آبفای دزفول درخصوص نشست ستون های مسجد تاریخی جامع باید جوابگو باشد

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: مسجد جامع شهرستان دزفول که یکی از مساجد تاریخی استان خوزستان است، به علت نشت فاضلاب آسیب دیده است و احتیاج فوری به تخصیص بودجه و مرمت دارد.

آبفای دزفول درخصوص نشست ستون های مسجد تاریخی جامع باید جوابگو باشد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خوزستان حجت الله آریایی نیا امروز دوشنبه 10 دی 97 با بیان این که مسجد جامع دزفول یکی از قدیمیترین مساجد استان خوزستان است که بارها مرمت شده است اضافه کرد: مشکل اصلی آسیب بخشی از این مسجد، نشت فاضلاب از کوچه ضلع جنوب شرقی آن است.

رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول ادامه داد: طی چندین سری مکاتبه با شهرداری و باوجود همکاری آنها، متأسفانه زمان از دست رفته بود و آب وارد دیوارهای مسجد شده بود.

او ضمن اشاره به بارندگیها به عنوان یکی از عوامل آسیب خانههای قدیمی و تاریخی، توضیح داد: بارندگیهای خوب سال جاری برای ما مشکلساز شد و با وجود اینکه سال گذشته بام این مسجد ایزوگام شده بود، اما به این دلیل که کسی به صورت مستمر در آنجا حضور ندارد که مراقبت کند، قسمتهایی نشت پیدا نموده و چند آجر از سقف فرو ریخته است.

آریایی نیا درخصوص نشست ستونهای ضلع شرقی این مسجد، مطرح نمود: این نشست به دلیل نشت فاضلاب است که سازمان آبفای دزفول باید جوابگوی آن باشد.

او با بیان این که برنامه فاضلاب شهری دزفول باید جامع باشد توضیح داد: سال های قبل مقداری برای برنامه فاضلاب هزینه کردند، اما حدود دو سال است که دیگر اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

اولین و قدیمی ترین مسجدی که در دزفول ساخته شده است، جامع است که در مرکز شهرستان دزفول٬در خیابان امام خمینی قرار گرفته است. ساخت این مسجد که به سبک معماری دوره ساسانی است، بین قرن های سوم و چهارم هجری قمری اجرا شده است؛ البته اختلاف نظراتی وجود دارد و بعضی مأخذها تاریخ ساخت مسجد جامع دزفول را سده هفتم هجری قمری می دانند.

درکتاب یادگارهای خوزستان نوشته ایرج افشار آمده که این مسجد در سدهٔ 7 و 12 بازسازی شده و ایوان شرقی آن از بناهای دوران صفویه است که در سال 1110 ه .ق بنا شده است؛ و سردر و گلدسته های آن از قرن 12 است و درساختن این بنا از شیوه معماری کاخ ایوان کرخه استفاده شده است.

مرحوم سید محمد علی امام اتاق شرق مسجد جامع را قدیمی ترین قسمت مسجد نوشته است که به آن غریب خانه هم می گویند.

این مسجد تاریخی در تاریخ 29 آذر 1316 با شماره 287 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ayrokh.ir: مجله گردشگری و مسافرتی

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5094

به "آبفای دزفول درخصوص نشست ستون های مسجد تاریخی جامع باید جوابگو باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبفای دزفول درخصوص نشست ستون های مسجد تاریخی جامع باید جوابگو باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید