کارخانه ستاره سازی بزرگ که به وسیله جیمز وب شکار شد!

به گزارش کنفرانس هکا، عکس نو و خیره کنندۀ تلسکوپ فضایی جیمز وب، یک کارخانه ستاره سازی بزرگ را نشان می دهد که در ابر ماژلانی بزرگ جای دارد.

کارخانه ستاره سازی بزرگ که به وسیله جیمز وب شکار شد!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، این تلسکوپ قدرتمند، هیدروژن اتمی میان ستاره ای سحابی N97 را نشان می دهد که وسعتی حدود 1630 سال نوری دارد. این منطقه با رنگ نارنجی، زرد و آبی خود به طور فعال در حال تشکیل ستارگان است و تقریبا به وسیله دانشمندان ناشناخته به جای مانده است. منطقۀ N97 در ابر ماژلانی بزرگ قرار گرفته است و حدود 161 هزار سال نوری با زمین فاصله دارد. این منطقه معمولاً به عنوان یک نسخۀ جوان تر از سحابی رتیل در همسایه آن یاد می گردد. اما به رغم شباهت هایشان، دانشمندان فکر می نمایند که در طول 500 هزار سال اخیر، N97 با سرعتی دو برابر سحابی رتیل، ستاره تشکیل داده است.

مطالعه منطقه ها ستارگان ساز مانند N97 با یاری جیمز وب به دانشمندان این امکان را می دهد تا در خصوص ترکیب ابرهای گاز و غبار ستاره زا در کیهان اولیه، زمانی که تشکیل ستاره ها در شدیدترین حالت خود بود، اطلاعات بیشتری کسب نمایند. عکس نو جیمز وب بر روی سه مجموعه غول پیکر گاز اتمی سرد به نام ابرهای مولکولی متمرکز شده که شامل چیزی است که ستاره شناسان N97South یا S1 می نامند.

یکی از برجسته ترین جنبه های این تصویر، الگوی ستاره فشان است که قلب روشن N97 را احاطه نموده است. این اثر به وسیله سنبله های پراش ناشی از 18 قطعه آینه اولیه جیمز وب در هنگام جمع آوری نور ایجاد می گردد. این آینه ها به شکل یک الگوی شش ضلعی مانند لانه زنبور چیده شده اند.

این سنبله های پراش نور زمانی به وجود می آیند که جیمز وب اجسام روشن و فشرده ای را مطالعه می نماید که دارای نوری هستند که از یک مکان متمرکز بیرون می آید. بنابراین، وقتی این تلسکوپ 10 میلیارد دلاری به کهکشان ها نگاه می نماید، حتی آنهایی که ممکن است بسیار کوچک به نظر برسند، نور از منابع به شکلی پراکنده تر به سمت آن می آید.

تصویر نو N97 را با استفاده از ابزار فروسرخ میانی(MIRI) جیمز وب ثبت شد. نور مرئی به آسانی به وسیله چنین ابرهای غبار متراکمی جذب می گردد، اما نور فروسرخ راحت تر از آنها عبور می نماید. بنابراین نمای فروسرخ به اخترشناسان این امکان را می دهد تا به اعماق این منطقه ستاره ساز نگاه نمایند.

در نتیجه، جیمز وب می تواند اجسام ستاره ای جوانی را ببیند که هنوز در ابری از گاز و غبار پنهان شده اند. این به اصطلاح پیش ستاره ها هنوز مواد کافی از این پوشش ابری جمع آوری ننموده اند تا به میزان ای بزرگ شوند که هیدروژن را در هسته های خود با همجوشی به هلیوم تبدیل نمایند.

در این عکس، ستارۀ تازه متولد شده ای را می بینیم که بتازگی این فرآیند را شروع نموده و به عنوان درخشان ترین نقطه در میان ابرهای نارنجی متشکل از گاز و غبار دیده می گردد. مشاهدات جیمز وب از N97 بخشی از مأموریت این تلسکوپ قدرتمند است که شامل آنالیز تکامل دیسک ها و پوشش های مواد اطراف ستارگان در مراحل مختلف تکامل آنها می گردد.

منبع: esawebb

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 بهمن 1402 بروزرسانی: 9 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14659

به "کارخانه ستاره سازی بزرگ که به وسیله جیمز وب شکار شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارخانه ستاره سازی بزرگ که به وسیله جیمز وب شکار شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید