کمبود 1600 مشاور در مدارس استان اصفهان

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران/اصفهان بحران کمبود نیروی انسانی در مدارس استان اصفهان که از معلمان مقاطع مختلف در سال تحصیلی کنونی آغاز شد، اکنون به مشاوران مدارس هم رسیده است، به طوری که درحال حاضر مدارس استان با کمبود 1600 نیروی مشاوره در مدارس روبرو است و این کمبود بیشتر در مقطع ابتدایی دیده می گردد.

کمبود 1600 مشاور در مدارس استان اصفهان

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش وپرورش استان اصفهان در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد کمبود مشاوران مدارس استان اصفهان، اظهار کرد: میانگین اختصاص مشاور به مدارس استان اصفهان، هر 15 نفر یک ساعت است، درحالیکه میانگین واقعی باید حداقل هر 8 نفر یک ساعت باشد.

غلامرضا شاهمرادی بابیان اینکه باتوجه به آمار دانش آموزان در مدارس دولتی و با احتساب هسته های مشاوره، 2400 نیرو برای مشاوره در مدارس احتیاج داریم، گفت: این نیروها باید کل مدارس ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم را پوشش دهند، البته آمار دانش آموزان مدارس غیردولتی جدا حساب می گردد، همچنین باید برای هسته ها و مراکز مشاوره نواحی و مناطق آموزش وپرورش استان نیز درنظر گرفته شوند، چون علاوه بر مدارس، هسته و مرکز مشاوره نیز برای آنالیز مسائل خاص دانش آموزان فعال هستند.

وی، میانگین فعلی اختصاص مشاوره در هسته ها و مراکز مشاوره مناطق و نواحی اداره کل آموزش وپرورش استان را هر 350 نفر یک ساعت مشاوره گفت.

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش وپرورش استان اصفهان با بیان اینکه هم اکنون حدود 800 مشاوره یعنی یک سوم نیروی مورد احتیاج را در اختیار داریم، توضیح داد: با این تعداد نیرو باید طبق آئین نامه های موجود، ابتدا دوره متوسطه اول و بعدازآن اگر نیروی مازاد وجود داشت دوره متوسطه دوم، هسته ها و بعد از آن مدارس ابتدایی را پوشش دهیم که باتوجه به نیروی موجود، عملا چنین چیزی امکان پذیر نیست.

وی به اجرای بعضی طرح ها به منظور جبران کمبود مشاوران در مدارس اشاره نمود و گفت: استفاده از ظرفیت همکاران علاقمند در مدارس یکی از این طرح هاست. به عنوان مثال معلمان زیادی داریم که تحصیلات روانشناسی و مشاوره دارند، ولی در پست های دیگر مشغول فعالیت هستند و یا اینکه تحصیلات خود را در زمینه روانشناسی ادامه داده اند که به خصوص در مدارس ابتدایی چنین مواردی زیاد داریم.

اجرای طرح رابطان مشاوره در مدارس ابتدایی استان

شاهمرادی از اجرای طرح رابطان مشاوره در مدارس ابتدایی استان اطلاع داد و اضافه کرد: باتوجه به شرایط معین شده، مدارس این افراد را به ما معرفی می نمایند و بعد از گذراندن دوره های ضمن خدمت و توانمندسازی به عنوان پل ارتباطی بین مدارس و هسته های مشاوره معرفی می شوند. وظیفه این افراد شناسایی دانش آموزان دارای مشکل و ارجاع آنها به هسته های مشاوره است.

وی همچنین به استفاده از ظرفیت انجمن های اولیا و مربیان در این زمینه اشاره نمود و گفت: با انجمن اولیا و مربیان جلساتی داشته ایم که در بحث آموزش خانواده کار بیشتری انجام دهد و خانواده ها را نسبت به شناخت مسائل و مسائل دانش آموزان حساس و مطلع نمایند، در عین حال که باید در بحث توانمندسازی مدیران مدارس هم کار ویژه ای انجام دهیم تا مجموع این عوامل درکنار هم باعث تسهیل فرایند مشاوره دانش آموزان گردد.

امکان اضافه شدن هزار نیرو در سال آینده عملا غیرممکن است

شاهمردای از برنامه ریزی برای جذب حدود دو هزار نفر رابط مشاوره در مدارس اطلاع داد و گفت: شرایط موجود مشاوره در مدارس فعلا نامناسب است، درحالیکه امکان اضافه شدن هزار نیرو در سال آینده عملا غیرممکن است، پس باید از ظرفیت موجود بهترین استفاده را ببریم که رابطان مشاوره یکی از این ظرفیت هاست.

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش وپرورش استان اصفهان ادامه داد: با توجه به اینکه شاهد افزایش خروجی و بازنشستگی نیروهای اداره کل آموزش استان هستیم، یکی از برنامه های دیگر استفاده از ظرفیت همکاران بازنشسته در قالب مشاور به صورت حق التدریس است که البته تعدادشان زیاد نیست.

توانمندسازی مشاوران، در دستور کار جدی اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی

وی توانمندسازی مشاوران را در دستور کار جدی اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش وپرورش استان عنوان نمود و اضافه کرد: تمام نیروهای مراکز و هسته های مشاوره باید در مصاحبه شرکت نموده، مجوز کار در هسته ها و مراکز را بگیرد و بعد از دو سال فرایند کار آنها بازدید و نظارت می گردد که درصورت رضایت می توانند کار خود را ادامه دهند و اگر عملکردشان رضایت بخش نبود از این پروسه خارج می شوند.

شاهمردای بیشترین مشاوره مدارس را پیرامون مسائل تحصیلی همچون اضطراب، افسردگی و یا مسائل خانوادگی عنوان نمود که عمدتاً با مشاوره های فردی و گروهی حل می گردد و اضافه کرد: بعضی مسائل دانش آموزان احتیاج به کار تخصصی دارد، در بسیاری از موارد دانش آموزان احتیاج به مداخله و حتی بستری شدن و یا دارودرمانی دارند که این موارد باید به هسته ها و مراکز ارجاع و به صورت تخصصی پیگیری گردد.

وی با تاکید براینکه مسائل و مسائل دانش آموزان در نواحی و مناطق مختلف یکسان نیست، گفت: این مسائل در مقاطع تحصیلی مختلف نیز تفاوت دارد و هر مقطع شرایط خاص خودش را دارد.

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش وپرورش استان از دوره ابتدایی به عنوان مقطعی یادکرد که بیشترین احتیاج به مشاوره را دارد و گفت: چون عمدتاً مشاوران را در دوره متوسطه اول که احتیاج به مشاوره تحصیلی دارند ساماندهی می کنیم و بعدازآن متوسطه دوم و بعد ابتدایی؛ بنابراین کمترین نیرو را در مقطع ابتدایی داریم، درحالیکه این مقطع پایه است و اگر در ابتدایی مشاور باشد شاید خیلی از مسائل از همان ابتدا شکل نگیرد و در مقاطع بالاتر به خیلی از مشاوره ها احتیاج نباشد.

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7617

به "کمبود 1600 مشاور در مدارس استان اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود 1600 مشاور در مدارس استان اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید