آشنایی با باغ های زیبای ماژورل در مراکش

به گزارش کنفرانس هکا، باغ های ماژورِل با رنگ آبی زیبایی که دارند مانند یاقوتی کبود در شهر سوزان مراکش می درخشند. این باغ ها از طریق ژاک ماژورل احداث و بعد از مرگ وی از طریق ایو سن لوران خریداری و توسعه داده شد.

آشنایی با باغ های زیبای ماژورل در مراکش

کمی آن طرف تر از هیاهوی رنگارنگ محله قدیمی شهر مراکش، جایی که صدای فریاد فروشندگان و عطر ادویه های مختلف هوا را پر کرده است، آرامش باغ های ماژورِل (Majorelle) چشمان شما را به خود خیره خواهد کرد. اینجا یک یاقوت کبود در شهر سوزان آفریقای شمالی بوده که بازدیدکنندگان می توانند با گردش در آن جانی تازه بگیرند.

معماری و گیاهان باغ هماهنگی زیبایی با هم دارند. باغ های ماژورل از حدود 5 هکتار زندگی گیاهی رنگارنگ و شگفت انگیز تشکیل شده و در میان آن ها می توانید آب نماهای زیبا، مسیرهای سایه دار و حتی یک موزه کوچک را نیز ببینید. تمام این سازه ها به رنگ آبی کبالت هستند که به آبی ماژورل نیز شناخته می شود. این رنگ را می توان شناسه اصلی بنا دانست.

نام این باغ ها از هنرمند بنیان گذار فرانسوی آن ژاک ماژورل گرفته شده است که در سال 1886 در شهر نانسی به دنیا آمد. این هنرمند که به سرعت بعد از اولین بازدیدش از مراکش در سال 1917 عاشق آن شد، قطعه زمینی در کنار نخلستانی خارج از دیوارهای شهر خریداری کرده و گونه های مختلف گیاهی را از سرتاسر جهان به آنجا آورد. وی بعداً باغ را توسعه داده و یک ویلای کوچک نیز برای کارگاه شخصی اش در آن ساخت.

به خاطر مسائل مالی روبروی ماژورل، وی تصمیم گرفت تا بهشت زیبای خود را در سال 1947 به روی مردم باز کرده و هزینه ورودی اندکی نیز از آن ها بگیرد. بعد از آن زمان باغ های ماژورل تبدیل به یک جاذبه عمومی شدند. متأسفانه چند سال بعد طی یک حادثه او یکی از پاهای خود را از دست داد و اندکی بعد نیز پای دیگرش قطع شد و به طرز غم انگیزی در سال 1962 در پاریس درگذشت. باغ های مراکشی او زیباترین کار وی بوده و تمام عشقش را برای ساخت آن به کار بست.

طراح فرانسوی ایو سن لوران (Yves Saint Laurent) ناجی این باغ ها بود. او و شریکش پیر برژ (Pierre Bergé) با هم زیاد به مراکش و در واقع باغ های ماژورل سفر می کردند و در نهایت هم زمین های هنرمند را خریداری نموند. باغ های ماژورل در آن زمان مورد تهدید مالکیت ثانویه و ساخت هتل در زمین های آن بودند.

ایو سن لوران و شریکش خود را وقف بازسازی و بهبود ظاهر ماژورل کردند. طی برنامه های آن دو، سیستم آبیاری تازه، 150 گونه گیاهی و یک تیم حرفه ای از باغبان ها و طراحان چشم انداز ها برای اطمینان از آینده باغ ها به مجموعه اضافه شد. دو هنرمند ویلای باغ های ماژورل را برای اقامت خود برگزیدند. بعد از مرگ سن لوران در تابستان سال 2008، خاکستر او در باغ رز ماژورل پراکنده شده و یادمانی از او در مجموعه نصب شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 فروردین 1403 بروزرسانی: 25 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16702

به "آشنایی با باغ های زیبای ماژورل در مراکش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با باغ های زیبای ماژورل در مراکش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید