5 گانه ای که استقلال 97 را ساخت

به گزارش کنفرانس هکا، روزهای خاتمهی سال 97 برای استقلال با مصاحبه ای از شفر به خاتمه می رسد که سرشار است از وعده های آینده ای درخشان. در حالی که طرفداران استقلال منتظر هستند که خاتمه همین فصل قهرمانی را جشن بگیرند.

5 گانه ای که استقلال 97 را ساخت

5 گانه ای که استقلال 97 را می سازد

به تیم و باشگاه استقلال در طول سال 97 که نگاه کنیم، جدا از همه حاشیه ها و اتفاقات ریز و درشت، 5 آیتم اصلی است که بدنه اصلی اتفاقات سال این باشگاه را رقم می زند:

وعده شفر برای فصل آینده

روزهای خاتمهی سال 97 برای استقلال با مصاحبه ای از شفر به خاتمه می رسد که سرشار است از وعده های آینده ای درخشان. در حالی که طرفداران استقلال منتظر هستند که خاتمه همین فصل قهرمانی را جشن بگیرند اما شفر در مصاحبه خود می گوید: ما فصل را با 60 درصد آمادگی آغاز کردیم و الان با 80 درصد آمادگی به رتبه دوم جدول رسیدیم اما نمی خواهم سال آینده هم مثل سال گذشته گردد. من به مدیر باشگاه نامه زدم و مطالبی به او گفتم که این تیم باید بماند و با بازیکنان باید قبل از اینکه پیشنهاد جدیدی دریافت نمایند، قرارداد جدید امضا گردد. ما می دانیم لیگ در حال تمام شدن است، اما فصل آینده باید کار بزرگی در آسیا و لیگ برتر انجام دهیم. مدیرعامل لیست من را دارد و امیدوارم کارها زودتر آغاز گردد. او از لیستی می گوید که به باشگاه تحویل داده و با وعده پیروزیتی که فصل آینده محقق خواهد شد، از حالا خود را از زیر بار انتقادهای شکست احتمالی می رهاند.

بعد از آغاز خوبی که شفر در استقلال داشت، باشگاه قرارداد او را به مدت دو فصل دیگر تمدید کرد. آن هم درست صبح روزی که قرار بود فینال جام حذفی برگزار گردد. البته که شفر در فصل جاری، عملکرد بدی نداشته و توانسته در برهه کنونی استقلال را تا رتبه دوم جدول رده بندی هم بالا بیاورد اما در چنین شرایطی از او انتظار نمی رود که پیروزیت را به فصل بعد موکول کند و وعده پیروزیتی دور را به طرفداران پیشکش کند.

خریدهای خارجی، نقطه ضعف سرمربی

خریدهای خارجی یکی از مهم ترین و پردردسرترین ماجراهای استقلال در سالی بود که گذشت. اتفاقی که یکی از بزرگ ترین نقطه ضعف های شفر را هم نمایان می کرد. درست است که مدیران باشگاه در ابتدای سال تیام و جباروف را از دست دادند اما انتخاب شفر برای اضافه شدن گرو و نیومایر به جای جباروف و تیام به انتخاب های پیروزی نبود. در حالی که همان زمان باشگاه طارق همام را به استقلال اضافه نمود و از دو خرید گرو و نیومایر که زیر نظر شفر صورت گرفته بودند، خرید به مراتب پیروز تری به حساب می آمد. به خصوص که گرو و نیومایر حتی در گذر زمان هم پیروز نشدند خود را با تیم هماهنگ نمایند و به خواسته های شفر نزدیک شوند.

باشگاه استقلال در نیم فصل هم ایسما، منشا و پاتوسی را با نظر مستقیم شفر جذب نکرده بود اما هر سه آن ها خریدهای خوبی بودند. مقایسه گرو و نیومایر با طارق، منشا، پاتوسی و ایسما یک واقعیت را تعیین می نماید که خریدهای شفر ناکام بوده اند و خریدهای باشگاه پیروز. این موضوع هم احتمالاً از وسواس و دقت پایین شفر درباره خریدهای خارجی اش نشأت می گیرد.

بازگشت فرهاد مجیدی

بازگشت فرهاد مجیدی به استقلال، در قامت مربی، یکی از اتفاقات مهم سال استقلال است. بعد از چند فصل که از حضور فرهاد مجیدی به عنوان مربی یا حتی گاهی سرمربی در استقلال صحبت می شد، بالاخره او به عنوان دستیار شفر به استقلال بازگشت. بازگشت او همزمان با مقطعی شد که استقلال وارد بحرانی جدی می شد. بهبود شرایط استقلال بعد از بازگشت فرهاد مجیدی و گلزنی مهاجمان، باعث می شد که خیلی ها به نقش تأثیرگذار او اشاره نمایند. در حالی که شاید خیلی دور از ذهن بود که بخواهیم حل بحران استقلال را به نقش موثر فرهاد در این مدت زمان کوتاه مرتبط بدانیم. منطقی تر این است که بگوییم براساس آنچه از ظاهر استقلال بر می آید، نمی توان در پیروزیت های استقلال نقش پررنگی برای فرهاد مجیدی تعریف کنیم.

هرچند که برای همه واضح است که مجیدی از همین حالا به سرمربی گری فصل آینده استقلال فکر می نماید و خیلی بدش نمی آید که همه جا از تأثیرگذاری اش گفته گردد. با این حال اما با توجه به قراردادی که شفر برای فصل آینده دارد و ضرری که به خاطر قطع همکاری با او به استقلال تحمیل می گردد، شاید فرهاد باید برای سرمربی گری در دو فصل آینده برنامه ریزی کند.

نقش مبهم کمیته فنی

کمیته فنی استقلال به واقع یکی از ابهامات بزرگ سال در این باشگاه بوده و هست. پرویز مظلومی، بهتاش فریبا، مجید نامجو مطلق، مجید رضایی و امیدرضا روانخواه، افرادی بودند که شهریور 97 به عنوان اعضای کمیته فنی باشگاه استقلال منصوب و معرفی شدند. اعضای این کمیته و مدیریت باشگاه استقلال از همان ابتدا اصرار داشتند که نقش کمیته فنی را یک نقش تصمیم گیرنده در تیم و باشگاه جلوه دهند. هرچند از همان ابتدا هم تعیین بود شفر کسی نیست که برای تصمیم هایش منتظر نظر کمیته فنی بماند. حتی بعد از اینکه اعضای کمیته فنی جلسه ای با شفر گذاشتند و به قول خودشان او را توجیه کردند که قرار نیست جای او را بگیرند، باز هم شفر دلیلی برای مشورت با کمیته فنی نمی دید.

حالا بعد از اینکه این کمیته در جابجایی زمستانی هم تأثیر چندانی نداشت، تعیین نیست این کمیته واقعاً چه نقشی در استقلال داشته، چه هدفی را دنبال می نماید و چه وظایفی دارد؟ اصلاً تعریف روشنی از این کمیته فنی وجود ندارد و چه بسا وجودش به روند کاری کادرفنی هم آسیب برساند. آسیب هایی که شاید بعدها از لابه لای صحبت های شفر بتوان به آن ها پی برد.

ابهام و سوال اصلی هم اینجاست که اگر باشگاه به کمیته فنی اعتقاد دارد، چرا هیچ نقش و وظیفه روشنی به آن محول نکرده است و اگر هم اعتقادی به این کمیته وجود ندارد، دلیلی برای ادامه کارش وجود نخواهد داشت.

رقابت بی خاتمه رحمتی و حسینی

رقابت بین مهدی رحمتی و حسین حسینی، پای ثابت تمام هفته های استقلال بوده و هست. پیش از هر بازی این سوال بزرگ وجود دارد که رحمتی درون دروازه قرار خواهد گرفت یا حسینی؟ این رقابت وقتی حادتر می گردد که قرارداد هر دوی آن ها در خاتمه فصل به خاتمه می رسد و باشگاه استقلال چاره ای ندارد جز اینکه از حالا برای پاسخ به این سوال سخت برنامه ریزی کند که رحمتی را انتخاب کند یا حسینی را؟

از یک سو انتخاب مهدی رحمتی با توجه به تجربه و توان فنی اش، دروازه بان مورد علاقه شفر است و راه و رسم حرفه ای ماندن در ترکیب یک تیم را خوب بلد است. از طرف دیگر باشگاه استقلال با سرمایه گذاری روی حسینی می تواند پست دروازه بانی اش را تا 10 سال دیگر هم بیمه کند و حسینی هم دیگر حاضر نیست با ماندن در استقلالی که رحمتی را دارد، همچنان نیمکت نشین بماند. همه این دلایل کافی است که استقلال را بر سر دوراهی سختی برای انتخاب دروازه بان فصل آینده بدانیم.

استقلالی ها همین حالا هم بابت قرارداد سه ساله ای که با خسرو حیدری بسته اند، متضرر شده اند. او که همان زمان هم فوتبالش تمام شده بود، حالا بدون اینکه مهره ای ارزشمند برای استقلال به حساب بیاید، مبلغ قراردادی معادل قرارداد یک سوپراستار دارد. این تجربه تلخ باعث می گردد استقلال برای تمدید با رحمتی کمی بیشتر تأمل و آنالیز کند.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2419

به "5 گانه ای که استقلال 97 را ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 گانه ای که استقلال 97 را ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید