چگونه با همسر عصبانی رفتار کنیم؟

به گزارش کنفرانس هکا، خشم یک حس قدرتمند است که اگر کنترل نشده ادامه یابد می تواند باعث تخریب بی حد و مرزی باشد. خشم درست مانند آتش سوزی جنگل که درختان سر به فلک کشیده، خانه ها و زندگی را در مسیر خود نابود می نماید و با عصبانیت نیز از کنترل خارج می گردد.

چگونه با همسر عصبانی رفتار کنیم؟

هنگامی که در یک رابطه صمیمانه با همسرعصبانی هستید یا اگر شوهرتان دچار مسائل عدم کنترل خشم است، برای حفظ رابطه در سطح عملکردی به خِرد زیادی احتیاج است.

بسیاری از ازدواج ها از هم پاشیده می شود، زیرا زوج ها نمی دانند چگونه با مسائل خشم کنار بیایند یا چگونه خشم و ناامیدی را در یک رابطه کنترل نمایند؛ بنابراین اگر می دانید کنترل خشم در رابطه چطور است یا چگونه با همسر عصبانی برخورد کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

این مقاله به تشریح باید و نباید ها در کنترل خشم اشاره می نماید، که می تواند در مواجهه با همسرعصبانی مفید باشد.

آیا کسی که مسائل خشم دارد می تواند تغییر کند؟

خشم از آسیب ناشی می شود و افراد دارای مسائل و عدم کنترل خشم هستند به عشق زیادی احتیاج دارند، زیرا احساس می نمایند کنار گذاشته شده و تنها هستند.

افرادی که مسائل کنترل خشم دارند اگر بخواهند مسیر سخت را طی نمایند و کار های سخت روی خودشان انجام دهند، تغییرشان امکان پذیر است. اگر آن ها بتوانند به جنبه های مثبت خود نگاه نموده و دیدگاه خود را تغییر دهند، همه چیز های خوب در پی آن می آید.

افراد مبتلا به مسائل کنترل خشم باید بیشتر از خود، محیط اطراف و به آنچه آن ها را برای کنترل احساسات منفی تحریک می نماید، مطلع باشند.

چگونه همسر عصبانی را آرام کنید؟

کنترل خشم سخت است. اینکه چه باید گفت و چه زمان باید گفت یک معادله است. اگر بخواهید همسر عصبانی خود را که قادر به کنترل خشم است آرام کنید، ایمان و اعتماد را در رابطه القا خواهید کرد و قطعاً قوی تر خواهد شد.

هنگامی که احساسات فرد خشمگین ابراز می شود، احساسات منفی زیادی را پراکنده می نماید، اما اگر با عشق و احترام به آن رسیدگی کنید، مطمئناً انرژی بین شما و شریک زندگی تان به سمت بهتر شدن تغییر خواهد نمود.

نحوه برخورد با همسر عصبانی؛ 10 استراتژی

زندگی با کسی که مسائل کنترل خشم دارد می تواند سخت باشد. اگر شریک زندگی شما مایل است روی آن ها کار کند و می خواهید به او یاری کنید، این 10 نکته را در خصوص نحوه برخورد با همسر عصبانی یا نحوه برخورد با همسر عصبی را آنالیز کنید:

1. آرامش خود را حفظ کنید

آیا می خواهید راز نحوه برخورد با شوهر عصبانی یا نحوه برخورد در صورت بروز مسائل عصبانیت همسر را بیاموزید؟ ساده است، آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید.

مسلماً ممکن است انجام این کار آسان نباشد، مخصوصاً زمانی که با همسری عصبانی سر و کار دارید و او به شما حمله می نماید، اما هرچه آرام تر بمانید، شریک زندگی تان سریعتر بر طغیان خود غلبه خواهد نمود.

حفظ آرامش یک استراتژی موقت برای استفاده در گرمای لحظه است. اگر هر دو بر سر یکدیگر فریاد بزنید هیچ چیز خوبی حاصل نمی شود و کنترل خشم به دست شخص عصبانی بازنمی شود.

سپس هنگامی که همسرتان آرام شد، می توانید موضوع را به شیوه ای سازنده تر مطرح کنید.

وقتی یک همسر عصبانی دارید، بسیار مهم است که مرز های محکمی را مشخص کنید.

2. هیزم بر آتش نریزید

این نکته در خصوص نحوه برخورد با یک همسر عصبانی در پی نکته قبلی می آید. عصبانی شدن در پاسخ به خشم همسرتان در واقع نتیجه معکوس دارد.

اگر به آتش موجود سوخت اضافه کنید، برای مدت طولانی تری می سوزد و نتیجه ای که در پی آن باقی می ماند بسیار آسیب زا خواهد بود. اجازه دهید همسرتان به تنهایی عصبانی باشد و با عدم کنترل خشم دست و پنجه نرم کند.

تضاد شدید نگرش آرام، مسالمت آمیز و بالغ شما ممکن است بههمسرتان یاری نموده تا متوجه شود که چقدر رفتار بدی دارد و به نوبه خود به شما یاری می نماید تا بفهمید چگونه با همسر عصبانی رفتار کنید.

3. به رفتار خود فکر کنید

اینجاست که باید به طرز ناعادلانه ای با خود صادق باشید. آیا کاری هست که انجام می دهید یا انجام نمی دهید که خشم شریکتان را برانگیخته یا بدتر کند؟

تمایل طبیعی همسران عصبانی این است که شما یا شخص دیگری را به خاطر عدم کنترل خشم خود سرزنش نمایند، بنابراین باید در اینجا بسیار مراقب باشید تا تمام سرزنش هایی را که با میل و رغبت از آن ها می شنوید، جذب نکنید.

به یاد داشته باشید، شما فقط مسئول اعمال خود هستید، نه آنها. اگر چیزی برای عذرخواهی یا اصلاح رفتارتان دارید، این کار را انجام و ادامه دهید.

4. توجیه نکنید!

آیا تا به حال متوجه شده اید که خشم همسر عصبانی خود را پنهان نموده اید؟

اگر با شوهر عصبانی زندگی می کنید و او به یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما توهین نموده، آیا بعد از آن به آرامی به سراغ آن شخص می روید و به او شرح می دهید که چرا همسرتان به او بی احترامی نموده است؟ این واقعا بد نیست؟

اگر به انجام این نوع کار ها ادامه دهید، شریک زندگی شما نمی تواند بیاموزد که تمام عواقب ناشی از عصبانیت و عدم کنترل خشم خود را بپذیرد.

5. مرز ها را مشخص کنید

وقتی در روابط معضل کنترل خشم یا همسر عصبانی دارید، بسیار مهم است که مرز های محکمی را مشخص کنید.

به این فکر نموده اید که چگونه با یک فرد عصبانی در یک رابطه برخورد کنید؟ مقابله با خشم با تصمیم گیری برای تحمل مقدار خشم شریک زندگی تان آغاز می شود و چه چیزی را اجازه نمی دهید، به شریکتان اطلاع دهید و آمادگی دفاع و حفظ آن خط مرزی را داشته باشید.

مرز ها راهی عالی برای برخورد با همسر عصبانی و درک این موضوع است که همه روابط برای شکوفا شدن احتیاج به احترام متقابل دارند.

به یاد داشته باشید، مرز ها یک روش زندگی خودخواهانه نیستند. بلکه باعث ایجاد و حفظ روابط سالم می شوند.

6. بی احترامی و بدرفتاری را تحمل نکنید

یکی از روش های شما برای نحوه برخورد با همسری که از عدم کنترل خشم رنج می برد یا به شما آسیب می رساند قطعاً باید در خصوص جنبه بی احترامی و بدرفتاری روشن باشد. به قول معروف هیچ بهانه ای برای سوء استفاده وجود ندارد.

وقتی با یک زن یا شوهر عصبانی سروکار دارید، آیا به خود اجازه می دهید که شما را تحقیر نمایند، فریاد بزنند و سنگ تمام بگذارند یا دریافت نماینده هر شکل دیگری از آزار، احساسی، کلامی یا فیزیکی باشید؟

اگر بی احترامی و بدرفتاری را بار ها و بار ها بپذیرید، به شریک عصبانی خود اجازه می دهید باور کند که اشکالی ندارد. اینطور نیست، و این به شما بستگی دارد که شرایط را روشن کنید.

7. شفقت را در خود پرورش دهید

اگر به این فکر می کنید که چگونه با شریک زندگی خود در خصوص مسائل کنترل خشم رفتار کنید، بدانید که یک فرد عصبانی اغلب کسی است که به شدت آسیب دیده و تصمیم می گیرد از عصبانیت برای محافظت از خود استفاده کند. کوچکترین تهدید یا ناامنی می تواند باعث شعله ور شدن آن ها به عنوان یک مکانیسم دفاعی شود؛ بنابراین اگر بتوانید احساس امنیت عاطفی ایجاد کنید، ممکن است متوجه شوید که بسیاری از خشم را می توان کنترل کرد.

این را می توان به وسیله صبر و مهربانی با گفتن جمله های محبت آمیز به جای انتقاد، گوش دادن با دقت و صمیمیت، نه تمسخر یا کنایه انجام داد.

8. از یاری گرفتن غافل نشوید

مقابله با خشم در ازدواج می تواند سخت باشد. اگر همنشینی با همسر عصبانی تان شما را نیز خشمگین نموده و گاهی اوقات احساس ناامیدی می کنید، لطفاً یاری بگیرید. یک مشاور یا درمانگر پیدا کنید یا با فردی که بتوانید به او اعتماد دارید صحبت کنید.

اگر همسرتان همواره عصبانی است، به او بگویید چه احساسی دارید و پیشنهاد کنید که با هم یاری بگیرید. احساس نکنید که باید به تنهایی با عدم کنترل خشم شخصی دیگر مبارزه کنید.

همواره خوب است که یک دیدگاه عینی داشته باشید، زیرا وقتی در موقعیتی گیر می افتید، ممکن است اصلا نتوانید به وضوح همه چیز را ببینید.

سرزنش، گناه، افسردگی، و انبوهی از احساسات منفی دیگر می توانند به زودی مانند آب های سیلابی بالا بروند و شرایط سخت را بسیار بدتر نمایند.

9. بدانید چه زمانی باید کنار بروید

اگر همسرعصبانی شما اذعان کند که مسئله ای دارد و مایل است یاری بگیرد و روی مسائل خشم خود کار کند، پس امیدی وجود دارد، مانند نوری در انتهای یک تونل تاریک.

با این حال، اگر هیچ اعتراف به اشتباه یا عذرخواهی سطحی بدون تغییر واقعی یا کوشش برای تغییر وجود نداشته باشد، باید تصمیمات سختی بگیرید.

از خود بپرسید که آیا می توانید بدون هیچ تغییری به طور نامحدود ادامه دهید، به جز تغییری که بدتر می شود، زیرا اگر به طور مؤثر با آن برخورد نشود، عصبانیت در طول زمان تشدید خواهد شد. اگر پاسخ شما منفی است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که کنار بروید.

10. از قلم نیاندازید چه کسی هستید

یکی از خطرات جدی داشتن یک همسر عصبانی این است که شما نیز تبدیل به یک فرد عصبانی شوید. به هر حال خشم می تواند کاملا مسری باشد. همواره به خود و شخصی که می شناسید وفادار بمانید.

خشم شریک زندگی شما از آن اوست که باید با آن مقابله کند، نه اینکه شما آن را کنار بگذارید. همانطور که به طور مداوم و شکیباانه احساسات خود را به روشی بالغ و سالم بیان می کنید، به شریک زندگی خود یاری خواهید کرد تا همین کار را بیاموزد.

جمع بندی

کنترل خشم بستگی زیادی به فرد و شرایط دارد. ممکن است از چند روز تا چند هفته و سال طول بکشد.

بنابراین، اگر شریک زندگی شما از مسائل خلقی رنج می برد و فکر می کنید که چگونه با همسر عصبانی رفتار کنید، این مراحل را دنبال کنید و سعی کنید درد های ریشه دار او را درک نموده و از محل آرامش به آن ها گوش دهید. شکیبا باشید و در صورت احتیاج از مشاور خبره یاری بگیرید.

منبع: اقتصاد آنلاین

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1402 بروزرسانی: 3 تیر 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14091

به "چگونه با همسر عصبانی رفتار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با همسر عصبانی رفتار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید