آموزش 15 مدل گره کوهنوردی که در کمپینگ و کوهنوردی کاربرد دارند

به گزارش کنفرانس هکا، امکان ندارد که راهی یک سفر، کمپینگ یا کوهنوردی شده باشید و در میانه های راه به گره های مختلف نیازی پیدا نکنید. گره هایی که در کوهنوردی و کمپینگ به کار می روند، هم تنوع بالایی دارند و هم در همه جا به کارتان می آیند. در این مقاله، درباره انواع گره کوهنوردی می خوانید.

آموزش 15 مدل گره کوهنوردی که در کمپینگ و کوهنوردی کاربرد دارند

اصطلاحات تخصصی گره ها

قبل از اینکه بخواهیم درباره گره کوهنوردی و کمپینگ توضیحی بدهیم، باید مهم ترین اصطلاحاتی که برای توصیف انواع گره به کار می روند را بدانید. این اصطلاحات و معانی آن ها به این ترتیب هستند:

  • سرانجامی آزاد (Working End): قسمتی از طناب که در گره نقش اصلی را دارد.
  • سرانجامی ایستاده (Standing End): بخشی از طناب که در گره زدن نقش اصلی را ندارد.
  • قرقره (Turn): طنابی که به دور یک جسم چرخانده می گردد.
  • گره کور (Jamming): هر گرهی که باز کردن آن بسیار سخت است.
  • حلقه طناب (Eye): حلقه ای که برای گره زدن درست می گردد.
  • حلقه (Bight): بخش تاشده طناب که یک نیم دایره را تشکیل می دهد.
  • سرانجام (Tail): سرانجامی کوتاه طناب، قسمتی که در حال گره زدن آن هستیم.

انواع گره کوهنوردی

گره کوهنوردی یکی از چیزهایی است که هر کسی که در طبیعت سفر می نماید یا عاشق کوهنوردی و کمپینگ است، باید آن را بداند. البته، یاد گرفتن انواع گره های کوهنوردی یک مسئله است و تمرین آن ها موضوع مهم دیگری محسوب می گردد. در ادامه، مهم ترین گره های کوهنوردی را می خوانید. برای یاد گرفتن آن ها باید بسیار تمرین کنید.

1. گره ساده

برای بستن طناب به دور خود از گره ساده استفاده می گردد. گره بند کفش یا گره کراوات نمونه هایی از یک گره ساده هستند.

2. گره زدن به یک چیز

این گره برای بستن طناب به یک جسم دیگر به کار می رود. معمولا این گره به یک جسم استوانه ای مانند تنه درخت یا چوب زده می گردد. این گره برای بستن هر چیزی که با خود حمل می کنید یا می خواهید آن را کنترل کنید، به کار می رود. هنگام بستن یک بار سنگین، برای بکسل کردن خودرو یا برپا کردن چادر از این گره استفاده می گردد.

3. گره پیچ

برای بستن دو طناب مختلف به یکدیگر از گره پیچ استفاده می گردد. اگر دو میزان مختلف طناب برای گره زدن به یکدیگر دارید یا می خواهید یک طناب بلندتر را کوتاه کنید، این گره محکم برای طناب بسیار مفید خواهد بود.

4. گره Half Hitch

گره Half Hitch یک گره کمپینگ اساسی و آسان است که به عنوان گره پایه برای بسیاری از گره های دیگر استفاده می گردد. گره Half Hitch به خودی خود چندان ایمن نیست و برای مؤثر بودن باید دو بار بسته گردد. با وجود این، گره Half Hitch یک گره اصلی برای یادگیری بیشتر گره های پیشرفته و پیچیده تر است. برای بستن این گره به یک طناب و یک جسم دیگر احتیاج دارید که گره را به آن ببندید.

5. گره اورهند

این گره کوهنوردی یکی دیگر از گره های اصلی است که به عنوان گره ای روی گره های دیگر به کار می رود. این گره به خودی خود به جلوگیری از لغزش گره قبلی یاری می نماید. احتمالا می دانید که این گره را چگونه ببندید، حتی اگر نام آن را ندانید. برای زدن گره اورهند باید ابتدا یک حلقه درست کنید. سپس، سرانجامی آزاد طناب را از آن عبور دهید و محکم کنید.

6. گره Sheet Bend

این گره را به عنوان یک گره بافتنی هم می شناسند. گره Sheet Bend یک گره ساده است و برای اتصال دو تکه طناب به یکدیگر به کار می رود. این گره کوهنوردی در شرایط سخت کمپینگ یا کوهنوردی به شما یاری خواهد نمود.

برای گره Sheet Bend، دو تکه طناب را نگه دارید. در دست چپ خود یک حلقه ایجاد کنید. طناب دوم را در دست راست خود از داخل حلقه و سپس از پشت طناب سمت چپ عبور دهید. سرانجامی آزاد طناب را از درون خود بکشید تا کامل گردد.

گره Sheet Bend برای ترکیب دو تکه طناب به یکدیگر و افزایش طول آن ها یا بستن یک طناب به دور یک دسته هیزم برای محکم نگه داشتن آن به کار می رود.

7. گره هشتی

اگر کمی قدرت تصور قوی داشته باشید، زدن گره هشتی ساده است. البته، برای یاد گرفتن این گره باید تمرین کنید. گره هشتی یک گره کوهنوردی اطمینان بخش است که به عنوان گره ای روی گره دیگر به کار می رود. این گره بعد از گره زدن روی گره دیگر، به سادگی باز می گردد و کمتر از یک گره ساده به طناب آسیب می رساند.

برای گره هشتی، باید ابتدا یک حلقه درست کنید و سرانجامی طناب را زیر سرانجامی ایستاده آن ببرید. سرانجامی آزاد طناب را از حلقه آن عبور دهید تا یک گره به شکل عدد هشت انگلیسی ایجاد گردد. این گره برای هر موقعیتی مناسب است. در صورتی که طناب نقطه نگهدارنده خود را از دست داده نیز می توانید از گره هشتی بهره ببرید تا طناب محکم گردد.

8. گره هشتی دوتایی

بستن این گره کمی زمان می برد و باید برای آن وقت بگذارید. گره هشتی دوتایی گره مهمی است که کوهنوردان از آن استفاده می نمایند. دلیل این پرکاربرد بودن هم این است که این گره در عین محکم بودن به راحتی باز می گردد.

برای بستن گره هشتی دوتایی باید ابتدا یک حلقه بزرگ ایجاد کنید. سپس، آن را به دو حلقه دوتایی تبدیل کنید و یک عدد هشت انگلیسی بسازید. سرانجامی طناب را از پایین شکل هشت و در جای خود بکشید. سپس، شاخه اصلی آن را از زیر، بالا و در نهایت، روی بخش دیگر گره بکشید. حالا دو طرف طناب را محکم بکشید تا دو حلقه محکم ایجاد گردد.

این گره کوهنوردی بیشتر در مسیر کوهنوردی و غارنوردی به کار می رود. گره هشتی دوتایی برای آویزان نگه داشتن کیسه غذا و دور ماندن آن از دسترس حیوانات وحشی مفید است.

9. گره مربعی

گره ای که بیشتر ما با آن آشنا هستیم، گره مربعی ساده است که برای محکم کردن دو بسته یا دسته از اشیاء به یکدیگر به کار می رود. گره مربعی یک گره کوهنوردی بسیار ساده است که برای بستن آن باید ابتدا دو سر طناب را به یکدیگر بچسبانید. سپس، سرانجامی سمت راست آن را روی سرانجامی سمت چپ بگذارید و رد کنید. حالا سرانجامی سمت چپ را روی سرانجامی سمت راست بگذارید و رد کنید. در آخر هم گره را محکم کنید.

گره مربعی کاربردهای بی شماری دارد اما برای اتصال دسته های هیزم به یکدیگر یا قرار دادن وسایل بزرگ و سنگین روی وسیله نقلیه بسیار سریع و عالی است.

10. گره Taut Line Hitch

گره Taut Line Hitch یک گره دریانوردی است که پیشاهنگان آمریکایی در سال 1910 میلادی آن را ابداع کردند. این گره یک گره متحرک قابل خم شدن است که می تواند در طول طناب به بالا یا پایین تنظیم گردد. می توانید از این گره کوهنوردی و کمپینگ برای اتصال چادرهای خود به گیره های آن یا برای لنگر انداختن قایق به اسکله بهره ببرید. این گره کوهنوردی آموزش ساده و تمرین فراوانی احتیاج دارد.

برای بستن گره Taut Line Hitch، به یک طناب و یک میله یا شیء مشابه آن احتیاج دارید. ابتدا طناب را دور میله بچرخانید. سپس، طناب را کمی شل کنید. در ادامه، سرانجامی آزاد طناب را دو بار روی سرانجامی ایستاده آن ببندید. این کار را تا سه مرتبه ادامه دهید اما سرانجامی آزاد طناب را جایی میان این سرانجام و روی سرانجامی ایستاده آن بکشید. طناب را تا جایی بکشید که محکم گردد. گره باید طوری بسته گردد که آزادانه به بالا و پایین برود.

11. گره Round Turn And Two Half Hitches

گره Round Turn And Two Half Hitches برای محکم کردن طناب به یک میله، اغلب به عنوان پایه ای برای بستن اجسام به یکدیگر به کار می رود. این گره گره ای است که حتی اگر آن را محکم بکوبید هم به راحتی به گره کور تبدیل نمی گردد. بنابراین، می توانید آن را به سادگی باز کنید. اگر گره Half Hitch را یاد گرفته باشید، این گره کوهنوردی را به سادگی می بندید.

برای بستن این گره، باید ابتدا دو بار طناب را به دور یک جسم ببندید. سپس، گره Half Hitch را تا نیمه ببندید. حالا در همان جهت یک بار دیگر گره Half Hitch را تا نیمه ببندید و آن را محکم بکشید. بیشترین فشار این گره روی پیچ دوم خواهد بود و این پیچ دوم بخشی از اتصالات طناب را محکم نگه می دارد.

این گره در برابر ساییدگی مقاومت بالایی دارد. بنابراین، برای گره زدن روی اجسامی مانند میله فلزی مناسب است.

12. گره بولین

یکی دیگر از انواع گره کوهنوردی که در کمپینگ کاربرد فراوانی دارد، گره بولین است. این گره کلاسیک برای محکم کردن بار سنگین با استفاده از یک حلقه ثبت به کار می رود. گره بولین باعث می گردد که اجسام سنگین به راحتی لیز نخورند. بااین حال، اگر روی آن یک جسم سنگین قرار بگیرد، نمی توان آن را باز یا بسته کرد. بعضی از افراد از دو گره بولین برای اتصال دو طناب به یکدیگر استفاده می نمایند.

شاید در ابتدا بستن این گره سخت به نظر برسد اما وقتی اصول اولیه آن را یاد بگیرید، مراحل بعدی کار بسیار ساده خواهد بود. برای بستن گره بولین، باید یک حلقه کوچک و کمی شل در سرانجامی طناب درست کنید.

گره بولین در کمپینگ کاربردهای فراوانی دارد و برای آویزان نگه داشتن چیزی از سطح زمین ایده آل است. در مواقع اضطراری، می توانید از این گره به عنوان یک گره نجات برای بلند کردن یک فرد از مکانی ناایمن بهره ببرید.

13. گره Clove Hitch

اگر در پی یک گره کوهنوردی ساده و سریع هستید، گره Clove Hitch برترین است. البته، نباید از این گره برای محکم کردن چیزی در جای خود بهره ببرید. این گره به عنوان یک گره کوهنوردی و کمپینگ موقتی کاربرد دارد. این گره برای نگه داشتن چیزی که فشار زیادی به طناب وارد نمی نماید، به کار می رود. به طور مثال، می توانید از گره Clove Hitch برای بستن شاخه های درخت به طور موقت و زمانی که عجله دارید، بهره ببرید.

برای بستن این گره یک طول طناب را به یک میله یا جسم استوانه ای می بندید. به این ترتیب که سرانجامی آزاد طناب را یک دور کامل روی میله می کشید. سپس، آن را از سرانجامی ایستاده طناب عبور می دهید تا حلقه دوم ایجاد گردد. در نهایت، سرانجامی آن را از زیر بکشید و محکم کنید. این گره برای اتصال وسایل به یکدیگر و معلق کردن آن ها در هوا به کار می رود.

14. گره ماهی گیری

این گره را ماهی گیران برای محکم کردن اشیایی مانند قلاب ماهی گیری به کار می برند. از گره ماهی گیری برای محکم کردن دو طناب به یکدیگر نیز استفاده می نمایند. البته، باز کردن این دو طناب از یکدیگر کاری سخت است و همین مسئله هم باعث شده که گره ماهی گیری گره ای سخت باشد.

برای بستن گره ماهی گیری، سرانجامی آزاد طناب را از حلقه ای که درست نموده اید، عبور دهید. این گره را 4 تا 5 مرتبه به صورت شل ببندید. حالا سرانجامی آزاد طناب را به وسیله حلقه ایجاد شده به وسیله جسم مورد نظر به عقب برگردانید و آن را از هر یک از حلقه های ایجاد شده عبور دهید. در نهایت، گره را سفت و محکم کنید.

اگر این گره را برای گره زدن دو طناب به یکدیگر به کار می برید، هر دو سر طناب ها را به یکدیگر بچسبانید. حالا سرانجامی طناب سمت راست را روی طناب سمت چپ و پشت آن بکشید و یک گره روی آن ببندید. این کار را برای طناب سمت چپ نیز تکرار کنید. در نهایت، گره ها را محکم کنید. سپس، سرانجامی ایستاده گره را بکشید تا گره ها به یکدیگر متصل شوند.

15. گره Truckers Hitch

گره Truckers Hitch از هر گره کوهنوردی دیگری پرکاربردتر است. این گره باعث می گردد که طول طناب بسیار محکم گردد. یادگیری این گره بسیار ساده است اما برای اینکه از آن بهره ببرید، باید بیشتر تمرین کنید.

برای بستن گره Truckers Hitch، یک سر طناب را به جسمی مانند سپر خودرو ببندید. سپس، طناب را روی بار بیندازید و نقطه وسط آن را معین کنید. به این ترتیب، یک حلقه کوچک در طناب ایجاد می گردد. سرانجامی شل طناب را درون حلقه ببرید و آن را محکم کنید. سرانجامی آن را هم از حلقه سپر خودرو عبور دهید و وارد آن کنید. حالا آن را به سمت پایین بچرخانید تا در امتداد طناب کشیده گردد. در نهایت، گره را محکم کنید.

این گره کوهنوردی برای بستن وسایل روی وسیله نقلیه یا محکم کردن هیزم ها به یکدیگر به کار می رود.

کلام آخر

گره کوهنوردی هم برای کمپینگ و سفر و هم برای انجام کارهای روزمره مفید است. انواع گره کوهنوردی که در این مقاله خواندید را می توانید در هر جایی به کار ببرید. البته، قبل از اینکه راهی سفر یا کوهنوردی شوید، باید این گره ها را بارها تمرین کنید. به این ترتیب، موقع سفر، کوهنوردی یا حتی کارهای روزمره که فکرش را نمی کنید هم روشی برای محکم کردن چیزها می دانید.

منبع: myopencountry

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 اسفند 1402 بروزرسانی: 2 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15286

به "آموزش 15 مدل گره کوهنوردی که در کمپینگ و کوهنوردی کاربرد دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش 15 مدل گره کوهنوردی که در کمپینگ و کوهنوردی کاربرد دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید