10 ترفند ساده برای کم کردن مصرف سوخت خودرو

به گزارش کنفرانس هکا، اگر چه نمی توانیم قیمت سوخت را کاهش دهیم، اما حداقل می توانیم ترفند هایی برای مصرف بهینه سوخت را به شما پیشنهاد دهیم.

10 ترفند ساده برای کم کردن مصرف سوخت خودرو

به گزارش خودروبانک، قیمت سوخت در بیشتر منطقه ها جهان گران است. اگر چه نمی توانیم قیمت سوخت را کاهش دهیم، اما حداقل می توانیم ترفند هایی برای مصرف بهینه سوخت را به شما پیشنهاد دهیم.

سرویس های تعمیر و نگهداری خودرو را انجام دهید

چراغ چک موتور را نادیده نگیرید. موتور های نو با سیستم های کامپیوتری پیشرفته کار می نمایند؛ حتی اگر خودرو به خوبی کار می نماید، ایجاد مشکل در یک سنسور می تواند باعث افزایش مصرف سوخت خودرو گردد. بعلاوه فیلتر های سوخت و هوا را به طور منظم تعویض کنید. ترمز های چسبنده و فرمان تنظیم نشده نیز مقاومت غلتشی و در نتیجه مصرف سوخت را افزایش می دهند.

باد تایر ها را تنظیم نگه دارید

این نکته را می توان بخشی از سرویس تعمیر و نگهداری خودرو در نظر گرفت، اما باید جداگانه به آن اشاره نمود، چون اغلب نادیده گرفته می گردد. اگر فشار باد تایر فقط یک psi کمتر از مقدار مناسب باشد مصرف سوخت را 0.4 درصد افزایش می دهد. بهتر است به جای بادکردن تایر تا مقدار حدبیشتر ثبت شده روی آن، به دستورالعمل خودروساز در این زمینه توجه کنید.

از شر وزن اضافی خلاص شوید

درآوردن تمام جایگاه های خودرو به جز جایگاه راننده یک امر ضروری برای موفقیت در مسابقات درگ است، اما به صورت کلی هر خودروی سبک سوخت کمتری مصرف می نماید. اگر وسایل اضافی زیادی در خودرو دارید آن ها را در جای دیگری نگهداری کنید، چون هر چه وزن خودرو بیشتر باشد، سوخت بیشتری مصرف می نماید.

خاموش کردن سیستم تهویه مطبوع

این کار شاید برای کسانی که در منطقه ها گرم زندگی می نمایند سخت باشد. قدرت کمپرسور تهویه مطبوع از موتور تأمین می گردد و بخشی از مصرف سوخت به این کار اختصاص می یابد. البته خاموش کردن تهویه مطبوع و پایین دادن شیشه ها هم به علت مسائل آیرودینامیک باعث افزایش مصرف سوخت می گردد. به جای این کار می توان از سایبان برای خنک نگه داشتن خودرو در طول روز استفاده کرد. بعلاوه بیشتر سیستم های کنترل تهویه دارای یک دریچه خالی هستند که بدون استفاده از سیستم تهویه مطبوع هوای بیرون را به داخل کابین هدایت می نماید.

اهمیت آیرودینامیک - بازکردن باربند

این که خودروسازان درباره ضریب درگ نوترین مدل های برقی خود صحبت می نمایند علت مهمی دارد. آیرودینامیک بهتر به معنای قدرت مورد احتیاج کمتر برای غلبه بر مقاومت هوا و در نتیجه مصرف سوخت کمتر است. اگر خودرو یا شاسی بلند شما باربند دارد، وقتی از آن استفاده نمی کنید آن را باز کنید یا بار های اضافی روی آن را در جای دیگری نگهداری کنید.

بیش از حد گاز ندهید

احتمالاً این مورد را هم زیاد شنیده باشید، اما ارزش تکرارکردن را دارد. برترین روش رانندگی، رانندگی آرام و روان همراه با گازدادن ملایم است. رعایت سرعت مجاز یا رانندگی با سرعت کمی کمتر از حد مجاز مصرف سوخت خودرو را بهینه می نماید.

برای رفت وآمد خود برنامه ریزی داشته باشید

این که شرکت ها پول زیادی را صرف مسائل لجستیکی می نمایند علت خوبی دارد. مثلاً اگر بتوانید مسیری را برای رانندگی روزمره خود انتخاب کنید که یک مایل از مقدار مسافت طی شده به وسیله شما را کاهش می دهد، صرفه جویی زیادی در مصرف سوخت خواهید کرد. رفتن به منطقه ها پرترافیک در ساعاتی غیر از ساعت شلوغی نیز قطعاً در این زمینه یاری می نماید.

برای توقف کوتاه خودرو را خاموش نکنید

هنگام توقف پشت چراغ های هدایت یا سایر شرایط های ترافیکی خودرو را خاموش نکنید. این کار برای خودرو های دارای سامانه خاموش روشن خوب است، اما در خودرو هایی که به این سیستم مجهز نیستند منجر به فرسایش قطعات می گردد.

از بنزین با اکتان مناسب بهره ببرید

قیمت سوخت در بالاترین حد خود واقع شده است و بنزین اکتان بالا از سایر انواع آن گران تر است. شاید وسوسه شوید که سوخت اکتان پایین را انتخاب کنید، اما بهتر است همواره از اکتان توصیه شده به وسیله خودروساز بهره ببرید. استفاده از بنزین اکتان بالا لزوماً منجر به مصرف بهینه سوخت نمی گردد، اما استفاده از بنزین اکتان پایین ممکن است برای شما دردسرساز گردد، چون کامپیوتر موتور زمان اشتعال را مطابق با سوخت مورد استفاده تنظیم خواهد نمود و این می تواند منجر به افزایش مصرف سوخت گردد.

موتور را در دور موتور خیلی پایین نگه ندارید

نگه داشتن موتور در دور موتور خیلی پایین و حرکت در حالت دنده مرده می تواند به آن آسیب برساند. رانندگی آرام و روان نقش مهمی در مصرف بهینه سوخت دارد. این در خصوص یک فورد موستانگ قدیمی یا نوترین تویوتا پریوس هیبریدی هم صدق می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13688

به "10 ترفند ساده برای کم کردن مصرف سوخت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ترفند ساده برای کم کردن مصرف سوخت خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید