها با حرف M آغاز می شوند، نشان می دهند که این گوشی کاملاً نو و آکبند است. دستگاه هایی که ریفربیش شده هستند با حروف F یا عدد 5 آغاز می شوند که هر کدام از آن ها معنی خاصی نیز دارند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

آیفون ریفربیش شده دارای مدل نامبر با حرف F

این دسته از آیفون های ریفربیش شده معمولاً دارای مسائل نرم افزاری بوده اند. خود شرکت اپل مشکل این آیفون ها را برطرف کرده و به صورت نات اکتیو همراه با گارانتی 1 ساله آن ها را در بازار با قیمتی کمتر به فروش می رساند.

آیفون ریفربیش شده دارای مدل نامبر با عدد 5L

این دسته از آیفون های ریفربیش شده از طریق خود شرکت اپل تعمیر نمی شوند، بلکه اپل انجام این کار را به عهده شرکت های تحت قراردادش می سپارد. در نهایت این دسته از گوشی ها پس از تعمیر با نظارت شرکت اپل به صورت نات اکتیو در اختیار کاربران قرار می گیرند.

آیفون ریفربیش شده دارای مدل نامبر با عدد 5C

این دسته از گوشی های ریفربیش شده از طریق اپل به یک سری شرکت های دیگر فروخته می شوند و اپل در واقع روی فرآیند تعمیر آن ها هیچ نظارتی ندارد. در نهایت، این شرکت ها این گوشی های آیفون را تعمیر کرده و برای فروش روانه بازار می کند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که گوشی های دارای مدل نامبر با عدد 5C به صورت اکتیو شده به فروش می رسند.

انواع آیفون های ریفربیش شده
Mآیفونی که خریداری کرده اید، کاملاً نو و نو است.
Fآیفون شما از طریق شرکت اپل ریفربیش شده و نات اکتیو است.
5Lآیفون شما از طریق شرکت تحت قرارداد اپل ریفربیش شده و به صورت نات اکتیو است.
5Cآیفون شما از طریق شرکتی غیر از اپل و شرکت های تحت قراردادش ریفربیش شده و به صورت اکتیو است.

آیفون ریفربیش شده در خبرنگاران از چه نوعی است؟

خبرنگاران به طور رسمی فروش آیفون ریفربیش شده را آغاز کرده است. اما سؤال اینجاست که این آیفون ها از چه نوعی هستند و آیا می توان به خرید آن ها اعتماد کرد؟

در حال حاضر خبرنگاران آیفون 13 پرو مکس ریفربیش شده با پارت نامبر F را به فروش می رساند. این یعنی گوشی از طریق خود شرکت اپل عیب یابی و ریفربیش شده و به صورت نات اکتیو در بازار و با قیمتی کمتر از گوشی کاملا نو و آکبند به فروش می رسد.

همچنین در عنوان تمام آیفون های ریفربیش شده خبرنگاران کلمه ریفربیش و پارت نامبر F ذکر شده تا مشتریان متوجه تفاوت آن با آیفون های آکبند باشند.

منبع: خبرنگاران

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 فروردین 1403 بروزرسانی: 6 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16283

به "آیفون ریفربیش شده چیست و با مدل آکبند چه تفاوتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیفون ریفربیش شده چیست و با مدل آکبند چه تفاوتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید