گزینه جایگزینی آمانو خواهان نظارت دقیق بر برنامه هسته ای ایران شد

به گزارش کنفرانس هکا، فارس نوشت: یک دیپلمات آرژانتینی که از گزینه های اصلی برای ریاست بر دیدبان هسته ای سازمان ملل به شمار می آید، گفت این نهاد باید وضعیت برنامه هسته ای ایران را به دقت گزارش دهد.

گزینه جایگزینی آمانو خواهان نظارت دقیق بر برنامه هسته ای ایران شد

رافائل گروسی از گزینه های اصلی مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید گزارش دهی در خصوص برنامه هسته ای ایران باید به دقت صورت گیرد.

این دیپلمات آرژانتینی که از نامزدهای جایگزینی یوکیا آمانو مدیر کل فقید دیدبان هسته ای سازمان ملل متحد است، در مصاحبه با نشریه فایننشال تایمز، گفته است که آژانس باید وضعیت برنامه هسته ای ایران را آنگونه که هست گزارش کند.

وی هرچند گفته گام های اخیر جمهوری اسلامی ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته ای بحران قریب الوقوعی ایجاد نمی کند، اما این اقدامات را موضوعی جدی توصیف نموده که باید به نحوی فوق العاده محتاطانه به آن پرداخت تا تنش ها بیش از پیش تشدید نگردد. گروسی اضافه کرد: باید ثبات را بازگرداند.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال جاری همزمان با نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، اعلام نمود در راستای کوشش برای احیای حقوق ملت ایران و در پاسخ به عدم تحقق وعده های اتحادیه اروپا برای جبران خسارات ناشی از تحریم های واشنگتن، تهران گام هایی را در جهت کاهش تعهد به توافق هسته ای بر می دارد.

گروسی گفت با وجود گام هایی که ایران تاکنون برداشته، تهران هنوز با دستیابی به یک گشایش، یعنی رسیدن به توان ساخت سلاح اتمی، کمی بیش از یک سال فاصله دارد.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران همیشه تأکید نموده است که خواستار دستیابی به این تسلیحات نیست و آن را خلاف منافع خود می داند.

نماینده آرژانتین در آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه این مصاحبه مدعی شده است که تعیین نیست گام های ایران، واکنشی به آثار تحریم های آمریکاست یا یک کوشش عامدانه تسریع شده که می تواند به وضعیتی نامناسب تر منجر گردد.

علاوه بر گروسی، کورنل فروتا دیپلمات رومانیایی مستقر در وین و هماهنگ کننده ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی دیگر گزینه ای است که گفته می گردد ممکن است مدیر کل بعدی آژانس باشد.

310311

pariha.ir: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

kalarena.com: کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4585

به "گزینه جایگزینی آمانو خواهان نظارت دقیق بر برنامه هسته ای ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزینه جایگزینی آمانو خواهان نظارت دقیق بر برنامه هسته ای ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید