3 سناریوی افزایش دستمزد کارگران ، حداقل حقوق در سال 99 چقدر می شود؟

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش تجارت نیوز، طبق ماده 41 قانون کار شورای عالی کار شامل سه کننده دولت، سه کننده کارگر و سه کننده کارفرما هرساله بر اساس دو مولفه تورم و سبد هزینه خانوار، میزان افزایش حداقل حقوق کارگران را تعیین می کنند.

3 سناریوی افزایش دستمزد کارگران ، حداقل حقوق در سال 99 چقدر می شود؟

در اسفند ماه سال 98 هرچند جلسات شورای عالی کار برگزار گشت اما اعضای آن درباره میزان افزایش حقوق سال 99 به نتیجه نرسیدند و به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است در نیمه نخست سال 99 در این مورد تصمیم گیری شود. اما چه سناریوهایی برای این افزایش دستمزد محتمل تر هستند؟

رسیدن حداقل دستمزد به 2.8 میلیون تومان؛ شاید این عبارت اولین سناریوی افزایش دستمزد سال 99 بود که در رسانه ها به عنوان پیشنهاد نمایندگان کارگران مطرح شد. اما این برآورد با شک و تردیدهایی همراه است و واکنش کارفرمایان را به همراه داشت.

اصغر آهنی ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار در مصاحبه با تجارت نیوز گفته است: کارفرمایان می توانند حداکثر 15 درصد حقوق کارگران را افزایش دهند؛ به هیچ وجه عنوان امکان افزایش حقوق بیش از 15 درصد وجود ندارد که این درصد معادل حدود 200 هزار تومان است.

این درحالیست که در حال حاضر حداقل حقوق کارگران 1.5 میلیون تومان است و در کنار این دو سناریو مطرح شده، می توان به سناریویی که به سنوات گذشته نزدیک تر است هم اشاره کرد.

اگر امسال هم آخرین تورم اعلامی توسط مرکز آمار ایران را مدنظر قرار دهند میزان افزایش حداقل دستمزد 35 درصد خواهد بود که با این میزان افزایش، حداقل دستمزد به دو میلیون تومان می رسد.

پیش از تصمیم گیری برای حداقل بگیران جامعه کارگری، برای افزایش حقوق کارمندان دولتی در بودجه سال 99 این چنین تصمیم گیری شد که میزان افزایش حقوق کارمندان دولتی برای سال 99 معادل 15 درصد باشد.

مجله عکسها: مجله تفریحی و سرگرمی عکسها

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9493

به "3 سناریوی افزایش دستمزد کارگران ، حداقل حقوق در سال 99 چقدر می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 سناریوی افزایش دستمزد کارگران ، حداقل حقوق در سال 99 چقدر می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید