کشف پرتره مومیایی ها در یک مقبره

به گزارش کنفرانس هکا، باستان شناسان با کاوش در یکی از محوطه های تاریخی مصر، تابوت های چوبی و پرتره مومیایی کشف کردند.

کشف پرتره مومیایی ها در یک مقبره

به گزارش خبرنگاران، باستان شناسان، یک بنای خاکسپاری بزرگ را که تصویر متوفیان روی آن نقش بسته بود را در محوطه باستان شناسی جارزا در کشور مصر کشف کردند.

این بنا که به دوران بطلمیوسی مصر تعلق دارد در محوطه ای کشف شده است که باستان شناسان، کاوش در آن مکان را از سال 2016 شروع نموده اند. این بنا در 80 کیلومتری جنوب قاهره واقع شده است و در قرن سوم پیش از میلاد ساخته شده است.

این بنای خاکسپاری با استفاده از تکه سنگ های بزرگ ساخته شده است و چندین طبقه زیرزمینی را شامل می گردد. مجموعه ای از درهایی طاق دار به تالارهای خاکسپاری منتهی می گردد که در بعضی از آن ها تابوت های چوبی پرنقش و نگار با عبارات حکاکی شده مصری و یونانی وجود دارد.

قابل توجه ترین اکتشاف این کاوش در حقیقت مجموعه ای از پرتره های بسیار سالم است. این پرتره ها که با نام پرتره های مومیایی نیز شناخته می شوند، تصاویر دقیقی از متوفیان است که مستقیما روی تابوت های چوبی نقاشی می شدند. نقاشی کردن چهره متوفیان روی تابوت از دوران رومی مصر (سال 100 پیش از میلاد) شروع شد. این تصاویر قابل توجه در سبک های مختلفی خلق می شدند و اکنون شاخصه این دوره از تاریخ مصر محسوب می شوند. موزه های مختلفی در سراسر دنیا خانه این تابوت های چوبی نقاشی شده هستند.

این نخستین کشف بزرگ پرتره های فایوم مومیایی در بیش از یک قرن گذشته است. پیش تر فلندرز پتری، باستان شناس بریتانیایی با کاوش در هواره مجموعه ای از این آثار تاریخی را در سال 1887 میلادی خلق نموده بود. وون کافمان باستان شناس آلمانی نیز در سال 1910 آثار مشابهی را کشف نموده بود.

باستان شناسان بعلاوه با کاوش در این بنای خاکسپاری یک مجسمه سفالین را در تابوت چوبی و مجموعه ای از اسناد پاپیروسی سالم را کشف کردند.

لازم به ذکر است؛ مجسمه های اوشابتی که به اعتقاد مصریان باستان قرار است در دنیای پس از مرگ برای متوفی کار نمایند و پرتره های مومیایی که چهره متوفی ها را به تصویر کشیده اند، از جمله اشیائی به شمار می روند که به طور مدوام در مقبره ها و گورهای مصریان باستان کشف شده اند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 16 اسفند 1402 بروزرسانی: 16 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15719

به "کشف پرتره مومیایی ها در یک مقبره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پرتره مومیایی ها در یک مقبره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید