گزارش لس آنجلس تایمز: ایران پیروز شد آمریکا را در حمایت از آشوبگران ناکام بگذارد

به گزارش کنفرانس هکا، کیهان نوشت: تلاش یک تیم امنیتی و فناوری وابسته به دولت آمریکا برای دور زدن قطعی اینترنت و کمک به آشوبگران در ایران در ماه گذشته ناکام ماند.

گزارش لس آنجلس تایمز: ایران پیروز شد آمریکا را در حمایت از آشوبگران ناکام بگذارد

به گزارش خبرنگاران، کیهان نوشت: روزنامه لس آنجلس تایمز در این باره خبر داد: هنگامی که مقامات ایرانی در آبان ماه گذشته به مدت یک هفته برای خاموش کردن ناآرامی، اینترنت سراسری را در این کشور قطع کردند، نیما فاطمی کارآفرین فناوری مستقر در آمریکا، وارد عمل شد.

فاطمی و دیگر کارشناسان امنیتی آمریکایی از سال 2009 همزمان با جنبش سبز که برای نخستین بار مقامات ایرانی دسترسی به شبکه های اجتماعی چون توئیتر و فیس بوک را در این کشور برای مهار اعتراضات محدود کردند، روی دور زدن محدودیت های سانسور اینترنت در داخل ایران کار می کنند. اما این بار به رغم کار شبانه روزی آنها طی یک هفته به همراه تیمی 20 نفره از کارشناسان فناوری و امنیتی، آنها برای نخستین بار قادر به دور زدن قطعی اینترنت سراسری در ایران نشدند.

وی در این باره به لس آنجلس تایمز گفت: ما بیش از حد کار کردیم. من افراد زیادی را می شناسم که (در جریان اغتشاشات) نخوابیدند و مدام در حال کار بودند. اقدام ایران در قطع اینترنت، مانع جدی برای ارتباط بین معترضان [آشوبگران] و دیگران در خارج از کشور ایجاد کرد. شبکه ملی اطلاعات ایران که بیش از یک دهه روی آن کار شده یک نسخه مدیریت شده اینترنت جهانی است که به مقامات ایرانی این قدرت را می دهد تا در صورت تمایل، ترافیک بین المللی اینترنت را از داخل ایران جدا کنند.

همه ایرانیان از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت ایران - که تحت نظر وزارت ارتباطات فعالیت می کند و خدمات اینترنتی را از طریق ارائه دهنده هایی به افراد می فروشد، به اینترنت جهانی متصل می شوند. برای کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت، دولت ایران مجبور بود شبکه های داخلی خود را توسعه داده و میلیون ها ایرانی را ترغیب به استفاده از این سیستم عامل ها کند.

متخصصان می گویند 2 سال پیش (در جریان اغتشاش دی ماه 96) وقتی که بسیاری از شرکت های بزرگ ایرانی هنوز از خدمات اینترنت جهانی استفاده می کردند، دولت ایران نتوانست دسترسی به اینترنت جهانی را به طور گسترده قطع کند چون در این صورت آسیب های اقتصادی عمده ای متوجه اقتصاد این کشور می شد. اما در جریان ناآرامی های آبان ماه گذشته اوضاع فرق می کرد چون وابستگی بسیاری از شرکت های بزرگ ایرانی به اینترنت جهانی در حداقل خود بود.

امیر رشیدی محقق امنیت اینترنتی در نیویورک درباره دلیل عدم قطع اینترنت سراسری در سال 96 گفت: کل کشور به هم می ریخت زیرا بیشتر مردم و صنایع هنوز از زیرساخت ها و خدمات اینترنت جهانی استفاده می کردند. اما این بار به فاصله اندکی پس از آغاز ناآرامی ها، اینترنت سراسری به طور گسترده قطع شد.

یک روز بعد از آغاز ناآرامی ها، اتصال به اینترنت جهانی تقریبا متوقف شد و تنها عده معدودی در صنایع حساس مانند بانکداری و بیمارستان به اینترنت جهانی دسترسی داشتد. بنا به اعلام تحلیلگران، دولت ایران توانست 95 درصد از اتصالات بین المللی اینترنت را برای نزدیک به یک هفته در سراسر این کشور مسدود کند.

نیما فاطمی در این باره به لس آنجلس تایمز گفت: ما نتوانستیم راهی برای وصل ارتباط انبوه به اینترنت پیدا کنیم. تمام تکنیک های مورد استفاده ما فقط برای تعداد کمی از افراد در ایران امکان دسترسی به اینترنت را می داد.

رپورتاژ آگهی: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7923

به "گزارش لس آنجلس تایمز: ایران پیروز شد آمریکا را در حمایت از آشوبگران ناکام بگذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش لس آنجلس تایمز: ایران پیروز شد آمریکا را در حمایت از آشوبگران ناکام بگذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید