کشف سکه های کمیاب

به گزارش کنفرانس هکا، باستان شناسان با کاوش در یونان، قناتی را که هادریان ـ امپراتور روم ـ برای تأمین آب شهر کورینتوس ایجاد کرده بود، کشف کردند.

کشف سکه های کمیاب

لایوساینس در گزارشی نوشت بقایای این قنات در ماه اکتبر 2023 در جریان کاوش باستان شناسان در محوطه باستان شناسی تنا (Tenea)، شهر یونانی باستانی در چند کیلومتری جنوب کورینتوس کشف شده است.

هادریان که از سال 117 تا 138 میلادی بر امپراتوری روم حکومت کرد، دستور ساخت این قنات را صادر کرد تا آب در یک مسیر حدودا 80 کیلومتری از دریاچه استیمفالیا به غرب شهر کورینتوس منتقل گردد.

پیش از این نیز ساخت قنات در یونان سابقه داشت و هادریان یک مورد دیگر را برای تأمین آب آتن ساخته بود.

طول بخش از قناتی که برای کورینتوس ساخته شده و اخیرا کشف شده است به حدود 30 متر می رسد. این بخش از قنات شامل مجرایی می گردد که با سقفی نیم دایره ای از جنس سنگ و ساروج پوشیده شده است.

دیوارهای بیرونی آن حدود 3.2 متر ارتفاع دارند و فضای داخلی آن که محل جریان آب است حدود 60 سانتی متر عرض و 1.2 متر ارتفاع دارد.

کورینتوس یکی از شهرهای بزرگ یونان باستان بود. این شهر در حدود 70 کیلومتری غرب آتن واقع شده بود.

باستان شناسان همچنین از کشف یک مجتمع ساختمانی در تنا خبر دادند که قدمت آن به فاصله قرن هشتم تا پنجم پیش از میلاد بازمی گردد که مکان هایی برای عبادت ایزدان یونان باستان را شامل می گردد.

کاوشگران همچنین 29 سکه نقره کمیاب به همراه بقایای یک محراب سفالین، یک گلدان کوچک و مجسمه ای به شکل اسب و اسب سوار را کشف کردند. قدمت این سکه ها به اواخر قرن ششم پیش از میلاد بازمی گردد. برخی از این سکه ها نادرترین سکه های یونانی محسوب می شوند که تا به امروز کشف شده اند که از جمله آن ها به سه سکه نقره که در المپیا در طول بازی های المپیک باستانی مختلف ضرب شده اند می توان اشاره کرد. بازی های المپیک باستانی در آن زمان یک جشنواره مذهبی بود که هر چهار سال برگزار می شد.

در جریان کاوش های اخیر باستان شناسان در این محوطه همچنین مکان های رومی همچون یک گورستان با سنگ قبرهای مجلل و بقایای یک سکونتگاه متعلق به عصر برنز کشف شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 دی 1402 بروزرسانی: 27 دی 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14329

به "کشف سکه های کمیاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سکه های کمیاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید