آموزش تمیز کردن محفظه موتور خودرو

به گزارش کنفرانس هکا، اگر محفظه کثیف و روغنی موتور خودروی شما باعث ایجاد صدای خس خس می گردد می توانید به راحتی برای جلوگیری از تعمیرات پرهزینه، پس از خنک شدن خودرو، محفظه موتور را تمیز کنید. در ادامه این مقاله از مجله خبرنگاران با آموزش تمیز کردن محفظه موتور خودرو با ما همراه باشید.

آموزش تمیز کردن محفظه موتور خودرو

تمیز کردن محفظه موتور خودرو

آماده سازی موتور

 1. لوازم لازم را جمع آوری کنید و لباس محافظ بپوشید. برای محافظت از دستان خود دستکش بپوشید و از ماسک و محافظ چشم بهره ببرید تا مطمئن شوید مواد شیمیایی، چربی یا کثیفی وارد چشم یا دهان شما نمی گردد.
 2. برای جدا کردن کابل های باتری به آچار، جاروبرقی، کمپرسور، برس های رنگ در میزان های مختلف، برس های سیمی فلزی، شیلنگ آب، چربی زدا و حوله های میکروفیبر احتیاج دارید.
 3. بگذارید ماشین خنک گردد. اسپری کردن موتور داغ با آب سرد می تواند باعث ترک خوردگی و انحراف آن شده و به تعمیرات پرهزینه تری منجر گردد. به علاوه موتور داغ فوراً پاک نماینده را خشک می نماید و لکه هایی روی موتور ایجاد می گردد.
 4. برترین زمان برای تمیز کردن محفظه موتور صبح است زیرا ماشین در طول شب خنک شده است. اگر این امکان وجود ندارد قبل از آغاز تمیز کردن محفظه موتور، اجازه دهید خودرو حداقل چند ساعت خنک گردد.
 5. تمام درپوش ها و میله های میزان گیری را ببندید. مطمئن شوید که تمام درپوش های مخزن مایع برای مایع ترمز، مایع خنک نماینده و روغن فرمان برقی، محکم بسته شده باشند. به علت شل بودن میله روغن، تمام میله های میزان گیری را به سمت پایین فشار دهید تا مطمئن شوید محکم شده اند.
 6. باتری را جدا نموده و قطعات الکتریکی را با پلاستیک بپوشانید. ابتدا هر دو پایانه باتری را جدا کنید. در صورت امکان باتری را به طور کامل خارج کنید تا بتوانید به راحتی محل را تمیز کنید.
 7. سپس شمع ها، دینام، بسته های کویل، درپوش توزیع نماینده و همه فیلترها را با پلاستیک بپوشانید و از نوار الکتریکی برای ایجاد درزگیری محکم بهره ببرید. این قسمت ها نباید خیس شوند پس این مرحله را نادیده نگیرید.

از بین بردن چربی و لکه

 • گرد و غبار سطح را با برس و با جاروبرقی تمیز کنید. از یک برس رنگ برای پاک کردن گرد و غبار سطح بهره ببرید. سپس آن را با جاروبرقی جارو کنید. ممکن است به چند برس با میزان های مختلف احتیاج باشد تا به شما یاری کند به تمام گوشه ها دسترسی پیدا کنید.
 • قطعات آلومینیومی را با یک برس سیمی فلزی تمیز کنید. ورودی در بالای موتور واقع شده است و معمولاً از آلومینیوم ساخته شده است که ممکن است کثیف و سوراخ گردد. یک برس سیمی فلزی را روی کل ورودی و هر قسمت آلومینیومی دیگر، مانند صفحات حروف، بمالید تا آنها را تمیز کنید.
 • محفظه موتور را با جریان ضعیف آب گرم خیس کنید. محل موتور را قبل از استفاده از هر پاک نماینده ای برای از بین بردن کثیفی با جریان ضعیفی از آب گرم اسپری کنید. شستن دهانه به پخش شدن یکنواخت پاک نماینده یاری می نماید و لکه ها را کاهش می دهد.
 • روغن زدای رقیق شده را اسپری کنید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه خیس بخورد. رقیق کردن پاک نماینده یا چربی زدا تمیزی یکنواخت تری را برای شما به ارمغان می آورد. از 1 قسمت آب و 1 قسمت پاک نماینده بهره ببرید.
 • تمام قسمت موتور به جز قسمت های الکتریکی پوشیده شده را اسپری کنید. توجه ویژه ای به ظروف مایع، شیلنگ ها و درپوش ها که مستعد کثیفی هستند داشته باشید.
 • چربی زدا را با جریان ضعیف آب گرم بشویید. از جریان ضعیف آب گرم برای شستشوی گریس و کثیفی موتور بهره ببرید. اگر محفظه موتور همچنان کثیف به نظر می رسد روغن زدای رقیق شده بیشتری اسپری کنید. بگذارید 5 تا 10 دقیقه خیس بخورد، سپس آن را بشویید.

اتمام کار

 • از یک حوله میکروفایبر برای پاک کردن قسمت موتور بهره ببرید. پس از اتمام شستشو، باید آب اضافی را از محفظه موتور خارج کنید. کل محفظه موتور را پاک کنید. وقتی حوله ای که استفاده می کنید خیلی خیس یا کثیف شد از یک حوله میکروفیبر تازه بهره ببرید.
 • آب را از شکاف ها خارج کنید سپس پوشش پلاستیکی را بردارید. از یک کمپرسور یا جاروبرقی فروشگاهی برای مکیدن آب از شکاف های کوچک بهره ببرید. اکنون که قسمت بیشتر موتور خشک شده می توانید چسب برق و پلاستیک را از قسمت های پوشیده شده جدا کنید و دور بریزید.
 • وقتی محفظه موتور کاملا خشک شد باتری را تعویض یا دوباره وصل کنید. اگرچه بیشتر آب را خارج نموده اید باید اجازه دهید خودرو در حالی که کاپوت آن بالا است یک ساعت یا بیشتر بماند تا همه چیز کاملاً خشک گردد. سپس باتری را تعویض یا دوباره وصل کنید.
 • ماشین را روشن کنید و بگذارید کار کند تا به دمای معمولی برسد. پس از خشک شدن کامل موتور، می توانید ماشین را روشن کنید. بگذارید کار کند تا به دمای معمولی برسد سپس آن را خاموش کنید. در این مرحله شما آزاد هستید که با وسیله نقلیه خود مانند شرایط عادی رانندگی کنید.

بایدها و نبایدهای تمیز کردن محفظه موتور خودرو

 • ظاهر و پوشش بیرونی خودرو اغلب توجه همه را به خود جلب می نماید. اما برای آنالیز یک خودرو به کاپوت آن نگاه نکنید به زیر کاپوت توجه کنید. محفظه موتور بدون لکه اغلب دور از تصور بوده و نگهداری از آن سخت تر است.
 • وقتی صحبت از تمیزی و اسپرت بودن خودرو به میان می آید نمای بیرونی خودرو تقریباً بیشتر مورد توجه است. همه ما بیشتر وقت خود را صرف تمیز کردن بدنه خودرو و صیقل دادن و واکس زدن آن نموده اید تا به علت هوای گرم و خراش های جزئی، آن را در برابر ساییدگی محافظت کنید.

گرفتن عکس قبل از برداشتن محفظه

برای تمیز کردن عمیق و کامل، باید به تمام گوشه ها و لبه ها دسترسی پیدا کنید. قبل از آغاز کار حتما دوربین خود را بردارید و از همه چیز عکس بگیرید. حتی اگر حافظه عالی و منابع مرجع زیادی داشته باشید یک عکس می تواند ارزشمند باشد! گاهی اوقات، تنها کافی است یک نگاه ساده به عکس قبل از کار بیندازید تا بدانید آن شیلنگ با خمیدگی عجیب کجا وصل شده است.

از مواد شیمیایی مناسب برای تمیز کردن محفظه موتور خودرو استفاده نکنید

به احتمال زیاد وسوسه شدید که قوطی آئروسل روغن زدای کف را بردارید و کل محفظه موتور را با آن اسپری کنید. پاک نماینده موتور آئروسل برای موتورهایی که به شدت کثیف هستند عالی عمل می نماید. با این حال در بیشتر مواقع این کار خطرناک خواهد بود.

اگر مواد به جای مانده را آبکشی نکنید حتی می تواند باعث خوردگی موتور ماشین شما گردد! با صرف کمی زمان با استفاده از چند پارچه تمیز، به سادگی پاک کردن کثیفی ها را آغاز کنید. اگر کثیفی سرسخت است از مواد شیمیایی تهاجمی تری مانند پاک نماینده ترمز یا کاربراتور بهره ببرید. با این کار از ورود مواد شیمیایی به مکان هایی که نباید وارد شوند جلوگیری نموده و تمیز کردن را می توانید با دقت بیشتری انجام داد!

از شلنگ باغچه بهره ببرید و از واشر پرفشار اجتناب نمایید

اگر احتیاج به شستشوی شن و کثیفی دارید برای انجام کار به واشر پرفشار اعتماد نکنید! واشرهای فشار، آب را با فشار بسیار خطرناکی خارج می نمایند و ممکن است به قسمت هایی از محفظه موتور شما آسیب وارد نمایند. قبل از شستشوی موتور خودرو با استفاده از شلنگ باغ، کمی زمان بگذارید تا تمام اتصالات الکتریکی و دهانه میل لنگ را آنالیز کنید. اگر شلنگ باغ فشار کافی ندارد قبل از آغاز به آرامی لکه های سرسخت را با یک برس موی نرم پاک کنید.

سخن پایانی

جلا دادن قسمت بیرونی خودرو تا زمانی که مانند شیشه بدرخشد اما محفظه موتور آن دست نخورده باقی بماند مانند پریدن زیر دوش و حمام نکردن است. فقط به این علت که هیچ کس موتور را نمی ببیند توجیه خوبی برای تمیز نکردن موتور خودروی شما نیست. اگرچه رفتن به کارواش یا برنامه ریزی برای چک آپ هفتگی خودرو برای بیشتر مردم یک روش معمول است اما رانندگان به دلایلی از تمیز کردن موتور خودرو خودداری می نمایند. بهانه معمولی که می شنویم این است که نمی خواهند به هیچ یک از اجزای حیاتی موتور آسیب برسانند.

در این مقاله آموزش تمیز کردن محفظه موتور خودرو را شرح دادیم و بایدها و نبایدهای این فرایند را متذکر شدیم. امیدواریم با رعایت نکاتی که ذکر شد کارآیی موتور خودروی شما افزایش یافته و از رانندگی با آن لذت ببرید.

منبع:+

منبع: آچاره
انتشار: 11 بهمن 1402 بروزرسانی: 11 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14735

به "آموزش تمیز کردن محفظه موتور خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تمیز کردن محفظه موتور خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید