کشف بزرگ دختر بچه 11 ساله ، هیولایی غول پیکر در ساحل

به گزارش کنفرانس هکا، دختر بچه 11 ساله فسیل بزرگترین خزنده تاریخ را در ساحل سامرست پیدا کرد. این جانور که دوبرابر یک اتوبوس است، 202 میلیون سال پیش در دریاها پرسه می زد.

کشف بزرگ دختر بچه 11 ساله ، هیولایی غول پیکر در ساحل

تینا مزدکی: روبی رینولدز که اکنون 15 سال دارد، در سال 2020 به طور تصادفی به بقایای یک فک غول پیکر فسیل شده برخورد کرد. محققان بر این باورند که فسیل های کشف شده به وسیله روبی در یکی از سواحل بریتانیا متعلق به یکی از بزرگترین خزندگان دریایی است. دیرین شناسان می گویند این قطعات متعلق به یک نوع خزنده دریایی به نام ایکتیوسور هستند که طول آن را حدود 25 متر تخمین زده می گردد، چیزی معادل میزان دو اتوبوس!

این جانور ماقبل تاریخ بعلاوه به میزان طول یک نهنگ آبی است که آن را به یکی از بزرگترین خزندگان دریایی ثبت شده تبدیل می نماید. ایکتیوسور حدود 202 میلیون سال پیش در عصر دایناسورها در دریاها زندگی می کرد. قطعه دیگری از این جانور قبلاً به وسیله کارشناس موزه حیات دریایی ژوراسیک در سال 2016 در امتداد ساحل سامرست کشف شده بود.

روبی و پدرش که بخش فک فسیل شده این جانور را پیدا کردند، از اینکه چیزی غیر عادی و مهم کشف کردند بسیار هیجان زده و خشنود شدند. روبی میگوید:کشف بخشی از این ایکتیوسور غول پیکر بسیار جالب بود. من بسیار مفتخرم که در چنین کشف بزرگی نقش داشتم. این پدر و دختر پس از کشف فسیل با دکتر دین لومکس، دیرینه شناس دانشگاه منچستر تماس گرفتند و در نهایت کارشناسان این موجود را Ichthyotitan severnensis نامیده اند که به معنای مارمولک ماهی غول پیکر است.

وقتی اولین نمونه در سال 2018 کشد شد، محققان شاهد ویژگی های غیرمعمولی بودند که ممکن بود به گونه نوی تعلق داشته باشد، اما با توجه به اینکه استخوان کامل نبود و بخشی از آن دچار فرسودگی شده بود، از نامگذاری آن خودداری کردند. این نمونه نو کامل تر است، بهتر حفظ شده است و نشان می دهد که اکنون دو تا از این استخوان های غول پیکر وجود دارد که شکل و ساختار منحصربه فردی دارند.

روبی یک دانشمند است که نه تنها خزنده غول پیکر ماقبل تاریخ را پیدا نموده، بلکه به نامگذاری آن نیز یاری نموده است؛ تعداد زیادی نوجوان 15 ساله وجود ندارند که بتوانند چنین کاری انجام بدهند، بنابراین ممکن است ماری آنینگ دیگری در راه باشد.

منبع: the sun

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 فروردین 1403 بروزرسانی: 31 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16828

به "کشف بزرگ دختر بچه 11 ساله ، هیولایی غول پیکر در ساحل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بزرگ دختر بچه 11 ساله ، هیولایی غول پیکر در ساحل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید