آرامش بازار مسکن مشروط است

به گزارش کنفرانس هکا، یک کارشناس با بیان این که هم اکنون می توان با اطمینان از انتها دوره رونق مسکن صحبت کرد، اضافه نمود: هدایت امکانات و تقاضای مسکن به اطراف کلانشهرها، کنترل نقدینگی و مهار تورم برای ادامه روند آرام بازار ملک ضروری است.

آرامش بازار مسکن مشروط است

مهدی سلطان محمدی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: بازار مسکن دیگر پتانسیلی برای رشد ندارد و از ماه های قبل این موضوع نمایان شد. افزایش قیمتی که در بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت و خردادماه رخ داد بعضی افراد را متقاعد کرده بود که روند افزایش در سال 1398 هم ادامه پیدا می کند ولی در تیرماه اولین علائم مشهود و عینی از منفی شدن قیمت در مناطقی از تهران دیده شد. چند منطقه نیز افزایش ناچیزی را تجربه کردند که باعث شد معدل کل رشد ماهیانه 4 دهم درصد را نشان بدهد.

وی افزود: هم اکنون می توان با اطمینان بیشتری از انتها دوره رونق بازار مسکن در تهران صحبت کرد. افزایش در حاشیه تهران ادامه داشته اما خواه ناخواه آن مناطق نیز به ثبات می رسند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان این که معمولا چرخه های رونق و رکود مسکن 2 تا 3 سال تداوم داشته است گفت: شدت رونق و رکود به پارامترهایی بستگی دارد. بعضی عوامل از رکود عمیق این دوره حکایت دارد؛ چرا که پیش بینی رشد توان خانوار با توجه به تحریم ها بعید است.

سلطان محمدی ادامه داد: موضوع دیگری که ممکن است این رکود را طولانی تر کند افزایش احتمالی قیمت اسمی مسکن است؛ ولو این که قیمت واقعی در مقایسه با تورم کاهش یابد. واقعیت این است که میزان عرضه زمین در تهران از محدودیت برخوردار است و اگر دولت، امکاناتی را در شهرهای حاشیه ای فراهم کند از فشار تقاضای مسکن در تهران کاسته می گردد. در غیر این به دلیل عرضه محدود زمین و سیاست جدید شهرداری برای جلوگیری از تراکم فروشی با فشار تقاضا در بازار مسکن روبرو می شویم که منحنی قیمت را به سمت بالا می برد.

وی، تورم عمومی را متغیر دیگر موثر بر بخش مسکن دانست و گفت: وضعیت بازار مسکن به این بستگی دارد که عوامل در جهت افزایش یا در جهت کاهش عمل کنند. کم و کیف آن به سیاست هایی برمی گردد که دولت در پیش می گیرد. کمبود بودجه بخش های عمرانی از طریق استقراض، دولت را دچار مشکل خواهد کرد. بخش عمده ای از اوراق توسط بانک ها خریداری می گردد که اثر تورمی دارد. اگرتوسط مردم خریداری می شد اثر تورمی نداشت ولی چون در دست بانک ها است از طریق ارایه تسهیلات به مشتریان بانک بروز می کند و افزایش نقدینگی منجر به تورم می گردد.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد:عامل دیگر، سود بانکی است که متاسفانه در ماه های اخیر رقابت به سمت بالا بردن سود بوده است. این باعث فشار بر روی منابع بانک مرکزی و افزایش نقدینگی می گردد. بیشترین حجم افزایش نقدینگی در سال های گذشته مربوط به بدهی بانک ها به بانک مرکزی بوده است. اگرسیاست گذار پولی، این موارد را کنترل نکند قیمت مسکن به سمت بالا حرکت خواهد کرد. ولی اگر دولت بتواند تورم را مهار کند با روندی که در پیش داریم بسیار بعید است که قیمت مسکن افزایش یابد.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت مسکن شهر تهران در تیرماه 1398 به میانگین 13 میلیون و 350 هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل، تنها 0.4 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 91 درصد رشد یافت. معاملات نیز 4800 فقره بود که کاهش 65 درصدی را نسبت به تیرماه سال قبل نشان می دهد. این حجم از افت فشار ماهیانه قیمت از مردادماه 1394 تا کنون بی سابقه بوده است.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5141

به "آرامش بازار مسکن مشروط است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامش بازار مسکن مشروط است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید