آیا بوتاکس به درمان میگرن مزمن کمک می کند؟

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگارانـ احتمالا برای رهایی از سردرد های مزمن میگرن هر راهی را امتحان می کنید. میگرن می تواند دردناک و خسته کننده باشد و کیفیت زندگی شما را بسیار تحت تأثیر قرار بدهد. اگر هر ماه 15 روز یا بیشتر علائم میگرن را دارید، شما به میگرن مزمن مبتلا هستید. دارو های بدون نسخه پزشک ممکن است به کاهش برخی از علائم شما کمک کنند؛ اما برخی از بیماران به مسکن ها پاسخ خوبی نمی دهند. در برخی موارد پزشک ممکن است دارو های پیش گیرانه برای شما تجویز کند که برای کاهش دفعات و شدت علائم طراحی شده اند. براساس تحقیق منتشر شده در مجله NeurologyTrusted Source تنها حدود یک سوم بیماران مبتلا به میگرن مزمن دارو های پیش گیرانه را مصرف می کنند.

آیا بوتاکس به درمان میگرن مزمن کمک می کند؟

به گزارش خبرنگاران، اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال2010 استفاده از آنابوتولینومتوکسین A را برای درمان میگرن مزمن تأیید کرد که بیشتر به Botox-A یا Botox معروف است. اگر سایر گزینه های درمانی برای شما مفید نبوده، ممکن است وقت آن باشد که بوتاکس را امتحان کنید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که از یک باکتری سمی به نام Clostridium botulinum ساخته می شود. خوردن سم تولید شده این باکتری مسمومیت غذایی ایجاد می کند و زندگی انسان را تهدید می کند که به سم بوتولیسم معروف است. وقتی این سم را به بدن خود تزریق می کنید، علائم مختلفی ایجاد می کند. بوتاکس سیگنال های شیمیایی خاصی را از اعصاب شما مسدود می کند و باعث فلج موقتی عضلات می شود.

بوتاکس در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000 به عنوان یک کاهش دهنده چین و چروک محبوبیت و معروفیت پیدا کرد. اما طولی نکشید که محققان پتانسیل بوتاکس را برای درمان بیماری ها نیز شناسایی کردند. امروز از این ماده برای درمان مشکلاتی مانند اسپاسم مکرر گردن، پریدگی چشم و مثانه بیش فعال استفاده می شود. در سال 2010 FDA بوتاکس را به عنوان گزینه درمانی پیش گیرانه برای میگرن مزمن تأیید کرد.

بوتاکس چگونه برای درمان میگرن استفاده می شود؟

اگر تحت درمان بوتاکس برای میگرن هستید، پزشک به طور معمول هر سه ماه یک بار تزریق را تجویز می کند. پزشک با توجه به پاسخ بدن شما نسبت به بوتاکس مدت زمان طولانی را برای برنامه درمانی در نظر می گیرد. هر جلسه بین 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. پزشک در طول جلسات دوز های مختلف دارو را به نقاط خاصی در امتداد پل بینی، شقیقه، پیشانی، پشت سر، گردن و قسمت بالای پشت تزریق می کند.

مزایای بالقوه بوتاکس چیست؟

درمان های بوتاکس می تواند به کاهش علائم سردرد میگرنی ازجمله حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور، صدا و بو کمک کند. بعد از تزریق بوتاکس ممکن است 10 تا 14 روز طول بکشد تا این درمان تاثیر خود را بگذارد. در بعضی موارد ممکن است پس از اولین تزریق هیچ تاثیری را مشاهده نکنید. درمان های اضافی ممکن است موثرتر باشند.

خطرات احتمالی بوتاکس چیست؟

عوارض جانبی درمان های بوتاکس نادر است. تزریقات، تقریباً بدون درد است. با هر بار تزریق ممکن است نیش سوزن کوچکی را احساس کنید. شایع ترین عوارض تزریق بوتاکس گردن درد و احساس گرفتگی در محل تزریق است. بعد از آن ممکن است دچار سردرد شوید. همچنین ممکن است دچار ضعف عضلانی موقتی در گردن و بخش های فوقانی شانه خود شوید. این امر باعث می شود که نتوانید سر خود را به حالت ایستاده نگه دارید. وقتی این عوارض جانبی رخ می دهد، معمولاً ظرف چند روز خود به خود برطرف خواهند شد.

سم بوتاکس در موارد نادر می تواند به مناطقی فراتر از محل تزریق توسعه یابد. اگر این اتفاق بیافتد، ممکن است دچار ضعف عضلانی، تغییرات بینایی، مشکل در بلع و افتادگی پلک شوید. برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی و عوارض جدی همیشه مطمئن شوید که یک متخصص مراقبت بهداشتی و پزشک بوتاکس را برای استفاده تجویز کرده است.

آیا بوتاکس برای شما مناسب است؟

بیشتر ارائه دهندگان بیمه های درمانی هزینه تزریق بوتاکس را در صورت استفاده برای درمان میگرن مزمن پرداخت می کنند. اگر بیمه ندارید یا بیمه شما هزینه این روش را پوشش نمی دهد، ممکن است برای تان هزینه زیادی داشته باشد. قبل از شروع تزریق با شرکت بیمه خود تماس بگیرید. در بعضی موارد ممکن است قبل از اینکه هزینه های درمان بوتاکس را بپردازند، مجبور شوید سایر مراحل یا آزمایشات دیگری را انجام بدهید.

اگر میگرن مزمن دارید، بوتاکس یکی از گزینه های درمانی در دسترس شماست. تا زمانی که سایر گزینه های درمانی ناموفق باشند، پزشک تزریق بوتاکس را توصیه نمی کند. اگر دارو های میگرن به خوبی در شما تاثیر نمی گذارد یا با امتحان سایر درمان ها احساس تسکین نمی کنید، ممکن است پزشک تان تزریق بوتاکس را تجویز کند.

اگر سایر درمان های پیش گیرانه علائم مزمن میگرن را کاهش نداده، وقت آن رسیده است که در مورد بوتاکس با پزشک خود صحبت کنید. این فرایند سریع و کم خطر است و ممکن است بلیط شما برای روز های بدون علامت بیشتر باشد.

منبع: healthline

منبع: فرارو
انتشار: 17 دی 1400 بروزرسانی: 17 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 12953

به "آیا بوتاکس به درمان میگرن مزمن کمک می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بوتاکس به درمان میگرن مزمن کمک می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید