آمار بچه ها کار حدسی است اما زیاد شده است

به گزارش کنفرانس هکا، آمار دقیقی از بچه ها کار وجود دارد و آمارها حدسی است که این موضوع دلایل خاص خودش را دارد اما به هر حال آمار این بچه ها چه بچه ها ایرانی و چه خارجی زیاد شده است.

آمار بچه ها کار حدسی است اما زیاد شده است

حبیب الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که چرا آمار دقیقی از بچه ها کار وجود ندارد، گفت: در رابطه با آسیب های اجتماعی نمی توانیم، آمار دقیقی بدست بیاوریم، چرا که پدیده هایی مخفی است. در تمام آسیب های اجتماعی اعم از بچه ها کار، شیوع شناسی اجتماعی بچه ها کار و بسیاری دیگر از آسیب های از این دست، آمارهای تقریبی بیان می شود.

مسعودی فرید خاطرنشان کرد: کودکی ممکن است، فقط تابستان ها برای کار به خیابان بیاید و یکی هم ممکن است کل سال بیاید. چند سال قبل، تحقیقی در این زمینه انجام دادیم که آماری حدود 14 هزار کودک در تهران و 70 هزار نفر برای کشور به ما اعلام شد. البته این اقدام هم برآورد بود و حتی شیوع شناسی هم در آن منظور نشد. بطور مثال آماری که در شیوع شناسی اعتیاد وجود دارد، خوداظهاری است. بطور مثال 2 میلیون و 800 هزار نفر آمار مصرف مواد برای یک بار را هم که داشتیم، نتیجه خوداظهاری بود.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در پاسخ به این سوال که آیا راه حل ممکنی برای رسیدن به آمار مشخص درباره بچه ها کار وجود دارد؟ گفت: باید بچه ها را جمع آوری و آنها را نشان دار کنیم. بعد از یکی دو ماه دوباره تعدادی دیگر از آنها را جمع آوری کنیم تا ببینیم از این تعداد جمع آوری شده چند نفر جدید هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون این روش آمارگیری درباره بچه ها کار و خیابان انجام گرفته است؟ گفت: در رابطه با بچه ها خیابانی تا به حال این کار نشده است. تمام آمارهایی که سازمان ها یا اشخاص ارائه می دهند؛ حدسی است.

مسعودی فرید گفت: شیوع شناسی بچه ها خیابان در فصل تابستان نسبت به فصل سرد خیلی متفاوت است. اینها ملاحظات پژوهشی است که باید لحاظ کرد و باید ببینیم تا چه حد سازمان ها توجه کرده اند ...

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در پاسخ به این سوال که اگر بعد از سالها اجرای طرح ساماندهی بچه ها کار، هنوز کودک کار در خیابان وجود دارد و حتی بیشتر هم شده است، آیا به نظر نمی رسد طرح کارآمد نبوده و نیاز به پژوهش بیشتری باشد، اظهار کرد: ممکن است، ایراد از طرح نباشد و باید به زیرساخت های ضروری برای اجرای طرح اشاره کرد که وجود ندارد. چهره آسیب های اجتماعی مدام تغییر می کند. سال 84 وقتی طرح های مربوط به بچه ها کار و خیابان تصویب می شدند، هیچ سهمی برای اداره اتباع نبود، در حالی که الان سهم این اداره در طرح های بچه ها کار خیلی زیاد است. چون بچه ها اتباع زیاد شدند و ناچار سازمان اتباع باید ورود کند.

مسعودی فرید ضمن تاکید بر اینکه فقر، جامعه هدف ما را وسعت می بخشد، گفت: وقتی مسائل اقتصادی و فقر وجود دارد و باعث فربه شدن جمعیت بچه ها کار می شود، این به اشکالات طرح های ما ربطی ندارد. سازمان بهزیستی که نمی تواند جلوی ورودی به جامعه هدف را بگیرد. وظیفه سازمان بهزیستی این است که اگر آسیب اجتماعی دید، در جهت جذب و رسیدگی به آنها اقدام کند.

مسعودی فرید در ارتباط با اقدامات سازمان بهزیستی در ارتباط با بچه ها کار و خیابان اظهار کرد: طبق بررسی ها در سال های گذشته 95 درصد بچه ها کار و خیابان با خانواده هایشان زندگی می کنند؛ بنابراین به جای توسعه مراکز شبانه روزی حمایت از خانواده های بچه ها کار را مدنظر قرار دادیم. بنابراین مراکز روزانه و آموزشی کودک و خانواده راه اندازی شدند. این طرح در استان های تهران، البرز، همدان و ایلام در ابتدا پایلوت اجرا شد و الان در سراسر کشور پیگیری می شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون 63 مرکز روزانه کودک و خانواده در کشور داریم. مراکز روزانه سازمان بهزیستی مراکز حمایتی از خانواده ها و بچه ها محسوب می شوند. از این تعداد 18 مرکز در تهران مستقر است و خیلی از مراکز با نام مراکز پرتو تنها توانستند فضای لازم را از شهرداری اخذ کنند. تمام این مراکز طبق دستورالعمل های سازمان بهزیستی کار می کنند. حتی شهرداری از ما خواسته است، استانداردسازی این مراکز و اعتبارسنجی آنها را طبق استانداردهای سازمان بهزیستی انجام بدهیم.

مسعودی فرید در ارتباط با آمار پذیرش بچه ها کار و خیابان توسط سازمان بهزیستی اظهار کرد: در سال های پیش 5 یا 6 هزار کودک را می توانستیم پذیرش کنیم، اما این آمار امروز به 13 هزار و 700 نفر در هر سال رسیده است. افزایش آمار جامعه هدف ما و بچه ها کار اظهار درستی است. حتی بچه ها کار ایرانی زیادتر شده اند و همچنین امسال بچه هایی که از خارج کشور آمده اند، حجم عظیمی را تشکیل می دهند.

pariha.ir: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

kalarena.com: کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6136

به "آمار بچه ها کار حدسی است اما زیاد شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار بچه ها کار حدسی است اما زیاد شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید