کشف الماس راحت شد

به گزارش کنفرانس هکا، پیدا کردن الماس با روش های موجود درست مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه است. مطالعات تازه محققان روشی را در اختیار کاوشگران قرار داده است که می تواند از این پس یافتن الماس را راحت تر کند.

کشف الماس راحت شد

تینا مزدکی: یافتن الماس بسیار سخت است، اما یک کشف تازه این کار را کمی آسان تر نموده است. تحقیقات نشان داده است که یک جواهر بسیار کمتر مطالعه شده حاوی سرنخ هایی است که می تواند به ما بگوید که آیا الماس در نزدیکی آن قرار گرفته است یا خیر و می تواند روند یافتن آنها را سرعت بخشد.

آندریا جولیانی، دانشمند ارشد مؤسسه ژئوشیمی و پترولوژی ETH می گوید:تولیدنمایندگان الماس گاهی آرزو می نمایند که طلا، مس یا مواد خام دیگری استخراج نمایند، زیرا هیچ چیز به میزان یافتن و استخراج الماس پیچیده نیست. در واقع هیچ روشی وجود ندارد که تضمین کند الماس پیدا خواهد شد.

با این حال در جستجوی الماس، انواع علوم جالبی به دست آمده است. ما قبلاً متوجه شده ایم که الماس فقط در جایی یافت می گردد که ماده معدنی به نام کیمبرلیت یافت گردد، اما این حتی نیمی از مسیر نیست. جولیانی شرح می دهد که در پی کیمبرلیت بودن، مانند جستجوی سوزن در انبار کاه است. هنگامی که آن را پیدا کنید تازه ابتدای مسیر است و جستجوی سخت برای الماس واقعاً از آن موقع شروع می گردد.

اکنون، به نظر می رسد که یک ماده معدنی دیگر ممکن است این روند را تسریع نموده باشد، زیرا تعیین شده است که بین الیوین و الماس ارتباط وجود دارد. الیوین حدود نیمی از سنگ کیمبرلیت را تشکیل می دهد و حاوی غلظت های متفاوتی از منیزیم و آهن است. این ترکیب الیوین است که در اینجا بسیار مهم است، زیرا به نظر می رسد الیوینی که منیزیم بیشتری نسبت به آهن دارد، نشانه خوبی برای معدنچیان الماس است. برای اینکه الیوین سرشار از آهن باشد، مواد مذاب باید در گوشته نفوذ کند و ترکیب سنگ ها را تغییر داده و الماس ها را در این فرآیند از بین ببرد. الیوین که آهن کم و منیزیم بیشتری دارد، تحت فرآیند زمین شناسی معروف به متاسوماتیسم قرار نگرفته است، بنابراین الماس ها بوجود می آیند و سالم می مانند.

بنابراین اگر چنین چیزی با درصد منیزیم بیشتر پیدا کنید، باید به شما تبریک بگوییم؛ به الماس نزدیک هستید!

در واقع مطالعه آن ها نشان می دهد که الماس ها تنها زمانی دست نخورده باقی می مانند که کیمبرلیت ها قطعات گوشته را در مسیر خود به سمت بالا به درون خود می برند که برهمکنش گسترده ای با مذاب قبلی نداشته اند. نکته مهم در خصوص این روش تازه نه تنها ساده تر بودن آن است، بلکه در نهایت اجازه می دهد بفهمیم که چرا و چگونه روش های قبلی کار می کردند.

منبع: iflscience

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 بهمن 1402 بروزرسانی: 26 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15127

به "کشف الماس راحت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف الماس راحت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید