کلاه خودی که به شکوه سابق بازگشت

به گزارش کنفرانس هکا، حدود دو دهه قبل گروهی از باستان شناسان آماتور با چند تکه فلز به ظاهر معمولی در محوطه ای در لسترشر واقع در بریتانیا روبرو شدند. این تکه های فلزی که در ابتدا به عنوان بقایای یک سطل زنگ زده شناسایی شده بودند، در حقیقت تکه های باقیمانده از یک کلاه خود 2000ساله سواره نظام رومی بود که اکنون کلاه خود هالاتون نام گرفته است.

کلاه خودی که به شکوه سابق بازگشت

آرت نت نوشته است این شیء تاریخی در سال 2001 به همراه مجموعه ای از سکه ها و استخوان های خوک در نزدیکی یک محراب قرن یکمی کشف شد. امروزه از این اکتشاف به عنوان یکی از مهم ترین کشف های متعلق به عصر آهن بریتانیا یاد می نمایند. این کلاه خود که زمانی با نقره و طلا تزئین شده بود، در نخستین دوره های حکومت امپراتوری روم بر بریتانیا به یکی از سواره نظامیان عالی رتبه رومی تعلق داشته است.

بازسازی این کلاه خود چندین سال زمان برده است و متخصصان با مشقت و دقت، قطعات مختلف آن را به همدیگر متصل نموده اند. اکنون که تقریباً 80 درصد از روند بازسازی این کلاه خود تکمیل شده، در موزه هاربورو به نمایش درآمده است.

این کلاه خود از یک کاسه، هفت قطعه در نواحی گونه و چند قطعه دیگر تشکیل شده است. روی نواحی گونه تصویری از امپراتور روم سوار بر اسب به همراه یک الهه رومی به تصویر کشیده شده است. بخشی از کلاه خود که برای محافظت از پیشانی طراحی شده است، نیز به شکل پیکره یک زن ساخته شده که احتمالاً یک الهه رومی است و در کنار آن نیز چند شیر به تصویر کشیده شده است.

نسخه بازسازی شده کلاه خود

برای جلوگیری از آسیب رساندن به قطعات شنماینده آن، متخصصان موزه از فناوری اسکن پیشرفته برای چاپ سه بعدی یک نسخه رزینی دقیق از این کلاه خود که با نقره و طلا روکش شده است، استفاده کردند. نسخه بازسازی شده دیگر از این کلاه خود نیز با استفاده از روش های سنتی آهنگری فلز ساخته شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 فروردین 1403 بروزرسانی: 22 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16659

به "کلاه خودی که به شکوه سابق بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاه خودی که به شکوه سابق بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید