کشف ظروف شیشه ای خیره کننده

به گزارش کنفرانس هکا، باستان شناسان با کاوش در نیم شهری واقع در فرانسه مجموعه ای از سازه های باستانی از جمله چندین مقبره و سازه مخصوص سوزاندن اجساد را کشف کردند. قدمت این اکتشافات رومی به فاصله بین قرن دوم تا یکم پیش از میلاد و بعلاوه، قرن دوم میلادی بازمی شود.

کشف ظروف شیشه ای خیره کننده

انشنت اوریجینز نوشت، چندین مورد از این سازه های مخصوص سوزاندن اجساد با استفاده از تکه های سنگ آهک یا مجموعه ای از کاشی های سفالین ساخته شده اند و سایر موارد نیز با حفاری در زمین به وجود آمده اند. این بقایا در حقیقت در امتداد ویا دامیتیا ، یکی از جاده های مهم رومی یافته شده است.

ویا دامیتیا که نخستین جاده رومی ساخته شده در گال محسوب می گردد، یک مسیر مهم در نیم است.

در جریان کاوش های اخیر، یک جاده مهم 15 متری نیز کشف شد. این جاده که شمال شرقی را به جنوب غربی متصل می نماید، سنگ فرش نیز شده بود.

با توجه به شیارهای ایجادشده در جاده و بازسازی گاه به گاه آنها می توان دریافت که عبور و مرور زیاد از این جاده، سنگ ها را در طول قرن ها استفاده فرسوده نموده است.

در مجموع 15 گور در این مسیر کشف شده است. تعداد زیادی از اشیاء ارزشمند مخصوص خاکسپاری نیز در کنار اجساد کشف شد که از میان آنها به ظرف های شیشه ای تزئینی، سرامیک و کوزه می توان اشاره نمود.

بعلاوه استخوان های سوزانده شدۀ بیشتری جمع آوری شده و به همراه اشیاء شخصی فرد متوفی در مقبره قرار داده شده بودند. سوزاندن اجساد، یک سنت رایج در بین رومی ها بود.

ظرف های شیشه ای که در این مکان کشف شده اند به یک مراسم یادبود و آیینی مربوط هستند که در روز خاکسپاری انجام می شد.

این ظرف های شیشه بسیار سالم از جمله قابل توجه ترین اشیائی به شمار می روند که در جریان کاوش اخیر در نیم کشف شده اند. یافتن چنین ظروف شیشه ای زیبا و سالمی به ندرت اتفاق می افتد، اما آنچه درباره این شیشه ها واقعاً خیره کننده است رنگ های آبی و طلایی خود شیشه است که باعث می گردد این اشیاء به زیبایی باورنکردنی بدرخشند.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 فروردین 1403 بروزرسانی: 28 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16768

به "کشف ظروف شیشه ای خیره کننده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ظروف شیشه ای خیره کننده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید