17 آذر لایحه بودجه 99 تقدیم مجلس می گردد

به گزارش کنفرانس هکا، عضو هیات رئیسه مجلس از تقدیم لایحه بودجه سال 99 توسط رئیس جمهور اطلاع داد.

17 آذر لایحه بودجه 99 تقدیم مجلس می گردد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، بهروز نعمتی با اشاره به ماده 182 آیین نامه داخلی مجلس که مربوط به ارسال لایحه بودجه سنواتی از سوی دولت است، گفت: طبق آیین نامه داخلی و برنامه ای که دولت اعلام نموده است، لایحه بودجه سال 99، روز یکشنبه 17 آذر ماه تقدیم مجلس می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: طبق گفته های رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور، مهمترین تفاوت لایحه بودجه سال 99 با قوانین بودجه سنوات گذشته، عملیاتی بودن آن است.

این عضو هیات رئیسه مجلس تاکید نمود: طبق روال همواره، رئیس جمهور برای تقدیم لایحه بودجه سال 99، در نشست علنی روز یکشنبه 17 آذرماه حضور پیدا می نماید.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در فصل تصویب لایحه بودجه سنواتی آیین نامه داخلی مجلس (مواد 182 تا 184) آمده، دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا پانزدهم آذرماه هر سال به مجلس تسلیم کند. نحوه رسیدگی به لایحه بودجه، یک شورى خواهد بود و ترتیب رسیدگى به توضیح زیر است:

1- نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه سالانه کل کشور و پیوست ها و سوابق آن تا مدت ده روز مى توانند پیشنهادهاى خود را به کمیسیون هاى تخصصى مجلس تقدیم کند.

2- کمیسیون هاى تخصصى موظفند حداکثر تا پانزده روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کند.

3- کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف پانزده روز پس از انتها مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگى به گزارش کمیسیون هاى تخصصى گزارش نهائى خود راتنظیم وبه مجلس شوراى اسلامى تقدیم نماید. مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیأت رئیسه قابل تمدید است.

4- در جلسه علنى، پس از رسیدگى به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهاى مربوط به درآمد ها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومى دولت رسیدگى و سقف آن به تصویب خواهد رسید. پس از آن پیشنهادهاى مربوط به تبصره ها و ردیف ها رسیدگى مى شود.

تبصره 1- در جلسه علنى، تنها پیشنهادهایى که توسط نمایندگان وکمیسیون ها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده، مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه، قابل طرح است. پیشنهاد هایی که منبع درآمد مشخصی نداشته باشد قابل طرح نخواهد بود و پیشنهاد هایی که مازاد بر سرجمع نباشد زمانی قابل طرح است که ردیف مشخص جایگزین را مشخص کند. تشخیص موارد مذکور با رئیس جلسه خواهد بود.

تبصره 2- نحوه رسیدگى به متمم، اصلاحیه هاى بودجه و سایر مواردى که در این ماده پیش بینى نشده طبق مقررات معمول در این آیین نامه خواهد بود.

تبصره 3- کمیسیون موظف است گزارش خود را ارائه کند و گزارش مسکوت ماندن از کمیسیون تلفیق پذیرفته نیست. چنانچه گزارش کمیسیون مبنی بر رد کلیات لایحه باشد و در مجلس نیز کلیات لایحه به تصویب نرسد، مراتب به دولت اعلام می شود تا حداکثر ظرف مدت دو هفته لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند و اگر کلیات لایحه به تصویب مجلس برسد، به کمیسیون تلفیق اعاده می شود تا ظرف مدت پانزده روز گزارش جدید را به مجلس تقدیم کند.

در ماده 183 تاکید شده است که جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه باید بلاانقطاع در کلیه ایام هفته غیر از آدینه و تعطیلات رسمى، حداقل روزى چهار ساعت منعقد شود و تا موقعى که شور و مذاکره انتها نیافته و رأى مجلس أخذ نشده است از دستور خارج نمى شود و هیچ لایحه یا طرح دیگر نمى تواند مطرح باشد مگر لایحه یک یا چنددوازدهم بودجه درصورت ضرورت.

تبصره- اگر مطالب فورى و فوتى اعم از طرح ها و لوایح دوفوریتى و ... پیش آید که به تشخیص مجلس تأخیر آن موجب زیان جبران ناپذیرى باشد، در این صورت براى طرح و تصویب آن موقع مشخصى مشخص مى شود.

همچنین ماده 184 می گوید چنانچه لایحه بودجه سالانه کشور تا تاریخ مشخص شده در این آیین نامه به مجلس تسلیم نشود دولت موظف است لایحه چند دوازدهم بودجه را نیز به مجلس تسلیم شود.

این لایحه پس از چاپ و توزیع در دستور کار مجلس قرار می گیرد. ابتداء نماینده دولت و سپس دو مخالف و دو موافق به ترتیب هرکدام به مدت پنج دقیقه صحبت می نمایند و سپس کلیات لایحه به رأی گذاشته می شود. درصورت تصویب، رسیدگی به لایحه در ردیف اول دستور جلسه علنی بعد قرار می گیرد. در وقت رسیدگی ابتداء پیشنهاد نمایندگان درخصوص میزان چند دوازدهم مطرح و درصورت عدم تصویب نسبت به عدد چند دوازدهم پیشنهادی دولت رأی گیری می شود.

تبصره 1- مجلس چند دوازدهم بودجه را بر مبنای آخرین قانون بودجه سالانه مصوب مجلس رسیدگی می نماید.

تبصره 2- حداکثر مدتی که مجلس می تواند برای بودجه چند دوازدهم تصویب نماید سه دوازدهم است.

بند ج. ماده 108 آمده است در کلیات لایحه بودجه سالانه کل کشور پس از نطق رئیس جمهور، سخنگوی کمیسیون گزارش خود را ارائه می دهد سپس حداکثر پنج نفر از نمایندگان به عنوان مخالف گزارش کمیسیون و پنج نفر به عنوان موافق گزارش کمیسیون به ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق هر کدام حداکثر ده دقیقه صحبت می نمایند. پس از آن نماینده دولت به مدت بیست دقیقه و در انتها، سخنگوی کمیسیون صحبت می نماید. مجموع زمان صحبت سخنگوی کمیسیون سی دقیقه خواهد بود.

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7531

به "17 آذر لایحه بودجه 99 تقدیم مجلس می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 آذر لایحه بودجه 99 تقدیم مجلس می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید