کشف تازه جیمز وب، قدیمی ترین کهکشان جوانمرگ

به گزارش کنفرانس هکا، ستاره شناسان با یاری تلسکوپ جیمزوب پیروز به رصد کهکشانی شدند که بیش از 13 میلیارد سال پیش به طور ناگهانی تشکیل ستاره های نو را متوقف نموده است.

کشف تازه جیمز وب، قدیمی ترین کهکشان جوانمرگ

به گزارش خبرنگاران ، یک تیم بین المللی از ستاره شناسان به رهبری دانشگاه کمبریج، با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمزوب پیروز شدند تا یک کهکشان مرده را در زمانی که کیهان فقط 700 میلیون سال قدمت داشته، مشاهده نمایند. از این کهکشان به عنوان قدیمی ترین کهکشانی یاد شده که تا به امروز مشاهده شده است.

بر اساس گزارش دیجیاتو، به نظر می رسد که این کهکشان زندگی بسیار کوتاهی داشته و در دوران جوانی خود مرده است. به گفته دانشمندان، روند تشکیل ستاره در آن به سرعت رخ داده و تقریباً با همان سرعت نیز متوقف شده است. با این وجود، هنوز معین نیست که کهکشان به طور موقتی یا دائم خاموش شده و چه چیزی باعث توقف تشکیل ستارگان تازه آن شده است.

در نهایت، ستاره شناسان با استفاده از داده های جیمزوب به این نتیجه رسیدند که این کهکشان دوره کوتاه و فعلی از شکل گیری ستاره را در بین 30 تا 90 میلیون سال تجربه نموده است. اما فرایند تشکیل ستاره آن، بین 10 تا 20 میلیون سال قبل از زمانی که به وسیله وب مشاهده شد، متوقف شده است.

به عقیده اخترشناسان، عوامل مختلفی می تواند شکل گیری ستاره ها را متوقف یا آهسته کند. بعضی عوامل داخلی، مانند یک سیاه چاله کلان جرم یا بازخورد مربوط به فرایند شکل گیری ستاره، می توانند گاز کهکشان را خارج نمایند و باعث توقف سریع تشکیل ستاره شوند. پروفسور روبرتو مایولینو، نویسنده این پژوهش می گوید:

مطمئن نیستیم که این سناریوها بتواند چیزی که اکنون در وب مشاهده نموده ایم را شرح دهد. تا به حال، برای درک دنیا اولیه، از مدل هایی بر اساس دنیا مدرن استفاده نموده ایم. اما اکنون که می توانیم زمان هایی خیلی دورتر را ببینیم و مشاهده کنیم که شکل گیری ستاره در این کهکشان به سرعت خاموش شده است، مدل های مبتنی بر دنیا مدرن ممکن است احتیاج به بازبینی داشته باشند.

نتایج ارائه شده از این مطالعه می تواند در زمینه درک نحوه و علت توقف تشکیل ستاره های تازه در کهکشان ها و بعلاوه عوامل موثر بر شکل گیری ستاره ها در طول میلیاردها سال، به ستاره شناسان یاری کند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 اسفند 1402 بروزرسانی: 18 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15805

به "کشف تازه جیمز وب، قدیمی ترین کهکشان جوانمرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تازه جیمز وب، قدیمی ترین کهکشان جوانمرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید