گوگل از ابتدا هم در ساخت تبلت جدی نبود!

به گزارش کنفرانس هکا، چند روز گذشته یک خبر دنیای تکنولوژی را معطوف خود کرد و آن این بود که گوگل دیگر نمی خواهد تبلت بسازد. این شرکت در حال توسعه دو تبلت جدید بود که گفته شده توسعه این محصولات متوقف شدند و کسانی که روی آن ها کار می کردند نیز به پروژه های دیگر گوگل منتقل شده اند. پیش از این نیز گوگل بار دیگر و به خاطر لو دادن طراحی پیکسل 4، در صدر اخبار بود. این شرکت حالا سیاست مخفی کاری را کنار گذاشته و می گوید تمرکز خود را از روی تبلت ها برداشته و ترجیح می دهد روی کامپیوترهایی مثل پیکسل بوک کار کند.

گوگل از ابتدا هم در ساخت تبلت جدی نبود!

اما این خبر به این معنی نیست که دیگر تبلتی با اندروید یا ChromeOS نخواهیم دید. مدیر بخش سخت افزار گوگل، آقای Rick Osterloh، در توییتی اعلام نموده که این شرکت همچنان با شرکت هایی که قصد ساخت تبلت اندرویدی یا مبتنی بر ChromeOS دارند، همکاری خواهد داشت.

البته ما مطمئن نیستیم اگر جای شرکت های سازنده تبلت بودیم، از این خبر مسرور می شدیم و با خیالی آسوده، تبلت جدیدمان رو توسعه می دادیم. البته که یک دلیل شکست گوگل در ساخت تبلت، به مسائل سخت افزاری بر می گردد اما بهینه نبودن پلتفرم های اندروید و ChromeOS برای تبلت ها نیز موضوعی غیر قابل انکار است. حالا هم که خود گوگل دیگر تبلت نمی سازد، دیگر شرکت ها هم بعید است سراغ توسعه تبلت های اندرویدی یا مبتنی بر کروم بروند.

درواقع گوگل با این کار خود نشان داد که دیگر به بازار تبلت ها آنقدر اهمیت نمی دهد. یا حداقل این شرکت به اندازه مایکروسافت و اپل، به تبلت ها اهمیتی نمی دهد.

نویسنده ورج می گوید با تمام تبلت های گوگل از اولین تبلت که با همکاری موتورولا ساخته شد و Xoom نام داشت، تا تبلت های نکسوسی و تبلت پیکسل اسلیت را دیده و با آن ها کار نموده است. او می گوید فرقی نداشت که این تبلت ها با سیستم عامل اندروید همراه بودند یا کروم؛ در هر صورت تجربه کاربری تمامی آن ها، ضعیف بود.

قرار نیست حوصله شما را با تاریخچه تبلت های گوگل سر ببریم اما وقتی به این محصولات نگاه می کنیم، می بینیم که تعدادی از آن ها سخت افزاری خیلی خوب داشتند. تبلت پیکسل C برای مثال، اگرچه کیبرد دلچسبی نداشت اما خود تبلت جذاب بود و حتی از نظر طراحی، ما را یاد آیپد پرو کنونی می انداخت.

تبلت نکسوس 7 را هم حتما به خاطر دارید. اصلا وقتی اسم نکسوس 7 شنیده می گردد، اندرویدی ها آهی از ته دل می کشند که انگار درباره یک عشق قدیمی صحبت می کنیم. نکسوس 7 نسل اول واقعا محصول خوبی بود اما نه به عنوان یک تبلت. درواقع نکسوس 7 زمانی به بازار آمد که هنوز وارد دوره گوشی های بزرگ نشده بودیم و از همین رو، بیش از همه حس یک گوشی بسیار بزرگ را القا می کرد.

هر تبلتی که گوگل ساخت، اگرچه سخت افزار خوبی داشت اما همواره نکات منفی و به خصوص در حوزه نرم افزار داشت. نکسوس 7 توانست محصول موفقی باشد چون آنقدری که باید، تبلت نبود!

مطمئن هستیم که مهندسین و افراد مختلف در شرکت گوگل، در کوشش بودند (و هنوز هم هستند) تا بتوانند تبلت مبتنی بر اندروید و ChromeOS عالی بسازند. شواهد آن را هم می توانید در چیزهایی مثل نمایشگر فوق العاده پیکسل اسلیت یا کیبرد اندرویدی پشتیبانی کننده از ژست های حرکتی در پیکسل اسلیت ببینید. اما این موارد نمی توانند برای کاربران اغوا کننده باشند تا به خاطر آن ها، سراغ تبلت های گوگل بروند.

اگر مراسم های Google IO را هم دیده باشید، می بینید که بیش از هرچیزی درباره اندروید روی گوشی صحبت می گردد و کمتر شاهد امکانات نرم افزاری جدید برای تبلت های این شرکت هستیم. این یعنی تبلت برای گوگل اولویت ندارد و وقتی چنین اتفاقی می افتد، در نهایت نمی توان محصولی مناسب برای کاربران عرضه کرد. فکر می کنم اگر محصولی می سازید، اگر آن محصول جزو اولویت های اصلی شما نباشد، در اصل حکم مرگ آن را امضا نموده اید.

چنین اتفاقی، به این منجر می گردد که گوگل هیچوقت کوشش کافی برای حل مسائل تبلت های خود نداشته و یک مشکل که سالهاست کاربران را درگیر خود نموده، عدم بهینه بودن اپلیکیشن ها برای نمایشگر های بزرگ تبلت ها است.

هر سال و در هر آنالیز تخصصی تبلت های جدید گوگل، شاهد یک شکایت قدیمی هستیم و آن مشکل اپلیکیشن های تبلت های اندرویدی یا ChromeOS است. ساختن یک اکوسیستم غنی از اپلیکیشن های مختلف، کار واقعا سختی است. پلتفرم های کمی توانسته اند این چالش را پشت سر بگذارند. شاید بتوانیم هزاران دلیل بیاوریم که چرا گوگل نتوانسته چنین کاری را برای اپلیکیشن های اندرویدی روی تبلت ها انجام دهد. شاید گوگل نتوانسته آنقدر تبلت بفروشد که برای بهینه کردن اپلیکیشن ها کوشش کند. شاید ابزار ساخت اپلیکیشن ها، برای ساخت نسخه های تبلت کافی و یا بهینه نیست. شاید عموم کاربران تبلت های اندرویدی نیز به دنبال اپلیکیشن های بهتر نیستند یا از تبلت های خود نهایت استفاده را نمی برند. شاید پولی در این حوزه نیست. شاید هیچکس فکرش را نمی کرد که گوگل تا این حد به پشتیبانی از تبلت ها ادامه دهد.

احتمالا، تمام دلایل بالا برای این موضوع صحیح هستند. حل کردن هرکدام از این دلایل، نیازمند اشتیاق، مهارت و تعهد از سوی یک تیم کوچک است اما حل کردن تمامشان، نیازمند کوشش کل یک شرکت است.

اینکه بخواهیم بفهمیم واقعا گوگل چه هدفی از ساخت تبلت هایش داشته، همواره سخت بوده است. اما وقتی که به نتیجه تبلت های اندرویدی (و حالا مبتنی بر ChromeOS) با عینک بی توجهی نگاه می کنیم، می فهمیم که چرا استراتژی های گوگل درست نبوده اند.

هرسال دیدیم که گوگل کوشش جدیدی رونمایی می نماید و می خواهد با آن دوباره وارد حوزه تبلت گردد. گوگل رابط کاربری سیستم عامل تبلت ها را هرسال تغییر داد. سپس فرم کلی تبلت ها را هرسال تغییر داد. تبلت هایی بزرگ تر و سپس تبلت هایی کوچک تر فراوری کرد و یک سال تبلت ها گران تر شدند و سال بعد ارزان تر. یعنی گوگل هرکاری کرد تا بتواند با یکی از آن ها، وارد بازار تبلت ها گردد اما این اتفاق نیفتاد و هر کوشش، به گونه ای باخت.

تمام این ها ما را رساند به تبلتی که این شرکت سال گذشته با نام پیکسل اسلیت معرفی کرد. این بار کوشش جدید گوگل، عرضه یک تبلت مبتنی بر ChromeOS بود که می توانست اپلیکیشن های اندرویدی را باز کند. این یعنی کاربر هم از تجربه یک مرورگر دسکتاپ بهره می برد و هم از اپلیکیشن های موبایلی.

این ایده واقعا خوب بود و ما آن را دوست داشتیم اما محصول نهایی، نمی توانست به خوبی عمل کند. رابط کاربری که در چارچوب یک لپ تاپ کاملا سریع و عالی کار می کرد، به محض جدا کردن کیبرد تبدیل به یک تجربه کاربری پر از لگ و مشکل می شد. در همین حین وقتی به محصول عالی مثل پیکسل بوک نگاه می کردیم، می دیدیم که ChromeOS چقدر می تواند خوب و بهینه باشد اما وقتی وارد محصول مثل پیکسل اسلیت شد، از آن ناامید شدیم.

ما هیچوقت نتوانستیم بفهمیم که چرا تجربه کاربری ChromeOS به عنوان یک تبلت، انقدر ضعیف و ناقص است اما می دانیم که در سه سال گذشته، گوگل مدام سعی نموده این مشکل را بهبود ببخشد. تنها دلیلی که برای ضعف های کنونی ChromeOS روی یک تبلت می توانیم پیدا کنیم، این است که این ایده برای گوگل آنقدر اهمیت ندارد که تمام تمرکز خود را روی آن بگذارد.

نویسنده این مطلب در وب سایت ورج، این پست را تنها با استفاده از آیپد پرو خود نوشته. او می گوید نمی خواهد این بحث مقایسه ای آیپد با تبلت های گوگل را باز کند چراکه فکر می نماید رابطه مستقیمی بین موفقیت آیپد و شکست تبلت های گوگل وجود ندارد.

اما این دو را از این جهت که گوگل تصمیم گرفته کسب و کار تبلت های خود را ببندد، ارتباط مستقیمی دارند. آیپد پرو فرسخ ها از رقبای خود در دنیای تبلت ها جلوتر است و با سرعت پیش می رود. اگر گوگل بخواهد تبلتی در حد و اندازه های آیپد پرو امروزی فراوری کند، باید شاهد یک معجزه در شرکت خود باشد. طبیعی است که گوگل نتواند تبلتی به خوبی آیپد پرو فراوری کند اما همینکه تبلتی دیگر روانه بازار کند که تا این حد از آیپد پرو عقب تر است، باید خجالت آور باشد.

اپل در ابتدا برای ساخت آیپد که درواقع یک آیفون بزرگ بود، بسیار مورد سرزنش نهاده شد. اما اپل استراتژی خود را حفظ کرد و توانست سال به سال این محصول را بهتر و بهتر کند. این شرکت منابع و وقت زیادی برای توسعه آیپد گذاشت و توانست اکوسیستم غنی از اپلیکیشن های مخصوص آیپد درست کند تا حالا این تبلت تبدیل به یک اولویت برای این شرکت و البته کاربران گردد.

مایکروسافت هم همچنین توانست بفهمد که چطور باید یک تبلت خوب بسازد. این شرکت ابتدا تجربه یک شکست با اولین تبلت های ویندوزی خود داشت و فهمید که صرفا سازگار کردن ویندوز با نمایشگری لمسی، کار سخت و دشواری است. در نهایت این شکست موجب رسیدن مایکروسافت به ویندوز 10 شد و تبلت های سرفیس امروزی که کاربران زیادی دارد و جزو بهترین گزینه های ممکن است.

اندروید، کروم و ChromeOS از این جهت ساخته شد که گوگل در مقابل اکوسیستم های نرم افزاری رقبا، با تهدید حیات خود روبرو شده بود. گوگل می دانست که نمی خواهد در دنیای خارج از موبایل ها، نادیده گرفته گردد و از همین رو، سعی کرد با مرورگر کروم روی سطح وب حضور بیشتری داشته باشد. از طرف دیگر خواست با سیستم عامل ChromeOS، به بازار لپ تاپ ها و در نهایت تبلت ها نیز راه پیدا کند که حالا به نظر می رسد درب بازار تبلت ها برای گوگل بسته است.

قطعا این تصمیم گوگل و حداقل در مقطع زمانی کنونی، عاقلانه است. حالا اگر دیدگاه اپل و مایکروسافت به بازار تبلت ها درست باشد، گوگل باید راهی پیدا کند تا حداقل بتواند در نرم افزار این تبلت ها نفوذ داشته باشد.

این ایده که شرکت ها یک نقشه عالی برای ترسیم آینده دارند، هنوز یک فانتزی است. اما حداقل می دانیم که اپل در این راستا درست گام بر می دارد. حتی اگر قبول نداشته باشید که آیپد آینده کامپیوترها است، روی این مورد باهم توافق داریم که اپل راستا خود را تعیین نموده و می دانیم که آیپد قرار است روزهای درخشان تری را هم ببیند. اما آیا می دانید که گوگل از تبلت ها چه چیزی می خواهد؟ هیچ کس نمی داند.

گوگل با اینکه در یکی دو سال اخیر سعی نموده محصولات سخت افزاری زیادی فراوری کند اما همچنان یک شرکت نرم افزاری بزرگ به حساب می آید. برنامه گوگل برای ترسیم آینده، شامل هوش مصنوعی و گوگل اسیستنت می گردد. این شرکت می خواهد این موارد را در هر گجتی که فکرش را می کنید، بگنجاند. در موبایل، در وب، در آشپزخانه تان و حتی روی تلویزیون شما. شاید خیلی بد نباشد که گوگل هنوز برای نرم افزار تبلت ها برنامه ای ندارند اما این یک شاید بزرگ است.

منبع: TheVerge

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 3889

به "گوگل از ابتدا هم در ساخت تبلت جدی نبود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل از ابتدا هم در ساخت تبلت جدی نبود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید